Reklama

Głos z Torunia

Klucze do serca

Niedziela toruńska 34/2023, str. I

Toruńscy koordynatorzy z misjonarzami wspólnoty Przymierza Miłosierdzia: Piotr (pierwszy od prawej), Łukasz (trzeci od prawej), Ania (druga od lewej)

Archiwum Przymierza Miłosierdzia

Toruńscy koordynatorzy z misjonarzami wspólnoty Przymierza Miłosierdzia: Piotr (pierwszy od prawej), Łukasz (trzeci od prawej), Ania (druga od lewej)

O marzeniach dynamicznym rozwoju z toruńskimi koordynatorami wspólnoty Przymierze Miłosierdzia – Anną Szumińską, Łukaszem Komorowskim i Piotrem Zielińskim – rozmawia Renata Czerwińska.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Renata Czerwińska: W dniach 16-17 września w Toruniu odbędzie się ważne wydarzenie o nazwie Misericordia Fest. Powiedzcie, czemu każdy członek wspólnoty powinien na nim być?

Łukasz Komorowski: Dlatego, że to jest święto ogólnopolskie pewnego ruchu, pewnej rodziny. Wspólnota organizuje je co roku w różnych miejscach. Zawsze podkreślamy przy okazji różnych wydarzeń, że Przymierze jest jak rodzina. Kiedy się spotykamy, traktujemy się jak swoi, niezależnie od tego, czy to jest większe wydarzenie, czy nieformalne spotkanie. Jest to okazja do pobycia razem, poświętowania, uczczenia naszego charyzmatu i umocnienia się w nim.

Na to spotkanie zapraszacie też osoby spoza rodziny wspólnotowej.

ŁK: Tak. Będzie to coś w rodzaju rekolekcji, spotkania formacyjnego dla ruchu Przymierze Miłosierdzia. Ale wiadomo, że są też sympatycy ruchu i osoby niezwiązane z Przymierzem, ale chcące przeżyć rekolekcje. Chcemy się też na takie osoby otworzyć i zaprosić je do świętowania z nami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czego mogą się spodziewać rekolektanci?

AS: Przede wszystkim konferencji prowadzonych przez naszych założycieli – będzie o. Antonello Cadeddu, będzie ojciec Evandro Torlai z Prezydencji.

Reklama

Prezydencji, czyli czego?

ŁK: Nasi założyciele jakiś czas temu oddali stery nad ruchem uformowanym osobom z drugiego pokolenia, kapłanom, osobom żyjącym w rodzinach i celibatariuszom. Obecnie przewodniczącym całego ruchu jest o. Evandro. Będzie z nami również inna osoba z Prezydencji, świecka celibatariuszka, Tathiany Nogueira.

AS: Będzie również o. Luis Fabio Peixoto, ksiądz z Brazylii, który w styczniu przyjechał do nas do Polski, żeby opiekować się naszą wspólnotą w całym kraju i towarzyszyć jej duchowo. Przyjadą misjonarze z Brazylii, którzy na stałe mieszkają tutaj w Polsce, we fraterniach w Poznaniu i w Pabianicach. Naszym marzeniem jest, żeby taka fraternia powstała również w Toruniu.

Ile jest wspólnot Przymierza Miłosierdzia w Polsce?

ŁK: Ruch się rozwija dynamicznie, ale obecnie jesteśmy w 16 miastach. Spodziewamy się przedstawicieli każdej ze wspólnot.

W jaki sposób formuje się osoba, która jest w Przymierzu?

ŁK: Nasz formacja wygląda w ten sposób, że miesiąc jest podzielony na kilka spotkań różnego typu. Są dwa spotkania formacyjne, w jednym tygodniu mamy adorację albo Mszę św., a w innym grupy dzielenia. Spotykamy się w domu w kilka osób i rozważamy katechezę, którą ojcowie założyciele lub o. Evandro co miesiąc wystosowują do wspólnoty.

PZ: Spotkania formacyjne powstają najczęściej w oparciu o materiały i podręczniki, przygotowane przez naszych misjonarzy. Mamy cykl rozłożony na trzy lata.

Reklama

ŁK: A nawet, jeśli wrócimy do jakichś wcześniejszych materiałów, to też dobrze, bo zawsze jest ktoś nowy we wspólnocie, jesteśmy na innym etapie życia i treści zaczynają żyć na nowo. Nigdy się nie zdarzyło, żebyśmy czuli się tymi materiałami znudzeni.

AS: Dwa razy do roku przyjeżdżają do nas misjonarze z Poznania i prowadzą dla nas wewnętrzne rekolekcje. A na co dzień zawsze możemy zadać jakieś pytania teologiczne naszemu opiekunowi, ks. Andrzejowi Kowalskiemu z parafii Matki Bożej Królowej Polski.

W Toruniu robicie bardzo dużo, bo to i posługa dla bezdomnych, i różne spotkania i rekolekcje. Opowiedzcie o tym.

ŁK: W Toruniu działamy nieformalnie od 10 lat, a formalnie od 9, bo najpierw mieliśmy rok przygotowawczy. Misjonarze przyjechali do nas z formacją wstępną, żebyśmy wiedzieli, na co się piszemy, do jakiego charyzmatu chcemy się przyłączyć. Potem przeżyliśmy weekend rekolekcyjny, na którym zawiązała się wspólnota i w sposób usystematyzowany weszliśmy w to dzieło.

Reklama

AS: Prowadzimy trzy rodzaje rekolekcji, przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Dla młodych (od 16. do 35. r.ż.) są bardzo dynamiczne warsztaty Talitha Kum, podczas których głosimy kerygmat w dostępny sposób, atrakcyjny dla młodych. Mogą tutaj doświadczyć osobistej relacji z Bogiem. Te rekolekcje są weekendowe, ale mamy też rekolekcje jednodniowe – RUAH – dla osób od 30. r.ż. To też jest kerygmat, ale podany w troszeczkę innej formie. Zapraszamy również na rekolekcje dla małżeństw Kana, również dwudniowe. Podczas tego spotkania zapewniamy opiekę nad dziećmi, a małżonkowie mogą poświęcić ten czas dla Boga i dla siebie, umocnić swoją relację. To piękny czas.

ŁK: Te rekolekcje znajdują kontynuację w naszych comiesięcznych spotkaniach formacyjnych dla małżeństw. W ostatnią niedzielę miesiąca spotykamy się w gronie małżeństw z naszej wspólnoty i spośród sympatyków. W Brazylii, tam, skąd nasz ruch się wywodzi, spotkania odbywają się w trzech grupach wiekowych albo w zależności od stanu, czyli grupa młodzieżowa, grupa dorosłych i właśnie grupa dla małżeństw. Zapraszamy już teraz i od września, kiedy zacznie się nowy rok formacyjny, zachęcamy do śledzenia informacji na naszym Facebooku (www.facebook.com/przymierzemilosierdziatorun).

Reklama

Opowiedzcie jeszcze o posłudze dla bezdomnych.

ŁK: Co drugą środę wychodzimy do bezdomnych, staramy się nawiązywać z nimi relację i przez taką perspektywę staramy się proponować konkretną pomoc w wyjściu z ulicy. Naszym najważniejszym celem jest ewangelizacja, to, aby osoby bezdomne, które spotykamy, mogły poznać Boga, choć oczywiście pomoc w wyjściu na prostą jest dobrem samym w sobie i w tym też chcemy im towarzyszyć. Na ile skorzystają, to już inna sprawa. Ale najpierw jest relacja, to jest klucz do serca. Ważne, żebyśmy traktowali siebie jako osoby, które na ulicy nie mijają się anonimowo, ze spuszczonym wzrokiem. Staramy się poznać, żeby wiedzieli, kto do nich przychodzi, co im proponuje, z jakiego jest Kościoła – bo często nas mylą z protestantami. Działamy z nimi w myśl zasady, żeby przez osobistą relację mogli zmienić swoje życie i rozpocząć je z Bogiem.

AS: Staramy się ich zawsze zapraszać do wspólnej modlitwy. Na początku jest opór, a po wejściu w osobistą relację, rozmowie o życiu, codzienności, kiedy te osoby czują się zauważone, że ktoś widzi w nich człowieka, otwierają się też na Pana Boga i na wspólną modlitwę. To piękne doświadczenie Bożej obecności na ulicy.

Macie jeszcze jakieś plany w tym roku oprócz Misericordia Fest?

ŁK: Jesienią planujemy rekolekcje dla małżeństw Kana, w grudniu Talitha Kum – ale najlepiej śledzić wszystko na naszym fanpage’u.

AS: Mamy ogromne pragnienia!

Podziel się:

Oceń:

2023-08-14 14:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp G. Ryś odwiedził biednych zamieszkujących fawele w São Paolo w Brazylii

Członkowie wspólnoty Przymierze Miłosierdzia

ks. Zbigniew Tracz

Członkowie wspólnoty Przymierze Miłosierdzia

Arcybiskup Grzegorz Ryś, ks. Zbigniew Tracz - kanclerz oraz s. Hanna Wargin, misjonarka ze wspólnoty Przymierze Miłosierdzia w grudniu przebywali w Brazylii, gdzie odwiedzali domy wspólnoty znajdujące się w fawelach w São Paolo. Wspólnota Przymierze Miłosierdzia rozpoczęła swoją działalność w diecezji łódzkiej.

Więcej ...

Hiszpania: Rekordowa liczba pielgrzymów z Polski na szlaku Camino de Santiago

2025-01-07 07:01

Karol Porwich/Niedziela

Statystyki za 2024 r. wykazują rekordową liczbę Polaków, którzy przeszli Drogę św. Jakuba (Camino de Santiago), słynny szlak pielgrzymkowy prowadzący do katedry w Santiago de Compostela w Galicii w północno-zachodniej Hiszpanii.

Więcej ...

Największe kolędowanie od 31 lat w Będzinie

2025-01-07 10:02
Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

Piotr Wyparło/MFKiP

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

"Hej kolęda, kolęda" - niesie się z Będzina na cały świat! Już po raz 31. zapraszamy na Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika - największy przegląd bożonarodzeniowych pieśni w Europie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Wiara

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Warszawscy urzędnicy chcieli zdjąć krzyż z sali obrad....

Kościół

Warszawscy urzędnicy chcieli zdjąć krzyż z sali obrad....

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Wiadomości

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem...

Wiara

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem...

Przewodniczący Episkopatu: wypisywanie się z lekcji...

Kościół

Przewodniczący Episkopatu: wypisywanie się z lekcji...