Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Jubileusz w Nadleśnictwie Biłgoraj

Leśnicy podczas Eucharystii

Joanna Ferens

Leśnicy podczas Eucharystii

Nadleśnictwo Biłgoraj zorganizowało na swoim terenie upamiętnienie 100-lecia istnienia Lasów Państwowych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczyste obchody jubileuszowe zorganizowane zostały na placu przy kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Lipinach i rozpoczęły się od Mszy św. w intencji leśników, którą sprawował proboszcz, ks. Stanisław Małysz. – Gromadzimy się dzisiaj w naszej świątyni, aby modlić się w szczególny sposób w intencji pracowników Lasów Państwowych, które obchodzą 100-lecie powstania. Prosimy podczas Mszy św. Pana Boga Wszechmogącego, by wam błogosławił w tej pięknej pracy dla dobra całego społeczeństwa – powiedział.

Bogactwo historii

Reklama

Historia Lasów Państwowych sięga czasów odzyskania niepodległości przez Polskę – wyjaśniał Andrzej Borowiec, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. – 100-lecie Lasów Państwowych to jest data dość ogólna i umowna, gdyż tak naprawdę pierwsze depesze z Ministerstwa Rolnictwa do Nadleśnictwa Biłgoraj przychodziły już w 1918 r. Zawierały one polecenia ówczesnego ministra do nadleśniczego Lasów Państwowych, aby pojechał do Zwierzyńca i zarezerwował tartak po ustępującej armii carskiej jako mienie Lasów Państwowych. Tych Lasów Państwowych wówczas nie było dużo, a Nadleśnictwo Biłgoraj jako jedno z niewielu na Lubelszczyźnie było państwowe po odzyskaniu niepodległości. Lasy wokół Biłgoraja nigdy nie podlegały pod osobistą własność żadnego hrabiego czy ziemianina tylko zawsze służyły królowi. Jedynie w czasach zaborów należały do cara. Jednak po odzyskaniu niepodległości stały się już Lasami Państwowymi. Dlatego oficjalna data tych naszych obchodów zaplanowana na 1924 r. jest ogólnikowa, gdyż to wówczas prezydent podpisał pierwszy akt prawny odnośnie Lasów Państwowych i również wówczas został powołany pierwszy dyrektor Warszawskiej Dyrekcji Lasów Państwowych Adam Loret. To dla nas człowiek legenda. W latach 1926-28 był nadzwyczajnym delegatem Ministerstwa Rolnictwa ds. organizacji administracji Lasów Państwowych, a w roku 1933 został mianowany pierwszym dyrektorem naczelnym Lasów Państwowych. To właśnie on zintegrował i uporządkował strukturę administracyjną Lasów Państwowych i przeprowadził pierwszą inwentaryzację zasobów leśnych Polski. Był współorganizatorem nowoczesnego przemysłu drzewnego. Opracował koncepcję samowystarczalności ekonomicznej Lasów Państwowych i całą strategię funkcjonowania lasów, która przetrwała 100 lat i trwa do dzisiaj – wyjaśniał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na długie lata

Zapewniamy, że ze swojej strony zrobimy wszystko, aby nasze polskie lasy były w jak najlepszym stanie – dodał dyrektor Borowiec. – Dzisiejsze wydarzenie w Lipinach, w pięknym, drewnianym kościele, w malowniczej, śródleśnej miejscowości ma na celu pokazać, że zgodnie z wolą leśników chcemy przebudowywać drzewostany, wprowadzać młode pokolenie drzew, które zagwarantuje, że przez następne setki lat las będzie trwał, rozwijał się. Chcemy pokazać, że każda populacja ma to do siebie, że się starzeje, dlatego jeśli postawimy tylko na stare drzewa, to prędzej czy później runą one na ziemię powalone zębem czasu, chorobami i szkodnikami. A do tego dopuścić nie możemy. I w tym miejscu my jako polscy leśnicy i polscy drwale gwarantujemy, że będziemy pozyskiwać drewno, dosadzać, pielęgnować i mieć pod dostatkiem surowca drzewnego na długie lata – dodał.

