Reklama

Niedziela Świdnicka

Z wdzięczności wobec Gospodarza

Jeden z najpiękniejszych wieńców dożynkowych zaprezentowanych w Wambierzycach przygotowali mieszkańcy Olszan

Archiwum prywatne

Jeden z najpiękniejszych wieńców dożynkowych zaprezentowanych w Wambierzycach przygotowali mieszkańcy Olszan

Przełom sierpnia i września to koniec czasu pracy przy żniwach i zbiorach, której zwieńczeniem są dożynki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dożynkowa tradycja to okazja do podsumowania minionego sezonu, dziękczynienia za plony, ale też zabawy.

Wambierzyce. Maryja lekarstwem na choroby człowieka

Rokrocznie rolnicy z terenu diecezji przybywają do wambierzyckiej bazyliki, by u stóp Matki Bożej Królowej Rodzin podziękować za zbiory i plony ziemi. Niedzielna uroczystość 3 września rozpoczęła się od polowej Eucharystii pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka, który w homilii wyjaśnił, że obecne podczas dożynek wiązanki z ziół, kwiatów i dojrzałych kłosów symbolizują duchową pełnię Maryi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Wszystkie one, podobnie jak Maryja, mają swój czas wzrostu i dojrzewania; są dorodnym plonem łąk, lasów, sadów, ornej ziemi. Zioła mają swoją leczniczą moc, kwiaty wprowadzają w zachwyt kolorystyką barw i zapachem. Maryja, będąc najpiękniejszym kwiatem ludzkości, pokazuje, że jest też lekarstwem na nasze choroby duszy i ciała – wskazał biskup. Mówiąc o szczególnym charakterze uroczystości dożynkowych, podkreślił istotę modlitwy i zaufania Stwórcy. – Trzeba, byśmy nie tylko dziękowali za dobro, którego Bóg każdego dnia nam udziela, ale byśmy też upraszali błogosławieństwo na kolejny rok pracy w polu i zbiorów. Prośmy też o umiejętność zasiewu dobrego ziarna na glebie naszych serc – zaakcentował.

Reklama

Po wspólnej modlitwie zebrani wyruszyli w kolorowym korowodzie z wieńcami dożynkowymi, a następnie wzięli udział w Misterium Chleba i włączyli się do wspólnej zabawy, którą umilały występy ludowych zespołów z różnych zakątków diecezji.

Szczepanów. Sieje się dla chleba i życia

Dzień wcześniej, 2 września, pasterz diecezji świdnickiej sprawował Mszę świętą w kościele Matki Bożej Różańcowej w Szczepanowie, rozpoczynając tym samym wojewódzkie dożynki Dolnego Śląska. W okolicznościowym słowie przypomniał, że to Bóg jest głównym Gospodarzem świata, a chwilę później pochylił się nad wartością ziemi, z której biorą się wszystkie płody rolne.

– Nie wystarczy nastawiać fabryk i wielkich aglomeracji. Aby mieć chleb, trzeba ziemię pielęgnować, chronić i uprawiać – wymienił bp Mendyk, sięgając do obrazów pracy na roli obecnych w kulturze. – Przy tej okazji warto przypomnieć wzruszającą scenę z Chłopów Władysława Reymonta. Kiedy główny bohater tej powieści, Maciej Boryna, był już u kresu swej życiowej drogi, wstał ze śmiertelnego łoża, nabrał w podołek ziemi i ruszył na zagon, aby imitować czynność siania. Boryna wiedział, że sieje się dla chleba i życia. Przy tej czynności upadł na ziemię i tak pożegnał się z tym światem. W ten sposób Reymont chciał nam pokazać, jak ważna jest siejba i troska o ziemię – zauważył kaznodzieja.

Reklama

Dalsza część uroczystości dożynkowych miała miejsce na terenie boiska sportowego, gdzie powitano przybyłych gości i odczytano listy prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Po przemówieniach biskup świdnicki pobłogosławił wieńce przygotowane przez gminy oraz bochny chleba, które włodarze województwa podzielili, a następnie poczęstowali nimi zebranych. Tradycyjne Misterium Chleba przygotował Zespół Tańca Krąg pod kierunkiem Marii i Wojciecha Skiślewiczów, po którym na scenie zaprezentowały się zespoły MIG oraz Future Folk ze Staszkiem Karpielem Bułecką, a także gwiazda wieczoru – wokalistka Cleo.

Borów. Chleb nasz powszedni

Także inne miejscowości gmin położonych na terenie diecezji dziękowały za obfite plony. Dożynki odbyły się m.in. w Jaszkowej Dolnej, Łagiewnikach, Strzegomiu, Dzikowcu, Komorowie, Budzowie, Starych Bogaczowicach i Stolcu. Mieszkańcy gminy Dobromierz w tym roku świętowali w niewielkiej wsi Borów, która zorganizowała tę uroczystość po raz pierwszy w swojej historii. Wraz z nimi podczas Mszy świętej modlił się bp Adam Bałabuch. Dziękując rolnikom za ich wysiłek, zwrócił również uwagę na problem marnowania żywności. Powołując się na dane z 2022 r., zaznaczył, że do śmietników trafia prawie 1/3 wyprodukowanej w Polsce żywności, z czego ponad 60% środków spożywczych marnowanych jest w gospodarstwach domowych.

– Produktem najczęściej wyrzucanym przez Polaków, co bardzo bolesne, jest chleb. Jeszcze do niedawna szanowano każdy okruszek, a bochen chleba całowano przed pokrojeniem i znaczono krzyżem. Dziś czasami to on staje się niejako symbolem braku szacunku do żywności. Dlatego starajmy się doceniać chleb nasz powszedni i dziękować Bogu za to, że nam go nie brakuje. A tym, co nam zostaje, dzielmy się z potrzebującymi i biedniejszymi – zaapelował. Zaznaczył także, że Eucharystia jest najpiękniejszym dziękczynieniem, dlatego podczas Mszy dożynkowej tak ważna jest wdzięczność wobec rolników, sadowników i pszczelarzy za trud ich pracy, a wobec Boga – za błogosławieństwo i wsparcie.

Kolejną, biesiadną, część wydarzenia swymi występami uświetniły lokalne grupy folklorystyczne oraz zespół Power Play. Przygotowano również stoiska z miejscowymi specjałami, konkursy i atrakcje dla rodzin, a całość zakończyły zabawa taneczna oraz pokaz ognia.

Podziel się:

Oceń:

2023-09-12 14:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wambierzyce. Poznańskie Słowiki u Królowej Rodzin

Koncert Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” w Wambierzycach

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Koncert Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” w Wambierzycach

Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej już po raz piąty wystąpił z koncertem w sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin, oczarowując publiczność swoim kunsztem wokalnym.

Więcej ...

Papież Franciszek pozdrowił pielgrzymów na Placu św. Piotra

2025-04-06 12:21

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

„Dobrej niedzieli dla wszystkich. Bardzo dziękuję” - powiedział Ojciec Święty, który niespodziewanie pojawił się na koniec Mszy św. sprawowanej z okazji Jubileuszu Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia.

Więcej ...

Ideały są nadal żywe

2025-04-06 15:17

Biuro Prasowe AK

– Polska z jej ciągle jeszcze wyraźną katolicką tożsamością jawi się dużo bardziej jako wyspa, atakowana z równą mocą przez jej ideowych przeciwników zarówno od Wschodu, jak i od Zachodu – powiedział abp Marek Jędraszewski, odbierając Nagrodę im. Henryka Pobożnego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami