Reklama

U progu kresów

Rozstrzygnięcie konkursu

Niedziela lubelska 26/2003

XV Ogólnopolski Konkurs Poetycki "U progu Kresów" w edycji z patronem bł. abp. Felińskim, został rozstrzygnięty. W ostatni majowy wieczór w Urzędzie Miasta Chełma odbyło się sympozjum o bł. Felińskim, finał konkursu i wręczenie nagród.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Laureatami konkursu są: w kategorii poezji kresowej - Jan Baliński z Warszawy i Paweł Nowicki z Chełma. Wyróżnienie otrzymała Czesława Dąbrowska z Kraśnika. W kategorii poezji o bł. Felińskim nagrodę główną otrzymała s. Lucyna Rąpała z Mszany Dolnej, dwie drugie nagrody przyznano s. Monice Złotnickiej z Brzegu Dolnego i s. Bernadetcie Jurkowskiej z Mszany Dolnej - Siostry ze Zgromadzenia Franciszkanek Rodziny Maryi. Dwie trzecie nagrody przyznano: Lidii Perlińskiej-Schnejder z Lublina oraz Monice Mazur z Wojcieszkowa (arch. lubelska). Wyróżnienie specjalne otrzymała Władysława Misiura z Hrubieszowa. Nagrodę za debiut literacki otrzymał Damian Czaus z Chełma, wyróżnienie za debiut Ewa Brzezicka z Matcza (arch. zamojsko-lubaczowska). Dyplomy honorowe organizatorzy prześlą Dezyderiuszowi Lachockiemu z USA oraz Adamowi Fryczowi z Ząbkowic Śląskich.
Sympozjum literackie o patronie konkursu zachwyciło wielopokoleniowe grono słuchaczy kresowym pamiętnikarstwem bł. Felińskiego oraz jego licznymi kontaktami i spotkaniami w życiu osobistym z czołowymi przedstawicielami literatury, to jest: Juliuszem Słowackim, Wincentym Polem, Kajetan Koźmianem, ks. Jakubowskim, księciem Adamem Czartoryskim, Sewerynem Goszczyńskim, Henrykiem Sienkiewiczem. Matka Zygmunta Szczęsnego - Ewa Felińska to prekursorka powieści obyczajowych z kresów wołyńskich, Sybiraczka - "Płomień na śniegu", jak napisała o niej M. Hofmanowa. Niezwykła i porywająca dobrocią postać bł. Felińskiego na stałe wpisała się w pamięć uczestników konkursu, przechodząc jednocześnie w sferę literacko-poetyckiego słowa.
Laureaci i licznie zgromadzeni Kresowianie obejrzeli również wystawę Z kufrów i skrzyń kresowych w Muzeum Chełmskim przy ul. Podwalnej, gdzie poważna jej część to pamiątki kultury duchowej i chrześcijańskiej, ocalone przez potomnych z Kresów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego potrzebujemy Ducha Świętego, gdy się modlimy?

2025-03-17 20:55

Adobe Stock

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W kolejnym dniu naszego katechizmu odpowiedź na pytanie - Dlaczego potrzebujemy Ducha Świętego, gdy się modlimy?

Więcej ...

Jak przygotować się do spowiedzi wielkopostnej?

2025-03-17 12:58

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to często czas, w którym intensyfikujemy pracę nad swoim życiem duchowym. Podejmujemy wyrzeczenia, postanowienia i refleksje nad naszym życiem, pragnąć dobrze przygotować się na Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Jednym z ważnych aspektów jest sakrament pokuty i pojednania. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w dobrym przygotowaniu się do spowiedzi.

Więcej ...

Media: zakończyła się rozmowa Trumpa z Putinem

2025-03-18 18:08

commons.wikimedia.org

Rozmowa prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcą Rosji Władimirem Putinem dobiegła końca – poinformowały we wtorek amerykańskie stacje CBS, CNN i NBC. Zgodnie z zapowiedzią, obaj przywódcy mieli rozmawiać o zakończeniu wojny na Ukrainie

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

18-latka umiera po nieudanej 22-tygodniowej aborcji

Wiadomości

18-latka umiera po nieudanej 22-tygodniowej aborcji

Kościół splądrowany przez satanistów

Kościół

Kościół splądrowany przez satanistów

Nowenna przed Uroczystością Zwiastowania Pańskiego

Wiara

Nowenna przed Uroczystością Zwiastowania Pańskiego

Włochy: jeden z kardynałów po zmianie daty urodzenia...

Kościół

Włochy: jeden z kardynałów po zmianie daty urodzenia...

Włochy: 13-letni uczeń ukarany za odmowę korzystania z...

Wiadomości

Włochy: 13-letni uczeń ukarany za odmowę korzystania z...

Hiszpania: rośnie liczba pielgrzymów w miejscach...

Europa

Hiszpania: rośnie liczba pielgrzymów w miejscach...

Katowice: Tragedia na lotnisku. Funkcjonariuszka Straży...

Wiadomości

Katowice: Tragedia na lotnisku. Funkcjonariuszka Straży...

Ferdinand Habsburg: Bóg daje mi wszystko, czego potrzebuję

Wiara

Ferdinand Habsburg: Bóg daje mi wszystko, czego potrzebuję

30 lat temu zmarł Franciszek Gajowniczek, za którego...

Kościół

30 lat temu zmarł Franciszek Gajowniczek, za którego...