Dbać o lasy

Reklama

– Czego życzyć Lasom Państwowym z okazji jubileuszu 100-lecia – mówił Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości. – Oby tak dalej i myślę, że to są najlepsze życzenia mimo tych wielkich zagrożeń prywatyzacją czy pozbawieniem kompetencji Polski, a tak naprawdę to przez pseudoekologiczne pomysły, zniszczenie przedsiębiorstwa i jego przejęcie w konsekwencji. Mimo tych wszystkich zagrożeń, ta dzisiejsza inicjatywa i wiele innych pokazuje, że Lasy Państwowe mają wsparcie społeczne. Trzeba przede wszystkim życzyć Lasom Państwowym, aby ludzie byli za nimi, a tak jest i będzie jeśli pozostaną one w polskich rękach, gdyż to nasze największe narodowe dziedzictwo. Musimy o nie dbać, gdyż gdyby były prywatne to nie moglibyśmy do nich wchodzić, aby cieszyć się pięknem polskiej przyrody, a przez to że lasy są państwowe, są dostępne dla nas wszystkich. Lasy Państwowej mają wsparcie społeczne i to jest najważniejsze i muszą chronić naszą przyrodę i prowadzić dobrą gospodarkę leśną – życzył.

Wspólne dobro

– Musimy walczyć o nasze polskie lasy, które są dobrem wspólnym nas wszystkich – dodał wiceminister Romanowski. – Lubelszczyzna i Ziemia Biłgorajska to miejsca, dla których Lasy Państwowe są w szczególny sposób ważne. Jest to istotna część naszej gospodarki i ochrony naszej polskiej przyrody i musimy robić wszystko, aby nigdy nie pozwolić tych lasów sprywatyzować. Lasy państwowe są wielkim bogactwem narodowym w rękach nas wszystkich. Cieszymy się, że możemy spacerować, oddychać świeżym powietrzem, zbierać owoce lasu, niezwykle dobre dla naszego zdrowia. Chcemy promować wizerunek Lasów Państwowych, pokazywać, jak bardzo są otwarte dla społeczeństwa i takie uroczystości właśnie temu służą, prowadzą wspaniałą gospodarkę i organizują wiele wydarzeń związanych z naszą narodową i chrześcijańską tradycją, bo przecież mnóstwo miejsc pamięci i bitew jest położonych właśnie na terenach Lasów Państwowych, które pełnią nieocenioną funkcję społeczną – podkreślił.

Nadzieja na przyszłość

Reklama

– Kształcimy przyszłość Lasów Państwowych – zaznaczał Adam Przytuła, dyrektor Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju: – Kształcimy leśników w Technikum Leśnym. Po ukończeniu naszej szkoły absolwent od razu może podjąć pracę w Lasach Państwowych, parkach narodowych lub szukać innej drogi. Może kontynuować naukę na studiach wyższych, wówczas nabywa dodatkowych uprawnień i szukać zatrudnienia zarówno w regionalnych dyrekcjach, jak i generalnej dyrekcji Lasów Państwowych. My jesteśmy jedną z 11 takich szkół w całym kraju – wyjaśniał.

Prawdziwa uczta

W programie wydarzenia znalazł się koncert sygnalistów z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju. Zaprezentowali się młodzi lokalni wykonawcy, z koncertem patriotycznym wystąpiła Gosia Andrzejewicz, a także zespoły NEWS i Taraka. Poczęstunek przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z gmin Potok Górny, Biszcza, Łukowa i Biłgoraj. Z pokazami przybyli także żołnierze i strażacy ochotnicy. Ponadto jednostka OSP Lipiny Górne-Borowina otrzymała od Ministerstwa Sprawiedliwości promesę na 250 tys. zł z przeznaczeniem na nowy lekki wóz ratowniczo-gaśniczy.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Podziel się:

Oceń:

2023-09-26 14:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Polskie Lasy na szczycie klimatycznym ONZ

Ministerstwo Środowiska

Więcej ...

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem organizowanym przez ks. Galusa

2025-07-18 09:18

diecezja.lomza.pl

Łomżyńska Kuria Diecezjalna informuje, że spotkanie ewangelizacyjne organizowane w Twierdzy Łomża Fort II przez suspendowanego księdza Daniela Galusa nie jest modlitwą Kościoła, a zwykłą posługą, którą wykonuje ks. Galus tylko we własnym imieniu.

Więcej ...

Szkoła duchów: Ministerialna reforma, która niszczy wieś?

2025-07-18 17:20
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Czy naprawdę chcemy budować system oświaty, w którym edukacyjny los dziecka zależy od kodu pocztowego?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Watykan

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat