Medycyna i technologia zmieniły nasze życie. Dzięki nowinkom w tych dziedzinach możemy żyć dłużej, wygodniej. Ale czy dzięki temu życie jest bardziej godne, a my jesteśmy bardziej spełnieni? Nowe odkrycia w medycynie pobudziły też rozwój rozmaitych idei, które wkroczyły i w sferę wiary. O moralnych aspektach aborcji, eutanazji, homoseksualizmu, zmiany płci czy surogactwa napisano już wiele. A jak ma się etyka katolicka do operacji plastycznych, ekologii czy terapii genowej? O tym w drugim tomie Bioetyki w konfesjonale pisze o. prof. Edmund Kowalski, redemptorysta.
Książka ukazała się w tym roku nakładem wydawnictwa Homo Dei. Jest kontynuacją bardzo dobrze przyjętego przez czytelników pierwszego tomu. Tym razem o. Kowalski postanowił skupić uwagę na specyficznych zagadnieniach biomedycznych i związanej z nimi odpowiedzialności moralnej – to wspomniana terapia genowa, uzależnienia, psychoterapia, medycyna estetyczna, etyka sportu, samobójstwa wśród dzieci i młodzieży oraz kwestie związane z ochroną środowiska. Autor rozpatruje wspomniane zagadnienia w sposób wielopłaszczyznowy – pod względem analizy antropologicznej, prawnej i teologicznej – by dać jasną i klarowną ich ocenę etyczno-moralną.
Bioetyka w konfesjonale w sposób oczywisty kierowana jest do kapłanów, duszpasterzy, spowiedników i seminarzystów, niemniej jednak każda osoba zainteresowana zagadnieniami moralnymi w bioetyce wyniesie korzyść z tej lektury. Publikacja podzielona jest na dwie części. W pierwszej autor wszechstronnie analizuje istotne w dzisiejszych czasach kwestie bioetyczne, w drugiej – koncentruje uwagę na odpowiedzialności moralnej, grzechu i spowiedzi. Bioetyka w konfesjonale sprzyja pogłębianiu formacji sumienia, co jest podstawowym zadaniem każdego człowieka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu