W niedzielę, 28 maja, w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bolesławcu, świętowano te dwa jubileusze. Wydarzenie było też ostatnim akcentem Dni Bolesławca, które odbyły się w mieście, a w tym roku poświęcone były historii powojennych osadników, przybyłych z różnych stron Polski i Europy.
Z historii miejsca
Przed rozpoczęciem Mszy św. prezydent miasta Piotr Roman podkreślił, że powojenne dzieje miasta nierozerwalnie związane są również z siostrami Adoratorkami i św. Marią de Mattias.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Światło św. Marii przybyło z Włoch przez Bałkany do naszego miasta wraz z siostrami, które przywędrowały z Polakami z dawnej Jugosławii. Tu zamieszkały i wpisały się bardzo mocno w życie naszego miasta – podkreślił. Szczególnym znakiem ich znaczenia była wola mieszkańców, którzy zechcieli, aby ich założycielka została ogłoszona patronką miasta. To również stanęło u podstaw nawiązania bliskich relacji z miastami Acuto i Vallecorsa. – Dziś chcemy te wartości przekazywać dalej, myśląc szczególnie o młodym pokoleniu – dodał prezydent.
Modlitwa dziękczynna
Reklama
Uroczystej Mszy św. jubileuszowej przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. Wzięli w niej udział goście z zaprzyjaźnionych miast Acuto i Vallecorsa, gdzie urodziła się i działała św. Maria. Z Rzymu przybyła matka generalna sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa, s. Nadia Coppa, wraz z siostrami z Włoch i Polski. Obecni byli przedstawiciele władz, liczne poczty sztandarowe szkół i organizacji, księża oraz rzesza wiernych, dla których św. Maria de Mattias jest orędowniczką.
W homilii bp Andrzej podkreślił, że św. Maria jest nie tylko patronką miasta, ale także patronką braterstwa ponad granicami. Zauważył też, że jej duchowe dziedzictwo jest kontynuowane przez siostry Adoratorki, które tak mocno wpisały się w życie społeczności lokalnej. – Św. Maria de Mattias otworzyła się na działanie Ducha Świętego i była przez niego prowadzona, dlatego i dziś dla nas jest przykładem, jak ważna jest zgoda na działanie Ducha Świętego w nas – powiedział.
O świętej
Po Eucharystii młodzież pod opieką Aleksandry Sozańskiej-Kut zaprezentowała przedstawienie pt. Charyzmat i duchowość, ukazujące życie i dzieło świętej. Jubileuszowym wydarzeniom towarzyszyła również wystawa prac plastycznych, przygotowanych przez dzieci z bolesławieckich szkół, które przedstawiały świętą patronkę miasta. W ramach Nocy Muzeów można też było zwiedzić muzeum jej poświęcone, które znajduje się w klasztorze sióstr Adoratorek. Uroczystość jubileuszowa zakończyła się wielkim festynem. Można było podziwiać występy taneczne dzieci i młodzieży oraz talenty wokalne. Z koncertem największych przebojów włoskich wystąpili także goście z Italii.
Św. Maria de Mattias, włoska zakonnica, mistyczka, założycielka Zgromadzenia Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa, została ogłoszona patronką Bolesławca 18 maja 2008 r.