Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Mocno przemawiają

Niedziela Plus 12/2023, str. V

Karol Sudor

Jest krzyż, korona cierniowa, są gwoździe… I jest grób, w którym złożono Ciało.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przy kościele św. Prokopa Opata w Jadownikach można obejrzeć replikę Grobu Pańskiego. Jej powstanie to pomysł księdza wikarego Witolda Tadeusiaka, który w rozmowie z Niedzielą wspomina, że pracę nad wystawą rozpoczął na przełomie 2018 i 2019 r. Wyjaśnia: – Chciałem na Wielki Post przygotować ekspozycję, która mogłaby parafianom przybliżyć realia Męki Pańskiej, aby z pomocą rekwizytów mogli się przenieść do miejsc, gdzie Pan Jezus cierpiał i umarł za nas na krzyżu.

Zebrane repliki

Obecna ekspozycja to efekt starań i pracy w ciągu kilku lat, a wcześniej zdobywania informacji na ten temat i konsultacji z autorytetami w tej dziedzinie. – Wystawę urządziliśmy z parafianami za zgodą proboszcza, ks. Tadeusza Górki, który bardzo przychylnie odniósł się do pomysłu – podkreśla ksiądz wikariusz i dodaje, że pierwszą częścią była replika grobu i informacje o złożeniu do niego Pana Jezusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Ten projekt jest oparty na danych naukowych – zaznacza ks. Tadeusiak, oprowadzając po ekspozycji. I podkreśla: – Dużą inspiracją była dla mnie m.in. książka pt. Świadkowie Tajemnicy, a zdobyte informacje konsultowałem ze śp. ks. dr. hab. Michałem Bednarzem, który wyraził aprobatę dla tego pomysłu i potwierdził zgodność zebranych danych z historyczną prawdą.

Reklama

W kolejnych latach pojawiły się narzędzia Męki Pańskiej, m.in.: włócznia, pręgierz, korona cierniowa, gwoździe, krzyż i tabliczka z tytułem „winy” Chrystusa. – W naszych wyobrażeniach Pan Jezus ma na głowie taki wieniec z kolcami, co jest dalekie od prawdy – zauważa ks. Witold i wskazując na model wyeksponowanej korony cierniowej, wyjaśnia: – To był w zasadzie czepiec wykonany z kolczastej rośliny. W tej koronie mogło być 50-60 kolców, które się wbijały w głowę Pana Jezusa, gdy ją zakładano i kiedy oprawcy bili Go trzciną po głowie.

Kolejnymi eksponatami są replika Tuniki z Argenteuil i Sukni z Trewiru, a także baner Całunu Turyńskiego w skali 1:1. Umieszczony obok krzyż ma uświadamiać zwiedzającym różnice między naszym wyobrażeniem o Męce Pana Jezusa a historyczną prawdą. Ksiądz Witold wyjaśnia: – Zazwyczaj na eksponowanych krzyżach Pan Jezus ma przybite dłonie. Tymczasem Całun Turyński pokazuje nam przebicie nadgarstków.

Idea

Wystawa ma motywować do refleksji nad Męką Pańską, do jej głębszego przeżycia. To także dzieło ewangelizacyjne. – Przeżywając cierpienie Pana Jezusa, możemy sobie pełniej uświadomić miłość, którą nas obdarzył, abyśmy mieli życie wieczne – podkreśla ks. Tadeusiak. Przyznaje, że w okresie Wielkiego Postu przyprowadza na wystawę swych uczniów w ramach lekcji religii. Zapewnia: – Oczywiście, uwzględniam wrażliwość oraz wiek dzieci i oszczędzam im drastycznych szczegółów, ale widać, że zgromadzone tu repliki mocno do nich przemawiają.

Ksiądz informuje, że ekspozycja jest otwarta zazwyczaj od Wielkiego Czwartku do niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Zapewnia jednak, że można się z nim skontaktować mailowo (adres internetowy: parafiajadowniki.com w zakładce: Replika Grobu Pańskiego) i umówić na oprowadzanie w innym terminie. Zaznacza: – Serdecznie zapraszam każdego, kto chciałby w okresie wielkopostnym czy wielkanocnym nawiedzić to miejsce. Można tutaj w pewien sposób dotknąć historii wydarzeń, które dotyczą nas wszystkich, naszego zbawienia.

Podziel się:

Oceń:

2023-03-15 08:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Docenić ceremoniarza

Ceremoniarze na potwierdzenie nowej funkcji otrzymali: dyplomy, legitymacje i
krzyże ceremoniarza

Archiwum LSO DT

Ceremoniarze na potwierdzenie nowej funkcji otrzymali: dyplomy, legitymacje i krzyże ceremoniarza

Móc usługiwać przy czynności liturgicznej to wielki zaszczyt – powiedział do nowych ceremoniarzy bp Andrzej Jeż.

Więcej ...

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

2025-04-21 12:55

Red

Gdy odszedł Jan Paweł II – też był kwiecień – to moje pierwsze skojarzenie po śmierci Franciszka, które kieruje serce do roku 2005. Też był to okres Świąt Wielkanocnych. Zauważmy: wybór Franciszka był oceniany jako zapowiedź nowego stylu, jako nowy powiew.

Więcej ...

Cała diecezja będzie modlić się w intencji Zmarłego Papieża

2025-04-22 21:37
Bp Tadeusz Lityński - biskup zielonogórsko-gorzowski

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński - biskup zielonogórsko-gorzowski

W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ustalono dzień modlitw za Zmarłego Papieża.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...

Kościół

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Komunikat KEP w sprawie zasad liturgicznych...

Kościół

Komunikat KEP w sprawie zasad liturgicznych...

Polski kardynał będzie pomagał kamerlingowi Kościoła

Kościół

Polski kardynał będzie pomagał kamerlingowi Kościoła

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża