Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Na polu u dziedzica

Zwózka zboża

Ewa Monastyrska

Zwózka zboża

Zbliżające się żniwa sprawiają, że wracamy myślami do czasów, kiedy stawały się one wydarzeniem jednoczącym całe wsie. Jak kiedyś wyglądały żniwa? W Majdanie Górnym (gm. Tomaszów Lubelski) 14 lipca wyruszono na pole dziedzica – jak za dawnych czasów, by przypomnieć, jak niegdyś wyglądały żniwa w naszym regionie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie rozpoczęło się przemarszem uczestników na pole gospodarza spod Wiejskiego Domu Kultury w Majdanie Górnym. Ważnym elementem rozpoczynającym uroczystości było podziękowanie Bogu za zbliżające się żniwa i urodzaj, któremu pobłogosławił.

– Ludowości nie da się inaczej zobaczyć niż przez ścisły związek z wiarą. Wiara pomagała ludziom, dawała siłę i nadzieję. Czasy były naprawdę trudne dlatego potrzebowali wskazówek, by to wszystko przetrwać. Ludzie tamtych czasów potrafili się też cieszyć każdą chwilą, każdym skoszeniem zagonu żyta. To nie był tylko znojny trud, ale też obrządek, urok wspólnej pracy, chwalenie Pana, że zsyła urodzaj i dobrą pogodę – wyjaśniała Elżbieta Raczkiewicz z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Tomaszów Lubelski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Projekt nie tylko miał za zadanie ukazanie ciężkiej, dawnej pracy, ale też mądrości ludowej, umiejętności planowania i rozpoznawania prognozy pogody, a nade wszystko wartości, jakie niosły ze sobą żniwa. Przedstawione zostały dawne tradycje i prace w polach jak na przykład koszenie kosą żyta, stawianie dziesiątków, snopków, zwożenie słomy i wiele innych prac.

Reklama

– Żniwa były przypominane już wielokrotnie, ale chcieliśmy wrócić do czasów, gdy żniwa odbywały się na polu u dziedzica. Mamy ku temu warunki, bo teren na Majdanie Górnym jest piękny. Z pewnością jest to łatwiej zrobić w otoczeniu natury, bo wtedy najbardziej czujemy się z nią związani. Chcieliśmy wrócić do dawnych żniw, przypomnieć jak lud pracował z pieśnią i modlitwą na ustach, z szacunkiem dla żniw i natury. Chcieliśmy przypomnieć szacunek dla pracy i zboża, bo tak powstaje nasz chleb powszedni, o który modlimy się każdego dnia. Wydawało nam się, że kiedyś ta praca była ciężka. Teraz mamy lżej, mamy maszyny, a nie mamy czasu. Wówczas organizowano sobie tak czas, że pracowali, ale mieli też czas na dzielenie się sobą, wspólny czas i rozrywkę – przypomniała Elżbieta Raczkiewicz.

Organizatorami wydarzenia były: Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Tomaszów Lubelski, Tomaszowski Szwadron im. 1-go Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza, Koło Gospodyń Wiejskich „Jagodzianki” w Majdanie Górnym, Biblioteka Komunalna z/s w Majdanie Górnym, Klub Seniora „Relaks”, Stowarzyszenie Liderki Gminy Tomaszów Lubelski, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Tomaszów Lubelski oraz Gmina Tomaszów Lubelski. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków „Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.”

Czy w przyszłym roku pojawi się nowy pomysł? Jak to mawiano: „da Bóg to się i zrobi”.

Podziel się:

Oceń:

2024-07-23 14:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ataki na katolików w Europie i Ameryce Łacińskiej są coraz bardziej powszechne i tolerowane

2025-04-05 21:10

Adobe Stock

Ataki na katolików w Europie i Ameryce Łacińskiej są coraz bardziej powszechne i tolerowane - wynika z dwóch ważnych raportów.

Więcej ...

Lilia męczeństwa

2025-04-01 17:21

Niedziela Ogólnopolska 14/2025, str. 22

Bł. Pierina Morosini

commons.wikimedia.org

Bł. Pierina Morosini

Jej życie było heroizmem w codzienności, ukoronowanym męczeńską śmiercią.

Więcej ...

Papież zapewnia o modlitwie za chorych, dotkniętych kataklizmami, apeluje o pokój

2025-04-06 12:28

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

O swej modlitwie za chorych i cierpiących a także za pracowników służby zdrowia zapewnił Ojciec Święty w opublikowanym przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej przesłaniu przed modlitwą „Anioł Pański”. Franciszek zaapelował także o pokój, tam gdzie toczone są wojny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami