Reklama

Jasna Góra

XXIV pielgrzymka wojskowa wyruszyła na Jasną Górę

Cezary Piwowarski/ pl.wikipedia.org

Ponad 500 żołnierzy, pracowników wojska wyruszyło wraz z XXIV Pieszą Pielgrzymką Wojskową na Jasną Górę. Pątnicy w mundurach rozpoczęli pierwszy dzień od Eucharystii celebrowanej o godz. 5.30 w katedrze polowej przez bp. Józefa Guzdka. Biskup polowy życzył żołnierzom, aby czas pielgrzymki był dla nich okazją do refleksji nad ważnymi życiowymi wyborami.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wraz z mundurowymi pielgrzymami z Polski (około 500 osób) na Jasną Górę idą także żołnierze z Niemiec, Słowacji, Litwy i Stanów Zjednoczonych. Po drodze dołączą do nich jeszcze żołnierze armii chorwackiej. Na trasie do pątników przyjedzie biskup pomocniczy armii amerykańskiej Richard Spencer oraz wikariusz generalny Bundeswehry Joachim Simon. Na trasę pielgrzymki wyruszył dziś także bp Franciszek Rabek, biskup polowy armii Republiki Słowacji. 14 sierpnia, na Przeprośnej Górce spotkają się też funkcjonariusze i pracownicy straży granicznej oraz służby celnej.

Dziś wraz z bp. Guzdkiem Mszę św. koncelebrowali bp Franciszek Rabek oraz kapelani, którzy wraz z żołnierzami udają się na Jasną Górę. Przy ołtarzu obecne były flagi państw armii biorących udział w pielgrzymce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii bp Guzdek zwrócił uwagę na słowa Jezusa, skierowane do uczniów zdążających do Emaus. - Kiedy dołączył do nich zmartwychwstały Jezus powiedział: „o nierozumni” i „leniwego serca”. Rozum jest wielkim darem, ale trzeba go używać. Decyzje i wybory przemyślane, mądre i rozumne stają się źródłem ludzkich sukcesów zarówno w wymiarze osobistym jak rodzinnym i społecznym. Człowiek może mieć leniwe ciało. Ociężałe, ospałe, ciało, któremu nie chce się ruszyć z miejsc, ciało zmęczone, ale może mieć także serce leniwe, które przechodzi obok prawdy i nie zauważa jej – powiedział.

Bp Guzdek powiedział, że w drodze do Emaus dokonał się „cud przemiany umysłów i serc zrezygnowanych uczniów”. – W drodze odzyskali nadzieję i radość życia. Ci, którzy odważyli się otworzyć swoje serca przed Jezusem, porozmawiać z Nim, posłuchać Jego wyjaśnień odzyskali wiarę i nadzieję na dalsze życie – powiedział.

Ordynariusz wojskowy zapewnił żołnierzy o modlitwie w ich intencji. Pogratulował im decyzji wyruszenia na pielgrzymi szlak. – Gratuluję wam tego, że wyruszacie w drogę w nadziei spotkania z Jezusem w słowie Bożym i sakramencie prawdy o sobie, jakim jest święta spowiedź. Gratuluję wam odwagi myślenia – podkreślił. Dodał, że wyruszając w drogę zdecydowali się „szukać rozumnych odpowiedzi na konkretne pytania dotyczące życia osobistego, małżeńskiego i rodzinnego. – Zachęcam, abyście postawili sobie pytania dotyczące waszej służby na rzecz bezpieczeństwa naszej Ojczyzny - powiedział.

Reklama

Życzył, aby po zakończeniu pielgrzymiego trudu mogli dokonywać trafniejszych wyborów, a przez to jeszcze lepiej służyli Bogu i Ojczyźnie.

We Mszy św. uczestniczyli m. in. gen. broni Mirosław Różański, dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. dyw. Wiesław Grudziński, dowódca Garnizonu Warszawa, komendanci 26 Wojskowego Oddziału Gospodarczego z Zegrza, Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu oraz 2 Regionalnej Bazy Logistycznej w Rembertowie.

Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa „Bądźcie stróżami poranka”. - Chcemy, aby poprzez udział w pielgrzymce budzić w żołnierzach poczucia wspólnoty i współodpowiedzialności za nasz kraj - powiedział ks. płk Zenon Surma, przewodnik pielgrzymki.

Kapelan podkreślił, że pielgrzymka, związana z przemieszczaniem się daje paradoksalnie okazję do zatrzymania się i refleksji nad codziennym życiem. - Każdy z uczestników ma okazję do tego, aby spojrzeć do czego prowadzi jego droga i jego postępowanie. I zastanowić się nad własnym powołaniem - powiedział ks. Surma.

- Uczestnicy pielgrzymki niosą w swoich plecakach i sercach intencje, wiele z nich to prośby zawodowe, osobiste, rodzinne, niepewności i rozterki. Te 10 dni to okazja by spojrzeć na to wszystko z perspektywy życia przepełnionego wiarą w Boga - podkreślił.

Przewodnik pielgrzymki podkreślił, że udział w niej wojska to także okazja dla logistyków do przećwiczenia budowania obozowisk i przemieszczania kolumn wojska, która jest trudne do przeprowadzenia podczas ćwiczeń poligonowych. - Każdego dnia całe nasze obozowisko przenosimy w inne miejsce. Codziennie żołnierze przenoszą je o 30-40 kilometrów. Nie ma drugiego takiego ćwiczenia w całym wojsku. To jest naprawdę 10 dni solidnego szkolenia bojowego - powiedział.

Reklama

Ks. Surma podkreślił, że na pielgrzymce wojskowej jest 21 raz i zawsze modlił się w intencji wojska, aby działania jego żołnierzy były zawsze zgodne z moralnością. - Przez wiele lat modliłem się też w intencji budowanego kościoła i wszystkich ludzi dobrej woli, życzliwych oraz tych, którzy byli powierzeni mej duszpasterskiej pieczy. Dzisiaj jako dziekan Inspektoratu Wsparcia modlę się za wszystkich żołnierzy logistyki, aby Bóg im błogosławił, aby ich służba była doceniana i żeby to wszystko co robią wykonywali z sercem w miarę swoich możliwości - powiedział.

Przed wyruszeniem na trasę żołnierze otrzymali znaczki pielgrzymkowe oraz Vademecum Żołnierza Pielgrzyma z modlitwami i pieśniami religijnymi, które przydadzą się podczas drogi.

Wymarsz wojska sprzed katedry rozpoczął przy wtórze Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Żołnierze udali się na Plac Zamkowy, gdzie spotkali się z pątnikami pielgrzymki akademickiej.

Do pielgrzymów w mundurach dołączył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który pobłogosławił zgromadzonych na Placu Zamkowym pątników i oficjalnie dał znak do wymarszu grup pielgrzymkowych. Uczestnikom pielgrzymki wojskowej podziękował za obecność, zwłaszcza gościom zza granicy i życzył pielgrzymom wytrwałości w dążeniu do celu.

Pierwszy etap kardynał Nycz i bp Guzdek przebyli prowadząc pątników do Placu Bankowego, gdzie nastąpiło ostateczne pożegnanie wyruszających w trasę pielgrzymów. Pielgrzymów odprowadził także bp Michał Janocha, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

Pątnikom w mundurach towarzyszy 10 kapelanów Ordynariatu Polowego. 14 sierpnia pielgrzymi w mundurach spotkają się na Przeprośnej Górce w sanktuarium Ojca Pio, gdzie odprawiona zostanie uroczysta Eucharystia, a następnie żołnierze ruszą w stronę ostatniego etapu pielgrzymki, Aleją NMP przed obraz Matki Bożej, gdzie nastąpi akt zawierzenia wojska Maryi, Hetmance Żołnierza Polskiego i zakończenie pielgrzymki.

Reklama

Pierwsza pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę ruszyła w 1991 roku wraz z Warszawską Pielgrzymką Pieszą, tzw. paulińską. Od tamtego czasu co roku pątnicy w mundurach pielgrzymują przed ikonę Matki Bożej Częstochowskiej. Tylko raz pielgrzymka z powodu tragicznej powodzi w 1997 roku została odwołana.

Od 1996 r. z Polakami pielgrzymują żołnierze innych państw. Jako pierwsi dołączyli się Amerykanie i Słowacy. Następnie także żołnierze Bundeswehry, a także Litwini, Ukraińcy i Chorwaci.

Podziel się:

Oceń:

2015-08-05 10:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Chcą nam nieustannie pomagać

Pielgrzymi z bp. Jackiem Kicińskim w miejscu męczeństwa s. Acutiny

Marzena Cyfert/Niedziela

Pielgrzymi z bp. Jackiem Kicińskim w miejscu męczeństwa s. Acutiny

W miejscu męczeństwa s. M. Acutiny Goldberg położono trzy ciężkie kamienie. Przypominają one, że beatyfikowane w ubiegłym roku elżbietańskie męczenniczki są reprezentantkami wielu kobiet, których los był podobny po wkroczeniu Armii Czerwonej na „wyzwalane” ziemie.

Więcej ...

Trzecia tajemnica fatimska

Niedziela Ogólnopolska 36/2000

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

Archiwum sanktuarium w Fatimie

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

26 czerwca 2000 r. papież Jan Paweł II ujawnił treść trzeciej tajemnicy fatimskiej. W tym temacie z abp. Tarcisio Bertone SDB - ówczesnym sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary - rozmawiał Włodzimierz Rędzioch.

Więcej ...

Fatima: w sanktuarium uczą jak odmawiać różaniec

2024-06-27 19:00

Karol Porwich/Niedziela

Władze Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej uruchomiły dwie inicjatywy służące popularyzacji modlitwy różańcowej. Jedną z nich jest ekspozycja w fatimskim muzeum zatytułowana „Rosarium: Radość i Światło, Ból i Chwała ”, na której znalazły się m.in. różańce należące do osób związanych z objawieniami z 1917 r., a także informacje o znanych postaciach odmawiających w swym życiu różaniec. Jedną z nich był św. Jan Paweł II, który przed śmiercią polecił przekazać swój osobisty różaniec portugalskiemu sanktuarium w Fatimie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie,...

Wiara

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie,...

Czy Twoje serce jest przygotowane na burzę?

Wiara

Czy Twoje serce jest przygotowane na burzę?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...