Reklama

W wolnej chwili

Psycholog radzi

Jak pokonać strach przed stratą

Niedziela Ogólnopolska 38/2024, str. 62

Adobe Stock

Kończy się związek albo kogoś z nas rozdziela śmierć – straty są częścią naszego życia i można je opłakiwać. A co, jeśli strach przed stratą dręczy nas każdego dnia bez konkretnego powodu?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Strach, że stracisz osobę, którą kochasz, jest całkowicie normalny. Jeśli jednak przybiera on zatrważające rozmiary, może się stać problemem, bo te lęki i zmartwienia czasem zakłócają codzienne życie, wpływają na twoje zachowanie i samopoczucie.

Pokonanie strachu przed stratą przez autoterapię

Czy zauważyłeś, że twoje myśli krążą wokół utraty bliskiej osoby częściej niż przeciętnie i bez racjonalnego powodu? Każdy, kto zastanawia się nad sobą w takim stopniu, może już zrobić jedną lub dwie rzeczy, aby ograniczyć strach przed stratą:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

1. Trening uważności

Ucząc się technik uważności, możemy nauczyć się pozostać w chwili obecnej i nie projektować naszych lęków w przyszłość. Dzięki temu możemy świadomie zauważać i akceptować nasze myśli i uczucia, nie dając się im przytłoczyć. Zastanów się, czego się obecnie boisz i czy naprawdę istnieje ku temu poważny powód.

2. Regulacja emocjonalna

Ucząc się rozpoznawać i regulować swoje emocje, możemy opracować zdrowe sposoby radzenia sobie ze swoimi lękami. Identyfikacja wyzwalaczy i stosowanie konkretnych technik, takich jak głębokie oddychanie, słuchanie kojącej muzyki, modlitwa lub aktywność fizyczna, mogą pomóc zmniejszyć intensywność emocjonalną.

3. Restrukturyzacja poznawcza

Reklama

Strachowi przed stratą często towarzyszą irracjonalne myśli i przekonania, które wzmacniają nasz strach. Jeśli zidentyfikujemy i zakwestionujemy te negatywne wzorce myślowe, możemy rozwinąć nowe, bardziej realistyczne przekonania, które pomogą nam przezwyciężyć nasze lęki. Racjonalne kwestionowanie myśli emocjonalnych pomaga również ustalić, czy naprawdę istnieje powód do zmartwień.

4. Przejrzysta komunikacja

Dobra komunikacja pomaga innym budować zrozumienie i cierpliwość w stosunku do twoich reakcji i obaw. Ponadto najlepszym sposobem wsparcia jest szczera rozmowa o tym, jak się czujesz i czego się boisz.

5. Wzmocnij poczucie własnej wartości

Często istnieje związek między strachem przed stratą a niską samooceną. Pracuj nad tworzeniem nowych przekonań na swój temat. Skoncentruj się na swoich mocnych stronach i tym, w czym jesteś dobry. Ćwicz samoakceptację w przypadku popełniania błędów.

Pokonanie lęku przed stratą przez profesjonalną terapię

Są sytuacje, w których konieczna jest profesjonalna terapia. Może się tak zdarzyć, jeśli strach jest bardzo silny, np. w wyniku traumatycznych doświadczeń. Należy podkreślić, że strach przed stratą można pokonać. Dzięki profesjonalnemu wsparciu osoby dotknięte chorobą mogą nauczyć się radzić sobie ze swoimi lękami i budować zdrowe podejście do straty i przywiązania.

Psychoterapia

Doświadczony psychoterapeuta może pomóc zidentyfikować i wyeliminować przyczyny strachu przed stratą. Negatywne wzorce myślenia i zachowania można zmienić za pomocą różnych podejść terapeutycznych, takich jak terapia poznawczo-behawioralna lub terapia psychodynamiczna.

Terapia ekspozycyjna

Metoda ta polega na stopniowej konfrontacji ze strachem i związaną z nim stratą. Pozwala to na zdobycie nowych doświadczeń, które pomagają zmniejszyć lęk i zwiększyć pewność siebie, wiarę we własne umiejętności radzenia sobie.

Grupy wsparcia

Bardzo pomocna może być także wymiana pomysłów z innymi osobami, które mają podobne doświadczenia. W grupach wsparcia osoby dotknięte chorobą mogą się podzielić swoimi obawami, uczyć się od innych i otrzymać wsparcie emocjonalne.

Podziel się:

Oceń:

2024-09-17 14:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Straty w dobrach kultury i dziełach sztuki poniesione przez Kościół Rzymsko – Katolicki w Archidiecezji Krakowskiej w wyniku II wojny światowej

Modlitwa na ruinach kościoła
Sakramentek na rynku
Nowego Miasta w Warszawie

Reprodukcja Margita Kotas

Modlitwa na ruinach kościoła Sakramentek na rynku Nowego Miasta w Warszawie

Okupant niemiecki podczas II wojny światowej podjął bezpardonową walkę z całym społeczeństwem polskim, w tym również z Kościołem Rzymsko – Katolickim. Walka przeciwko Kościołowi Katolickiemu polegała zarówno na eksterminacji duchowieństwa, jak i na niszczeniu zabytków architektury sakralnej oraz niszczeniu lub rabunku wyposażenia kościołów i klasztorów.

Więcej ...

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

o. Bernard Gonska SJ

Więcej ...

Warszawa: duchowny zawieszony po zarzutach dotyczących posiadania i udzielania substancji

2025-05-17 11:36

Red.

- Władze archidiecezji niezwłocznie podjęły decyzję o jego zawieszeniu we wszystkich czynnościach duszpasterskich - poinformował ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej, w związku z zatrzymaniem jednego z duchownych pod zarzutem posiadania oraz udzielania substancji psychoaktywnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Największa afera tej kampanii wyborczej

Wiadomości

Największa afera tej kampanii wyborczej

Inauguracja pontyfikatu Leona XIV: przed Mszą papież...

Leon XIV

Inauguracja pontyfikatu Leona XIV: przed Mszą papież...

Czy kard. Ryś rozmawiał z papieżem Franciszkiem po jego...

W wolnej chwili

Czy kard. Ryś rozmawiał z papieżem Franciszkiem po jego...

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Leon XIV

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Wiara

Egzorcyzm papieża Leona XIII