Reklama

Niedziela 25/2024

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Ojcem być…

Ks. Jarosław Grabowski

Bycie tatą jest niewątpliwie ogromnym wyzwaniem. Dla jednych jest on emocjonalną kotwicą, autorytetem, dla innych – wielkim nieobecnym.

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Rubrykę redagują: O. Michał Bortnik/Mirosława Szymusik BP @JasnaGóraNews

Pod hasłem „Trzeźwość jest polską racją stanu” odbyła się na Jasnej Górze 2-dniowa 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości. Doroczne spotkanie to modlitwa o trzeźwość i odnowę moralną naszej ojczyzny.

wydarzenia
6-7

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

Polscy biskupi spotkali się w dniach 10-12 czerwca na ostatniej przed wakacjami konferencji plenarnej KEP. Dyskutowano przede wszystkim o nauczaniu religii oraz ochronie małoletnich w kontekście wejścia w życie tzw. ustawy Kamilka. Mamy także nowego sekretarza generalnego KEP.

Obserwator
8-9

Obserwator

Rosja celowo głodziła ludność cywilną ukraińskiego miasta Mariupol podczas jego 85-dniowego oblężenia na początku 2022 r., co stanowi zbrodnię wojenną. Wniosek zawierający to oskarżenie stanowi sedno dokumentacji składanej obecnie do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze przez prawników z międzynarodowej organizacji pozarządowej Global Rights Compliance (GRC), współpracujących z ukraińskim rządem.

treści wiary
16-19

Nie takie znowu tabu

Ks. Janusz Wilk

Co Biblia mówi o seksualności człowieka? Czy seksualność jest w niej tematem tabu? Jaka jej sfera jest potępiana w Biblii?

Czytamy Franciszka

Dwa cuda: uzdrowienie córki Jaira i kobiety cierpiącej na krwotok to wydarzenia, których centrum stanowi wiara. Ukazują one Jezusa jako źródło życia, jako Tego, który przywraca życie tym, którzy całkowicie Mu ufają. Dwaj główni bohaterowie, czyli ojciec dziewczynki i chora kobieta, nie są jeszcze uczniami Jezusa, a jednak zostali wysłuchani ze względu na swą wiarę.

Komu bije dzwon, a komu tylko dzwonek...

Adam Regiewicz

Sygnalizowały nadejście, zapraszały do modlitwy, ostrzegały, odpędzały demony, wzywały do czynienia pokuty. Wielka jest rola dzwonków.

liturgia tygodnia
21-24

Uciszenie burzy na jeziorze

Słowa Ewangelii według św. Marka Mk 4, 35-41

Przyrzeczenia a śluby

O. Oskar Michał Maciaczyk, franciszkanin

Przyrzeczenia i śluby związane są nie tylko z życiem religijnym, służą też porządkowi społecznemu. Składają je np. politycy przyjmujący różne stanowiska w urzędach, osoby wchodzące w cywilny związek małżeński. Każdy, kto składa jakiekolwiek przyrzeczenia, powinien być świadomy skutków swojego czynu oraz konsekwencji, jakie powoduje niewypełnianie ich treści.

Nikogo nie znamy według ciała

Ks. Krzysztof Kowalik

Ciało jest nie tylko częścią nas, ale przez swe zmysły utrzymuje także kontakt z otaczającym nas światem i ludźmi. Dzięki niemu zdobywamy potrzebne informacje. Na ich podstawie formułujemy osądy, gromadzimy wiedzę i podejmujemy decyzje o naszym działaniu. W języku Biblii ciało wiąże się z ziemskim sposobem funkcjonowania człowieka.

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Podczas trzyletniej działalności publicznej Jezusa Jego uczniowie tylko jeden raz znaleźli się w sytuacji bezpośredniej groźby utraty życia. W Ogrójcu tylko On został pojmany, a oni serwując się ucieczką, opuścili Go, bo wybrali bezpieczne schronienie. Największe niebezpieczeństwo, jakie im zagrażało, pojawiło się na Jeziorze Galilejskim, które jako rybacy doskonale znali.

Propagator Dzieła Bożego

Ireneusz Korpyś

Założył jedną z największych instytucji kościelnych, której misją jest pokazywanie ludziom, jak mogą spotkać się z Bogiem w ich życiu zawodowym i prywatnym.

moim zdaniem
25

Wypocznijcie nieco

Ks. Janusz Chyła

Wakacje są okazją do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi, do pogłębiania lub odświeżenia relacji oraz do troski o ducha i ciało.

życie Kościoła
26-29

Teologia na wykładach... i na kolanach

O nieoczywistych kierunkach studiów i nieoczywistych metodach nauczania, które do Akademii Katolickiej przyciągają rzesze studentów, z ks. prof. Krzysztofem Pawliną rozmawia Andrzej Tarwid.

Ekumenicznie o biskupie Rzymu

Ks. Sławomir Pawłowski

Nowy dokument Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan pt. Biskup Rzymu. Prymat i synodalność w dialogach ekumenicznych i w odpowiedziach na encyklikę „Ut unum sint”, opublikowany 13 czerwca 2024 r., zbiera owoce ekumenicznych dialogów na temat posługi biskupa Rzymu, które wpłynęły w odpowiedzi na zaproszenie wystosowane przez św. Jana Pawła II w encyklice Ut unum sint z 1995 r.

Zdrowa religijność

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Na drodze poszukiwań Boga może zbłądzić także chrześcijanin – i o tym traktuje najnowszy dokument Komisji Nauki Wiary KEP.

wokół nas
30-31

Polska – drugi dom

Magdalena Lewandowska

Bardzo dobrze nam się w Polsce żyje, pracuje, wychowuje syna. Wśród Polaków znalazłam drugą rodzinę i Polskę traktuję już jak dom – mówi Safoura Reza pochodząca z Francji.

historia
32-33

Morderstwo w Sarajewie

Grzegorz Gadacz

Następca tronu cesarstwa Austro-Węgier ożenił się z miłości. I miłość stała się jedną z przyczyn jego śmierci.

punkt widzenia
34-35

Symboliczna wygrana i przegrana

Paweł Sarafin

Koalicja Obywatelska odniosła symboliczne zwycięstwo, a Prawo i Sprawiedliwość symbolicznie przegrało wybory do Parlamentu Europejskiego. Największym przegranym wyborów jest Trzecia Droga, a wygranym Konfederacja.

Reforma dowodzenia armii

Artur Stelmasiak

Prezydencki projekt reformy dowodzenia Wojskiem Polskim uzyskał w Sejmie poparcie wszystkich klubów parlamentarnych. Szef BBN Jacek Siewiera uważa, że dotychczasowy system jest niewydolny wobec zagrożenia ze Wschodu.

moim zdaniem
36-37

Rachunek

Rafał Porzeziński

Nie ulega wątpliwości, że postawa ojca wobec Absolutu jest tym, co buduje lub rujnuje obraz Boga w sercach dzieci.

Goście czy intruzi?

Witold Gadowski

My tu jesteśmy gospodarzami i to przybysze muszą respektować zasady, wedle których przywykliśmy tu żyć!

świat pod lupą
38-39

Przyroda w strefie śmierci

Ireneusz Korpyś

Czarnobyl już na zawsze będzie budzić przerażenie – jest synonimem radioaktywnego grobowca. Tuż po katastrofie mówiono, że życie nie wróci tam przynajmniej przez tysiąc lat.

polecamy
41

Dziedzictwo proroka

Ignacy Tarnobrzeski

Pierwsza taka książka o Janie Pawle II trafia do rąk czytelników.

Targi dla parafii

Igor Tuliś

Religijne inspiracje, nowości z branży sakralnej i tłum zwiedzających – tak można podsumować tegoroczną, jubileuszową edycję Sacroexpo.

listy
42

Zakątek Czytelnika

Rubrykę przygotowała Jadwiga Miśta

Chcą korespondować

niedziela z kulturą
44

Pieniądze nie śmierdzą

W.D.

Jazda uskrzydlona

J.K.

Starość nie radość

W.D.

Miejsce na ziemi

W.D.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

niedziela z kulturą
53

Język ojców

Magdalena Wanot-Miśtura

Czytania na tę niedzielę niosą pokrzepienie: nawet jeśli doświadczamy burzy, nie zginiemy. Jest Ktoś, kto jest w stanie ją okiełznać i ochronić nas przed niebezpieczeństwem. Dla mnie to esencja ojcostwa.

Kulturalnym krokiem
54-57

Zwiedzić, dotknąć, posmakować

Marta Żyszkowska-Zeller

Muzeum? Nuda. Takie przynajmniej jest pierwsze skojarzenie wielu z nas. Czy słusznie...? W naszym tegorocznym cyklu wakacyjnym wyruszymy na wycieczkę szlakiem polskich muzeów, by pokazać, że nie takie one straszne, jak je (niektórzy) malują.

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

podróżnik
58-60

Złoto w andyjskim piekle

Jacek Pałkiewicz

Nikt nie wie, ilu mieszkańców ma La Rinconada. Życie w jednoizbowych obskurnych barakach bez okien stanowi dla nich piekło na ziemi.

dobre rady
62-63

Cudowne właściwości rzodkiewki

Emilia Pieńkowska, psychodietetyk

To popularne warzywo ma wiele właściwości zdrowotnych. Można je wykorzystać na wiele sposobów.

Sałatka z rzodkiewką

Warzywa umyć i pokroić/poszatkować według uznania. Dodać olej, sok z limonki, przyprawy i szczypiorek. Wymieszać.

Kichnięcie kichnięciu nierówne

Anna Wyszyńska

Powiedzenie, że katar trwa 7 dni, nie zawsze jest prawdziwe. Dowodem jest jednostka chorobowa o skompliko-wanej nazwie: PZZPzPN. To przewlekłe zapalenie zatok z polipami nosa.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

dobre rady
64

Kiedy strach przed ciążą staje się udręką

Agnieszka Kaczmarek-Müller, psychoterapeuta

Lekkie zdenerwowanie przed ciążą i porodem jest całkowicie normalne. Ale panika, strach? Zdaniem ekspertów, nie jest to wcale takie rzadkie. Tokofobia jest nadal często uważana za tabu.

Bliżej Życia z Wiarą
66-79

Kartka z kalendarza

Dzień Ojca, początek lata i wakacji – to idealny czas do świętowania nad wodą miłośników wędkowania. Tego dnia świętuje bowiem większość wędkarskich federacji. Warto wiedzieć, że do połowu ryb potrzebne jest specjalne zezwolenie, czyli karta wędkarska. Jak ją zdobyć i do czego uprawnia? Tego można się dowiedzieć właśnie tego dnia.

Wstańcie z kanap i do dzieła!

Kamil Krasowski

Pokazujcie, co robicie, co was pasjonuje, i włączajcie do tego swoje dzieci – zachęca ojców Jakub Kujawa, tata czterech synów, z którymi w zespole Play all Day gra rodzinnego rock’n’rolla!

Eucharystia w życiu Ojca Pio

Anna Gębalska-Berekets

Przez pokorne celebrowanie Eucharystii duchowny pociągał wiernych do Jezusa.

Tajemnicza interwencja z nieba

Ireneusz Korpyś

Jego choroba była już w nieodwracalnej III fazie. Przewlekłe porentgenowskie zapalenie skóry na jego dłoniach miało na zawsze pozbawić go wykonywania zawodu.

7 kroków do zdrowia dzieci

Katarzyna Galarowicz naturoterapeuta Natura-Med

Zaczynają się wakacje. By nasze dzieci nie spędzały wolnego czasu, grając na komórkach i podjadając niezdrowe przekąski, jako rodzice i dziadkowe mamy za zadanie zachęcać je do zdrowego stylu życia. O czym warto pamiętać?

Ziele św. Jana

Ojciec Henryk

Dziurawiec pospolity od wieków był uznawany za wszechlek. Nie powinno go zabraknąć w domowej apteczce.

Jak nauczyć dziecko porządku?

Agnieszka Zarzecka

Wakacje to dobry czas, by w niespiesznym klimacie wprowadzić dzieci w domowe obowiązki.

Letnie ciasta z owocami

W czasie wakacji, kiedy w ogrodzie pojawiają się sezonowe owoce, warto zająć się pieczeniem domowych pyszności. Zarówno dzieci, jak i dorośli je uwielbiają.

Apostołowie w Wiecznym Mieście

Życie świętych Piotra i Pawła jest nierozerwalnie związane z Rzymem. Zapraszamy na spacer po wybranych miejscach ich śladami.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, jak zostać...

I.C.

W zakonie są cztery stopnie rycerskie. Pierwszym jest wiara, czyli pogłębianie życia religijnego, a szczególnie umiłowanie modlitwy różańcowej. Drugi stopień to miłosierdzie.

Patrzymy w niebo i widzimy rakiety

Karol Porwich

Przyjechaliśmy tutaj z naszymi Bielankami, chcieliśmy chociaż na chwilę wyciągnąć je z wojennej rzeczywistości – wyjaśnia o. Stanisław Mański, kapucyn, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Starokonstantynowie na Ukrainie.

Są tam, dokąd posyła ich Pan

Maria Fortuna-Sudor

Jesteś potrzebny, czuj się potrzebny – przekonywał w homilii ks. Piotr Góra.

W drodze na ołtarze

Ewa Biedroń

„Nasze cierpienia zostały wliczone przez Boga w nasze życie nie po to, aby nas zniszczyć, ale żeby przybliżyć do Boga...”. To jedna z myśli z czasów obozowych kandydatki na ołtarze – Stefanii Łąckiej.

Bliskość w drodze

Bożenna Pomorska

Pielgrzymka to prawdziwa bliskość Boga w drodze do świętych miejsc. Przekonali się o tym pielgrzymi, którzy wyruszyli z Pakości szlakiem sanktuariów maryjnych w Europie.

Świętowanie trwa

I.C.

Zależy mi na tym, żeby nie poprzestać na rocznicowych obchodach. Bardzo chciałbym, aby w diecezji nastąpiły poruszenie serc i dalszy etap budowania wspólnoty (rodziny) diecezjalnej – podkreśla ks. Krzysztof Włodarczyk, biskup bydgoski.

Niedziela częstochowska

Na ludzi zawsze można liczyć

Karol Porwich

Zawierzcie siebie Maryi, zawierzcie swoje rodziny, a zobaczycie, że się nigdy nie zawiedziecie i będziecie ostoją dla swoich rodzin i dzieci – powiedział bp Andrzej Przybylski podczas nawiedzenia Matki Bożej w Raciszynie.

Ministranci Boga

Maciej Orman

Bądźcie obrońcami słowa Bożego, a zobaczycie, że wy, a dzięki wam również inni będą mogli wygrać niejeden mecz, bo to Pan Bóg rzuca piłki, a my mamy je tylko dobrze odbierać – powiedział do uczestników XI Pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej do sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej w Myszkowie-Mrzygłodzie bp Andrzej Przybylski.

Dla dobra rodzin

Grzegorz Saleta

Tak jak się spodziewaliśmy, festyn rodzinny w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie, pod hasłem: „Maryjo! Ocal miłość i życie w każdej polskiej rodzinie”, był pełen radości i uśmiechów.

Niedziela kielecka

Marzenia mobilizują

Agnieszka Dziarmaga

Rok 2026 ma być wyjątkowy pod wieloma względami – parafia w Sędziszowie będzie świętowała jubileusz w odrestaurowanym kompleksowo kościele i jego otoczeniu, nie ustają także marzenia o sanktuarium Matki Bożej Sędziszowskiej.

Znowu w Kielcach

Agnieszka Dziarmaga

Wybitny pisarz związany z Kielecczyzną Gustaw Herling-Grudziński ponownie wrócił do rodzinnego miasta – jako patron Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. I znowu było o nim głośno.

Ma wielu przyjaciół

K.D.

Łączy nas wiara w to, że wobec drugiego człowieka, zwłaszcza cierpiącego, nie można przechodzić obojętnie i to, że dobrem i radością można się dzielić – powiedziała Dominika Borkowska, koordynatorka wolontariatu przy Hospicjum św. Matki Teresy z Kalkuty.

Reklama

Najpopularniejsze

Czy chcę, by ten świat był bardziej Boży?

Wiara

Czy chcę, by ten świat był bardziej Boży?

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. nieprawidłowego...

Wiadomości

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. nieprawidłowego...

Koniec spekulacji wokół Medziugoria? Watykan opublikował...

Kościół

Koniec spekulacji wokół Medziugoria? Watykan opublikował...

Patron Dnia: Św. Andrzej Kim Taegon, pierwszy koreański...

Święci i błogosławieni

Patron Dnia: Św. Andrzej Kim Taegon, pierwszy koreański...

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Niedziela Świdnicka

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Kościół

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Prezydent: mówienie o walczącej demokracji to...

Wiadomości

Prezydent: mówienie o walczącej demokracji to...

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Kościół

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Niedziela Świdnicka

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...