Był czas na adorację Najświętszego Sakramentu, wspólną modlitwę i pogłębienie warsztatu muzycznego. – Dzień skupienia to okazja do formacji duchowej, poznania wspólnoty organistów i wymiany doświadczeń – podkreślił organizator ks. Daniel Gołębiowski, referent ds. muzyki kościelnej.
Formacja i nauka
Ks. Daniel zaznacza, że warsztat muzyczny musi być nieustannie poszerzany, od tego wiele zależy. – Muzyka liturgiczna pełni bardzo ważną rolę. Człowiek, który przychodzi do świątyni, ma wznosić swoje myśli i serce do Boga. Muzyka i śpiew mają mu w tym pomóc. Dlatego też potrzebne są takie spotkania, jak również prowadzone warsztaty. Zależy nam bowiem na jakości tej muzyki i poziomie jej wykonywania. Chociaż zasadniczo jest on wysoki, to z pewnością wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia – dodaje.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Gościem spotkania był Patryk Podwojski, znakomity organista, wykładowca Akademii Muzycznej, który nie tylko zaprezentował swoje umiejętności muzyczne, ale też podzielił się wiedzą i doświadczeniem podczas wykładu i warsztatów.
Praca i pasja
Reklama
Na spotkaniu był także Benedykt Ksiądzyna, od 50 lat związany z muzyką kościelną, organista, nauczyciel w szkole muzycznej i Instytucie Muzyki Kościelnej, dyrygent. – W formacji muzyków kościelnych nie chodzi tylko o warsztat techniczny, zależy nam także na tym, aby nasi wychowankowie w przyszłości byli tymi, którzy w swoich wspólnotach tworzą szeroko pojętą kulturę muzyczną, ona zwłaszcza dzisiaj, ma ogromne znaczenie. Wpływa bowiem na kulturę osobistą, sposób postrzegania świata, drugiego człowieka, otwierania go na wartości wyższe. Organista oraz inne osoby związane z muzyką mają być dobrymi kreatorami kultury i muzyki w parafiach. Słowem: muzyka ma łagodzić obyczaje – podkreśla. Taka postawa jest możliwa wtedy, kiedy praca staje się pasją, nie tylko sposobem na życie, na zarabianie pieniędzy. – Dobry organista nie tylko gra czy prowadzi śpiew podczas liturgii, ale też angażuje innych do wejścia w świat muzyki, nie tylko kościelnej – dodaje.
Powołanie i misja
Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy Piotr Wawrzynek, który w homilii podkreślił, że rolą organistów jest nie tylko ubogacanie liturgii muzyką i śpiewem, ale także prowadzenie ludzi do spotkania z Bogiem. – Misją organisty i muzyka kościelnego jest samemu się modlić i tworzyć przestrzeń modlitwy dla tych, którzy przychodzą na liturgię – powiedział w homilii. Muzyka i śpiew mogą zatem stać się drogą do odkrycia obecności Boga. Śpiew pełen modlitwy i zaangażowania będzie budował uczestników, będzie zbliżał ich do Boga. To jest zadanie i misja muzyków kościelnych.
W diecezji od wielu lat działa Instytut Muzyki Kościelnej, który prowadzi zajęcia nie tylko dla organistów, ale też psałterzystów, śpiewaków i innych osób zajmujących się np. prowadzeniem chórów czy schol parafialnych.