Reklama

Niedziela Lubelska

Czynna miłość bliźniego

Niedziela lubelska 49/2023, str. VI

Podczas Gali Wolontariatu wystąpił zespół Barvinok z Winnicy

Anna Milkivska

Podczas Gali Wolontariatu wystąpił zespół Barvinok z Winnicy

Lubelskie Centrum Wolontariatu wkracza w 25. rok działalności.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia przynajmniej pięcioro z nich przychodzi wieczorem, aby podać gorącą zupę bezdomnym i ubogim, wydać ciepłe ubrania lub garść witamin. Przeważają Polacy, ale służą też Ukraińcy, Białorusini i wolontariuszki z Zimbabwe, które porozumiewają się łamaną polszczyzną i angielszczyzną.

Emeryci i rodziny

Do niedawna wolontariat kojarzył się głównie z licealistami i studentami. W przypadku lubelskiego Centrum Wolontariatu grono dobrowolnie pomagających poszerza się o osoby dojrzałe, nawet już na emeryturze. Pan Jacek w każdą środę przywozi zupę dla bezdomnych wytwornym samochodem, wartym setki tysięcy złotych, prezesuje bardzo dużej firmie elektrycznej. Na spotkania z bezdomnymi zabiera niekiedy syna i wnuki, którzy chętnie roznoszą herbatę i widzą, że istnieje inny świat, odległy od tego, w którym żyją na co dzień.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zdarza się, że do pomocy przychodzą całe rodziny, tak jest w przypadku Anety i Kordiana, jego ojca oraz ich dzieci. Osoby bezdomne nie mogły się na początku nadziwić, że Kordian co tydzień podjeżdżał innym modelem samochodu, zrozumieli, jak dowiedzieli się, że jest szefem salonu samochodowego. Izabela przywiozła kilka lat temu zupę, którą ugotowała jej mama i pozostała już, w poniedziałki służy bezdomnym razem z dorastającą córką.

Od Stasia Gawrońskiego

Reklama

Wkraczające w jubileusz 25-lecia Centrum Wolontariatu w Lublinie jest najstarszą i największą organizacją wolontariacką na Lubelszczyźnie i jedną z najbardziej aktywnych w Polsce. Początki zawdzięcza charyzmatycznej postaci Stasia Gawrońskiego, krewnego bł. Piotra Jerzego Frassatiego, który w 1999 r. promował w Lublinie książkę Ochotnicy miłości bliźniego. Przewodnik po wolontariacie. Pomimo swojsko brzmiącego imienia i nazwiska, Staś nie zna ani słowa po polsku. Był dyrektorem wolontariatu w Rzymie podczas Jubileuszu Roku 2000.

Pierwszą siedzibą Centrum w Lublinie były pomieszczenia przy kościele Świętego Ducha. Wśród celów, stawianych sobie przez organizację, widnieje także „kształtowanie czynnej postawy miłości bliźniego, inspirowanej wskazaniami Ewangelii”. Pomagają w tym kapłani od początku zaangażowani w liczne dzieła podejmowane przez Centrum. Bodaj najbardziej rozpoznawalną postacią jest bp Adam Bab, który dopiero po przyjęciu sakry biskupiej zrezygnował z członkostwa, podobnie jak ks. dr Tomasz Adamczyk, socjolog z KUL. Wolontariusze zawsze mogą liczyć też na wsparcie ks. Tadeusza Liminowicza (kapelan w Abramowicach). W kręgach lubelskiego wolontariatu zrodziło się wiele powołań kapłańskich i zakonnych: franciszkanin o. Ryszard Bednarz posługuje obecnie w Tanzanii, michalita ks. Grzegorz Sprysak, który kieruje szkołą w podwarszawskich Markach, we Wrocławiu pracuje ks. Jakub Wiechnik, a u franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej rozwijają swoje talenty siostry Ola i Justyna.

Domy Nadziei

W trzech domach prowadzonych przez Centrum Wolontariatu powracają do społeczeństwa osoby wychodzące z kryzysu bezdomności. W jednym dach nad głową mają byli więźniowie, którzy nie mogą wrócić do swoich rodzin. Najwięcej, bo ponad dziesięć domów, zajmują uchodźcy, głównie z Ukrainy, są też migranci z Afganistanu, Iraku czy Afryki. Wszystkie lokale są Domami Nadziei, bo ona potrzebna jest najbardziej i bezdomnym, i byłym więźniom, i uchodźcom. Nadzieja płynie też z audycji na falach Nowego Radia, internetowej stacji prowadzonej przez Centrum.

Tegoroczną Galę Wolontariatu w Światowym Dniu Wolontariusza uświetnił zaprzyjaźniony z lublinianami ukraiński zespół Barvinok z Winnicy. To skromne podziękowanie za wielkie dobro, jakie tworzą lubelscy wolontariusze.

Podziel się:

Oceń:

2023-11-28 12:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łzy Matki

Katarzyna Artymiak

W samym centrum Lublina, wśród zgiełku krzyżujących się dróg i tysięcy załatwianych spraw, znajduje się prawdziwa oaza. To tu w 1949 r. w zniszczonej wojną katedrze na obrazie Matki Bożej pojawiły się łzy

Więcej ...

Tradycyjny dym wraca na salony, a popkultura znów uczy młodych palić

2026-06-03 21:02

©freshidea – stock.adobe.com

Jeśli komuś wydawało się, że klasyczny papieros odchodzi do lamusa, najnowsze dane zza zachodniej granicy działają jak kubeł zimnej wody. Z raportów podsumowujących 2025 rok wynika, że niemal co piąty Niemiec (19,1%) tkwi w nałogu. Jednak to nie ogólne liczby są najbardziej alarmujące, a to, co dzieje się wśród najmłodszych dorosłych. W grupie 15–24 lata odsetek palących zauważalnie skoczył z 14,5% do 15,6%. Co więcej, wbrew powszechnemu przekonaniu, że młodzi przerzucili się wyłącznie na elektronikę, to klasyczne papierosy dominują na tamtejszym rynku ze miażdżącym wynikiem 78,5% (podczas gdy e-papierosy to zaledwie 9,2%). Ten sam mechanizm, napędzany przez popkulturę, właśnie uderza w Polskę.

Więcej ...

Abp Górzyński: orędzie gietrzwałdzkie mówi o przywróceniu ewangelicznego życia

2026-06-04 09:22

Julia Czernik

Orędzie gietrzwałdzkie, o którym trzeba przypomnieć przed jubileuszem 150-lecia objawień, mówi, byśmy powrócili do życia według Ewangelii – powiedział PAP abp Józef Górzyński. Dodał, że treści te są wciąż aktualne: nawróćcie się, przestańcie pić, szanujcie bliźnich i bądźcie dobrymi ludźmi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kto wystąpi na koncercie „Jednego Serca, Jednego...

W wolnej chwili

Kto wystąpi na koncercie „Jednego Serca, Jednego...

Świdnica. Pierwsze dekrety i nowe zadania

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Pierwsze dekrety i nowe zadania

Świadectwo Dominiki Chorosińskiej: „Wiara jest...

Wiara

Świadectwo Dominiki Chorosińskiej: „Wiara jest...

Neoprezbiterzy 2026

Niedziela na Podbeskidziu

Neoprezbiterzy 2026

Włochy: figura ojca Pio płacze krwią. Sprawę bada...

Kościół

Włochy: figura ojca Pio płacze krwią. Sprawę bada...

Satanistyczny koncert tuż po Bożym Ciele. Diecezjalny...

Kościół

Satanistyczny koncert tuż po Bożym Ciele. Diecezjalny...

W Lublinie dziecko przeżyło aborcję

Wiadomości

W Lublinie dziecko przeżyło aborcję

Szpital w Lublinie wydał oświadczenie ws. dziecka, które...

Wiadomości

Szpital w Lublinie wydał oświadczenie ws. dziecka, które...

Nowenna przed Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi...

Wiara

Nowenna przed Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi...