Reklama

Kościół

Gniezno, Pelplin, Olsztyn

Bliskość w drodze

Małgorzata Mróz

Pielgrzymka to prawdziwa bliskość Boga w drodze do świętych miejsc. Przekonali się o tym pielgrzymi, którzy wyruszyli z Pakości szlakiem sanktuariów maryjnych w Europie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka autokarowa została zorganizowana przez franciszkanów z Pakości k. Inowrocławia. Trasa przebiegała przez tereny siedmiu państw: Polski, Czech, Węgier, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Słowenii oraz Austrii. Pielgrzymi pochodzili z różnych części Polski, tj. z Kujaw, Mazur, Warmii i Kaszub. Wśród nich byli mieszkańcy Pakości, Mogilna, Grudziądza, Miłakowa, Morąga, Naryjskiego Młyna, Ornety, Wejherowa, Kościerzyny, Lini, Niepoczołowic, Lubni, Windorf, Przymuszewa, Ugoszczy, Tągowa i Żukowa. W pielgrzymce uczestniczyli także wolontariusze, którzy angażują się w akcje charytatywne w Polsce, modlą się i niosą radość przez sztukę oraz obdarowywanie upominkami osoby chore w hospicjach, szpitalach, domach pomocy społecznej, domach seniora i ośrodkach szkolno-wychowawczych, a także dzieci i młodzież w domach dziecka.

Klasztorna gościnność

Reklama

Cała grupa pielgrzymów utworzyła piękną wspólnotę modlitewną. W pierwszym dniu pielgrzymki wierni uczestniczyli w uroczystej Mszy św. w archidiecezjalnym sanktuarium Męki Pańskiej w Pakości. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił o. Walenty Łaga, gwardian klasztoru, a zarazem proboszcz i kustosz sanktuarium, w koncelebrze z o. Arkadiuszem Czają, opiekunem duchowym pielgrzymów, o. Ewarystem Grędą, o. Konstantynem Sokołowskim i o. Antonim Majewskim. Po Eucharystii odbyło się nabożeństwo połączone z możliwością uczczenia relikwii Krzyża Świętego (jest to największa cząstka Krzyża Świętego w Polsce). Franciszkanie z Pakości, znani ze swej gościnności, zaprosili pielgrzymów do klasztoru na wspólny posiłek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wokół Medjugorie

Centralnym wydarzeniem każdego dnia pielgrzymowania była Msza św. przeżywana w różnych miejscach świętych, które odwiedzali pątnicy. Modlono się w intencji pielgrzymów i ich rodzin, parafian, w intencjach wiernych, którzy nadesłali swoje prośby, a także o pokój na świecie. Z Pakości pątnicy wyruszyli w kierunku Węgier, gdzie nawiedzili opactwo benedyktyńskie w Pannonhalma. Po zwiedzeniu klasztoru udali się do kaplicy na Eucharystię. Dzień później pojechali do kolejnego miasta na Węgrzech – Pecz. Nawiedzili zabytkową katedrę Świętych Apostołów Piotra i Pawła, gdzie także uczestniczyli we Mszy św. Stamtąd udali się do Medjugorie, gdzie zatrzymali się na 5 kolejnych dni. W tym czasie uczestniczyli w nabożeństwie różańcowym w drodze na Wzgórze Objawień Matki Bożej Pokoju, w Drodze Krzyżowej prowadzącej na górę Križevac, w codziennej Mszy św. i adoracji Najświętszego Sakramentu oraz wieczornych nabożeństwach różańcowych. W czasie pobytu zwiedzili również zabytkową część Mostaru, który jest najpiękniejszym miastem w Hercegowinie, ucieszyli się też pięknem wodospadów Kravica niedaleko Medjugorie. Następnie pielgrzymi zwiedzili starożytne miasto portowe Split położone nad Morzem Adriatyckim w Chorwacji. Wieczorami gromadzili się na biesiadzie w pensjonacie, w którym nocowali, by wspólnie śpiewać pieśni religijne i ludowe; wzbudzali tym duże zainteresowanie osób z innych grup pielgrzymkowych z różnych krajów.

Było warto

Na szlaku znalazła się również stolica Chorwacji – Zagrzeb, gdzie pielgrzymi mogli obejrzeć zabytkową część miasta z katedrą św. Stefana. Zwiedzanie stolicy rozpoczęli od uczestnictwa we Mszy św. w kaplicy Zranionego Jezusa, mieszczącej się w samym centrum miasta. Zagraniczna część trasy zakończyła się w Grazu w Austrii, gdzie pielgrzymi nawiedzili katedrę św. Idziego, w której także mogli uczestniczyć w Eucharystii, a następnie zwiedzili pięknie położone, zabytkowe miasto. Ostatnim miejscem, które znalazło się na szlaku pielgrzymów, były Piekary Śląskie. Tutaj miejscem sprawowania Mszy św. było sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. W każdym zwiedzanym miejscu pielgrzymom towarzyszyli miejscowi przewodnicy, którzy przedstawiali piękno danej miejscowości wraz z jego historią. Każdy przewodnik na zakończenie w ramach podziękowania otrzymywał od pielgrzymów regionalne upominki z Polski. Wśród nich były m.in. miody, filiżanki z porcelany i płyty z pieśniami nagrane przez artystów chóru „Oremus” i scholi „Mazurskie Słowiki” pod kierunkiem Honoraty Siergun z Miłakowa – część zespołu również uczestniczyła w pielgrzymce. Obdarowani przewodnicy byli mile zaskoczeni upominkami.

Podziel się:

Oceń:

2024-06-18 14:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Premier Beata Szydło w Kalwarii Zebrzydowskiej

Julia A. Lewandowska

Premier Beata Szydło odwiedziła sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej. Uczestniczyła w Mszy św. dla przewodników, asyst i orkiestr kalwaryjskich, spotkała się także ze wspólnotami klasztoru i seminarium duchownego ojców bernardynów.

Więcej ...

Wilno stolicą polonijnej edukacji – XI Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych

2025-04-04 19:49

Wspólnota Polska

Już po raz jedenasty nauczyciele polonijni oraz eksperci z całego świata spotkają się w Wilnie, by wspólnie celebrować święto polskiej edukacji, kultury i nauki. XI Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych odbędzie się w dniach 23–25 maja 2025 roku, stając się ponownie prestiżową platformą wymiany myśli, doświadczeń i inspiracji pedagogicznych.

Więcej ...

Lekarka skazana za ofertę rozmowy przed kliniką aborcyjną

2025-04-05 09:15

Livia Tossici-Bolt

Lekarka Livia Tossici-Bolt została skazana za naruszenie „strefy buforowej” w pobliżu ośrodka aborcyjnego w Bournemouth. Jej przestępstwo? Zaoferowanie rozmowy. Na tabliczce, którą trzymała, widniało sześć słów: „Jeśli chcesz, możesz porozmawiać”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystości pogrzebowe zmarłego śp. ks. Jacka Drozdka

Niedziela Częstochowska

Uroczystości pogrzebowe zmarłego śp. ks. Jacka Drozdka

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Czy staję po stronie prawdy?

Wiara

Czy staję po stronie prawdy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?