Reklama

Niedziela Kielecka

Ponidzie na szkle malowane

Malowidła na szkle uzupełniają makiety

T.D.

Malowidła na szkle uzupełniają makiety

Jak widzą Ponidzie osadzeni w Zakładzie Karnym w Pińczowie? Można się przekonać, odwiedzając wystawę w Domu Ariańskim, w dawnej drukarni ariańskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obiekt prowadzi Muzeum Regionalne w Pińczowie. „Widzą” – to słowo w tym przypadku trochę na wyrost, gdyż więźniom nie wolno opuszczać Zakładu Karnego i tworzyć z natury. – Korzystali z albumów, fotografii, książek. Malownicze Ponidzie posiada bogatą dokumentację tego rodzaju – informuje dr Justyna Dziadek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie.

Sztuka i terapia

Obiektami zainteresowania twórców wystawy były liczne kościoły, kapliczki, architektura i pejzaże Ponidzia. Ekspozycję nazwano „Ponidzie malowane na szkle”. – Zakład Karny od dawana z nami współpracuje, np. w zakresie resocjalizacji – dodaje J. Dziadek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Malowidła na szkle wykonywali dwaj więźniowie, a znaczna część prac powstała na potrzeby wystawy. Szczególne inspirowała ich architektura sakralna, z całym bogactwem kapliczek Ponidzia. Wśród świątyń na szkle malarze przygotowali m.in. kaplicę św. Anny górującą nad Pińczowem, pińczowski kościół reformatów, kościół parafialny św. Jana Ap. i Ewangelisty, kościoły w Kijach, Wiślicy, Młodzawach. Są także motywy architektury niesakralnej, jak np. ruiny zamku w Mokrsku. Każdy z obrazów został podświetlony, tworząc element witrażu. Przedstawienia zostały uzupełnione makietami, ale już obiektów wyłącznie pińczowskich. Najokazalsza wśród nich jest makieta klasztoru Ojców Franciszkanów, jest także m.in. żydowska synagoga. Makiety także wykonali więźniowie.

Reklama

Organizatorami wystawy są: Zakład Karny w Pińczowie i Muzeum Regionalne w Pińczowie. Wernisaż odbył się 27 maja. Ekspozycję można oglądać do końca października br. w godzinach pracy muzeum.

Otoczeni opieką duszpasterską

Osadzonym w Zakładzie Karnym w Pińczowie zapewnia ją od 16 lat ks. prał. Jan Staworzyński. Chwali personel i wielu więźniów za zaangażowanie np. w wielkopostne Drogi Krzyżowe (poza murami więzienia, na Górę Zamkową), za regularność życia sakramentalnego, którego sens wielu odkrywa właśnie tutaj... Msze św. sprawowane są w soboty i niekiedy w niedziele. Kapelan szacuje, że nawet ok. 50 proc. osadzonych podejmuje decyzję o spowiedzi i nieraz są to rozliczenia z całym życiem. – Z tych ludzi wychodzi wtedy to, co najlepsze. Dobro jest w każdym – uważa ks. Staworzyński. Podkreśla m.in. terapeutyczną rolę sztuki. – Mamy ostatnio trzech uzdolnionych więźniów. Poza wystawą w Domu Ariańskim warto wspomnieć tę w Pałacu Wielopolskich i kościele św. Jana Ap. i Ewangelisty w Pińczowie; głównie były to portrety św. Jana Pawła II. Ludzie nabywali je za niewielkie kwoty, a dochód był przeznaczony na zakup materiałów do zajęć plastycznych – dodaje. W zakładzie działa Grupa AA, Grupa Alfa podejmująca wątki tzw. spraw życiowych, ale i moralne, duchowe, łączone ze świadectwami prowadzących. – Bywa, że po wyjściu z Zakładu ktoś przychodzi na plebanię i dziękuję za opiekę duszpasterską. To jest posługa, której nie wolno nam zaniedbać – dodaje ks. Kapelan.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-06-27 09:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Uchwycić ulotne chwile

Fotograf na tle swoich dzieł

Archiwum prywatne

Fotograf na tle swoich dzieł

Często, kiedy np. jesteśmy na spacerze, żałujemy, że nie zabraliśmy ze sobą aparatu fotograficznego, aby uchwycić jakieś zdarzenie. Tego błędu nie popełnia Marcin Soja, którego wystawę fotografii można oglądać w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady