Stawka jest wysoka, bo dzięki rządowemu wsparciu możemy zyskać w skali roku nawet 3 tys. zł oszczędności z tytułu niższych rachunków za prąd. Rozwiązania wprowadzone przez rząd i spółki energetyczne, wspierające polskie rodziny w dobie największego od dekad kryzysu energetycznego, polegają na zamrożeniu cen prądu w 2023 r. na poziomie tych z roku poprzedniego. Aby zastosowany system pomocowy był sprawiedliwy, wprowadzono pewne limity. Wszystkim polskim gospodarstwom zostanie zagwarantowana preferencyjna cena prądu do limitu zużycia 2 tys. kWh w ciągu roku. Posiadacze Kart Dużej Rodziny, gospodarstwa z osobami z niepełnosprawnościami i m.in. rolnicy mogą natomiast liczyć na podwyższone limity. Warunek jest jeden: do 30 czerwca należy złożyć stosowne oświadczenie. Jak tego dokonać?
Kto skorzysta?
Reklama
Wysokości limitów zużycia energii zostały zagwarantowane Ustawą z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Wynoszą one 2 tys. kWh dla odbiorców z grup taryfowych G – osoby z tych grup nie muszą składać oświadczenia, ponieważ sprzedawca energii sam dokona odpowiedniego rozliczenia zgodnie z obowiązującymi przepisami. W przypadku pozostałych grup uprawnionych do skorzystania z limitów wymagane jest oświadczenie. Co to za grupy i na jakie limity mogą liczyć? Gospodarstwa domowe z osobami posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności mogą liczyć na limit 2,6 tys. kWh w ciągu roku, gospodarstwa domowe z Kartą Dużej Rodziny – 3 tys. kWh, gospodarstwa rolne – 3 tys. kWh, posiadacze działek w rodzinnych ogródkach działkowych – 250 kWh oraz osoby budujące dom jednorodzinny – 2 tys. kWh.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jak złożyć oświadczenie?
Skorzystanie ze zwiększonego limitu kWh jest proste i wymaga od nas niewielu działań. Prześledźmy tę procedurę na przykładzie Enei, ponieważ jako firma odpowiedzialna społecznie wdrożyła Rządową Tarczę Solidarnościową. – Wszystko po to, by nasi klienci w jak najmniejszym stopniu odczuli skutki kryzysu energetycznego – zauważa Paweł Majewski, prezes zarządu Enea S.A. Wystarczy złożyć (osobiście) stosowne oświadczenie wraz z kompletem dokumentów w Biurze Obsługi Klienta. Co należy podkreślić, w przypadku klientów Enea nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja wizyty. Innym sposobem na złożenie dokumentów jest przesłanie ich drogą pocztową na adres korespondencyjny Enea wskazany na fakturze. Enea zachęca do przesyłania oświadczeń elektronicznie – dokument wymaga wtedy podpisu kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym albo podpisem osobistym (certyfikatem podpisu osobistego z e-dowodu), a może być przesłany przez eBOK, ePUAP lub na e-mail: ustawa@enea.pl . Oczywiście, inni dostawcy energii będą mieli swoje procedury na przesłanie oświadczenia, ale w każdym przypadku ścieżka postępowania będzie podobna.
Mądre podejście do energii
Oszczędzanie energii elektrycznej generuje same korzyści. Jest korzystne dla środowiska, wszak ogranicza nasz ślad węglowy, ale równie wiele korzyści przynosi naszym portfelom. Klienci Enei, którzy w okresie od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. zużyją nie więcej niż 90% prądu w porównaniu z okresem od 1 października 2021 r. do 31 grudnia 2022 r., otrzymają w 2024 r. dodatkowy upust w wysokości 10% łącznej kwoty rozliczenia sprzedaży energii elektrycznej oraz usługi dystrybucji tejże energii. Mądrze i oszczędnie korzystając z energii elektrycznej oraz stosując mechanizm Rządowej Tarczy Solidarnościowej, nie odczujemy skutków kryzysu energetycznego.
Cykl „Niedziela z dobrą energią 2.0” powstał we współpracy z Enea
Red.