Reklama

Opole

Kierunek Orient

Zdjęcia: Sylwester Koral, archiwum WTUO,

Doświadczeniem życia i chrześcijańskim świadectwem, które wymaga dużo samozaparcia i autentycznej wiary, dzielili się chrześcijaninie Orientu podczas wyjątkowej konferencji, jakiej w Opolu jeszcze nie było. Czego my możemy się od nich nauczyć?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziś, gdy tak wielu chrześcijan zmaga się i che ratować wiarę przodków, kładąc niemal codziennie na szali nie tylko godność, ale i życie, obowiązkiem całego świata, zwłaszcza chrześcijańskiego, jest ich wspieranie. Od chrześcijan Orientu możemy się nauczyć patrzenia na Boga w sposób bardzo prosty. Ale w ich prostocie wiary są głębia, a także prawdziwy prymat ducha nad materią. Dla nich wiara jest istotnym elementem tożsamości, toteż nie wstydzą się do wiary przyznawać – te słowa ks. dr. hab. Mateusza Rafała Potocznego, profesora Uniwersytetu Opolskiego, dziekana Wydziału Teologicznego UO, są dla każdego chrześcijanina, nie tylko teologa, pytaniem o stan własnej wiary.

Wykłady i wydarzenia

Reklama

Padły one podczas międzynarodowej konferencji naukowej „Chrześcijański Orient. Nieodkryte dziedzictwo ludzkości”, która odbyła się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego. Nie byłaby ona możliwa bez wsparcia Ministerstwa Edukacji i Nauki. Konferencji towarzyszyły m.in.: koncert chrześcijańskich pieśni syryjskich, wystawa ikon ze Śląskiej Szkoły Ikonograficznej, prezentacja serii wydawniczej Oriental Christian Studies, otwarcie księgozbioru orientalistycznego im. prof. Andrzeja Zaborskiego oraz wycieczka studyjna do Nysy i Głębinowa. Ciekawym punktem każdego dnia była poranna modlitwa, codziennie w innym obrządku: syryjskim, syro-malankarskim, bizantyjskim, syro-ortodoksyjnym. Patronat nad wydarzeniem objęli: dr hab. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, kard. Kurt Koch, przewodniczący watykańskiej Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan, oraz bp Andrzej Czaja, Wielki Kanclerz Wydziału Teologicznego UO.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dziedzictwo Kościoła i ludzkości

Konferencja była przestrzenią spotkania, dialogu, wymiany myśli i doświadczeń związanych z obecnością chrześcijan i kultury chrześcijańskiej Orientu (Bliski Wschód, Daleki Wschód, Azja Południowa, Egipt, Etiopia). Stanowiła przykład, jak Kościół może przetrwać w trudnych czasach i szerzyć miłość, przypomniała ponadto, że chrześcijańscy męczennicy wszystkich czasów są znakiem miłości i zmartwychwstania; mówiła o tym, czego mogą się nauczyć od siebie chrześcijanie Wschodu i Zachodu oraz jak ich zrozumieć i pomóc w zachowaniu tradycji i tożsamości. Podczas sympozjum rozmawiano o recepcji Biblii w kulturze chińskiej, sytuacji Kościoła katolickiego w Chinach, chrześcijaństwie w Indiach dzisiaj, liturgii jako elemencie tożsamości wschodnich chrześcijan, duchowości liturgii Kościoła bizantyjskiego. Warto podkreślić, że chrześcijanie należący do starożytnych tradycji wschodnich wnieśli niezwykły wkład w dziedzictwo Kościoła i całej ludzkości. To dziedzictwo teologiczne, liturgiczne i pobożnościowe często jest zapomniane. – Często nawet wysyłamy pomoc humanitarną w dany region, ale zupełnie go nie znamy, widzimy jedynie przerażające migawki z mediów, nie znając piękna Orientu. Chrześcijaństwo wschodnie stanowi niszę kulturową, badawczą – wyjaśnił dziekan Wydziału Teologicznego UO.

Księgozbiór orientalistyczny

Podczas konferencji w Bibliotece WTUO otwarto Księgozbiór Orientalistyczny im. prof. Andrzeja Zaborskiego (1942 – 2014), który tworzą książki przez lata kolekcjonowane przez profesora i przekazane przez jego małżonkę i syna. Profesor Zaborski był jednym z najwybitniejszych orientalistów polskich i znawcą kultur oraz języków orientalnych. – Zebrane przez niego publikacje stanowią zbiór unikatowy w skali całego kraju i oddają pola zainteresowań badawczych prof. Zaborskiego. Wierzę, że po skatalogowaniu i udostępnieniu go czytelnikom nasza biblioteka stanie się ważnym punktem na mapie polskich badaczy zajmujących się kwestiami szeroko rozumianego świata Wschodu. Oczywiście, księgozbiór prof. Zaborskiego to punkt wyjścia w dalszym orientalnym ukierunkowywaniu naszych zbiorów, które docelowo mają wzbogacić się również o dzieła związane ściśle z chrześcijańskim Wschodem – zaznaczył ks. dr Potoczny, główny organizator konferencji.

Poznać świat Orientu

Na WTUO od 2 lat funkcjonuje kierunek: orientalistyka chrześcijańska – jedyny w Polsce i w tym kształcie jedyny w Europie. Studenci, dla których nie ma tu barier wiekowych, poznają specyfikę życia chrześcijan w różnych częściach świata orientalnego oraz różnych kontekstach historyczno-geograficznych. Zdobyta wiedza ma ich przygotować do podjęcia pracy m.in. jako animatorzy kultury w organizacjach pożytku publicznego. Istnienie tego kierunku wynika z coraz większego społecznego zainteresowania problematyką Wschodu. W obliczu zmian, które wiążą się chociażby z aktualną sytuacją geopolityczną świata, potrzebujemy coraz większej wiedzy na te tematy. Warto dodać, że podczas konferencji dziekan Wydziału Teologicznego UO został odznaczony przez Ministra Edukacji i Nauki brązowym medalem „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”, który przyznano w uznaniu zasług na rzecz propagowania wiedzy o chrześcijańskim Wschodzie.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2023-11-21 11:21

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie w sprawie zatrzymania byłego proboszcza płockiej parafii

2024-12-03 19:33

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Przyjęliśmy do wiadomości informacje dotyczące zatrzymania byłego proboszcza płockiej parafii, należącego do naszej inspektorii - czytamy na stronie Inspektorii Warszawskiej Salezjan.

Więcej ...

Rekolekcje adwentowe 2024 z „Niedzielą”

2024-12-02 11:15

Red.

Serdecznie zapraszamy wszystkich czytelników na transmisje NA ŻYWO z adwentowych rekolekcji w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, które odbędą się w dniach 3-5 grudnia br.

Więcej ...

Kardynałowie obradowali z Papieżem nt. roli kobiet w Kościele

2024-12-03 19:19

Vatican Media

Rola kobiet w Kościele, Synod, wdrożenie konstytucji apostolskiej „Praedicate evangelium” nt. Kurii Rzymskiej w kuriach diecezjalnych, kolegialność w Kościele – to niektóre w tematów Rady Kardynałów, która obradowała z Papieżem Franciszkiem w dn. 2-3 grudnia w Domu św. w Marty w Watykanie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jakie są drogi mojej wiary?

Wiara

Jakie są drogi mojej wiary?

Szczęśliwe oczy, które widzą to, co wy widzicie

Wiara

Szczęśliwe oczy, które widzą to, co wy widzicie

Tbilisi: sytuacja może przerodzić się w otwarty konflikt

Wiadomości

Tbilisi: sytuacja może przerodzić się w otwarty konflikt

Nowenna do św. Mikołaja

Wiara

Nowenna do św. Mikołaja

Tłumy na proteście przeciwko obowiązkowej edukacji...

Wiadomości

Tłumy na proteście przeciwko obowiązkowej edukacji...

Rocznica objawienia cudownego medalika

Kościół

Rocznica objawienia cudownego medalika

Potrzeba czytania znaków

Wiara

Potrzeba czytania znaków

TK orzekł w sprawie zasad nauki religii w publicznych...

Kościół

TK orzekł w sprawie zasad nauki religii w publicznych...

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie – bo Pan jest...

Wiara

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie – bo Pan jest...