Reklama
Arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk wezwał społeczność międzynarodową do dalszego wspierania Ukrainy.
Modlitwa o pokój w Ziemi Świętej, pomoc dla chrześcijan tam żyjących oraz prezentacja dziedzictwa bożogrobców i jego zwierzchnictwa w Polsce – były w centrum VIII Dni Jerozolimy w Miechowie, które odbywały się w dniach 13-15 września.
Papież Franciszek w dobrej formie zakończył swoją – jak dotychczas – najdłuższą podróż. W jej ostatniej części odwiedził Timor Wschodni i Singapur. Państwa, które różni niemal wszystko oprócz jednego zasobu – bogactwa. Są nim ludzie.
Ten świat, który jest naszym światem, proponuje życie bez Boga, bez prawdy o początku i końcu życia człowieka – zauważył w homilii abp Wacław Depo. 14 września metropolita częstochowski przewodniczył w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze Mszy św. wieńczącej 28. Pielgrzymkę Pracowników, Czytelników i Przyjaciół Niedzieli.
Mało dbamy o to, żebyśmy umieli się porozumiewać, dużo natomiast – o to, żeby podziały były wyraźne i głębokie. Trochę to dziwne jak na społeczeństwo, które kształtowało się w kulturze chrześcijańskiej – podkreśla prof. Anna Cegieła, językoznawca z Instytutu Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego.
Tytuł jest odrobinę prowokacyjny, jednak stroniąc od wejścia do krainy braku dobrego smaku i taktu, pozwolę sobie na kilka słów refleksji odnośnie do niedoskonałości otaczającego nas świata.
Czy wymagania Jezusa są zbyt duże, byśmy mogli im sprostać? A może wszystkiemu winne jest tłumaczenie Pisma Świętego, przez które mamy problem ze zrozumieniem tego, co On do nas mówi? Gdy czyta się nauki Jezusa, a także inne zalecenia Pisma Świętego oraz wskazania Kościoła, można odnieść wrażenie, że wzywają one do rzeczy zbyt trudnych, wręcz niemożliwych.
Nie zadowalajcie się jedynie relacjonowaniem tego, o czym mówią już inni. Niech was nie nuży pokorne poszukiwanie prawdy wypływające z systematycznego zgłębiania Dobrej Nowiny Ewangelii (...). Jedynie wygaszając zgiełk świata i nasze własne gadanie możliwe jest słuchanie, które jest pierwszym warunkiem wszelkiej komunikacji.
Słowa Ewangelii według św. Marka Mk 9, 30-37
Amen” jest jednym z najczęściej słyszanych słów w Kościele. Jest używane w tekstach liturgicznych, wypowiadamy je również na zakończenie naszej indywidualnej modlitwy. Co to słowo jednak oznacza i jakie ma przełożenie na nasze codzienne życie?
Dzisiejsze drugie czytanie zaczerpnięte jest z Listu św. Jakuba Apostoła. Pismo to stanowi rozbudowaną katechezę na temat fundamentów chrześcijańskiego życia. Odnosi się do podstawowych kwestii związanych z praktykowaniem wiary w Chrystusa w codzienności. Autor zachęca adresatów do przekładania wiary na konkretne czyny, do wytrwałości w walce z pokusami.
Istnieje przekonanie, że kary i prześladowania spadają na ludzi, którzy na nie zasłużyli. Ale rzeczywistość przynosi mnóstwo przykładów, że jest inaczej, bo często prześladowań doświadczają osoby całkowicie niewinne. Dzieje się tak dlatego, że dobro jest „solą w oku” dla tych, którzy chcą urządzić świat po swojemu – nie tylko bez Boga, lecz wbrew Bogu.
Objął panowanie w Czechach ok. 925 r. Był synem księcia Wratysława I i lutyckiej księżniczki Drahomiry. Około 929 r. został zamordowany na polecenie swojego brata Bolesława, który zaprosił go do wzięcia udziału w konsekracji świątyni w Starym Bolesławcu ku czci świętych męczenników Kosmy i Damiana.
Po przerwie wakacyjnej spory w Polsce znów się zaostrzyły – tym razem ich istotą jest edukacja religijna dzieci oraz to, jak powinna być ona przeprowadzana.
Religią, która według danych jest najbardziej prześladowana i dyskryminowana, jest chrześcijaństwo. Prawie 150 krajów ma w jakimś stopniu procedury, które traktują chrześcijaństwo jako coś, co powinno zostać usunięte, zmarginalizowane – mówi ks. prof. Piotr Roszak.
Modlitw nigdy dość, ale mamy też zadania wychowawcze, państwowotwórcze, patriotyczne, których nie możemy zaniedbać.
Współczesny Zachód jest coraz mocniej zdominowany przez wielki kapitał i korporacje, które narzucają swoje interesy i punkt widzenia całym państwom.
Kończy się związek albo kogoś z nas rozdziela śmierć – straty są częścią naszego życia i można je opłakiwać. A co, jeśli strach przed stratą dręczy nas każdego dnia bez konkretnego powodu?
Kleszcze, komary, meszki... Lista reprezentantów różnych gatunków fauny, którzy latem mogą nam uprzykrzyć życie, jest długa.
To próba zwrócenia uwagi na negatywne skutki wszechobecności samochodów, na zanieczyszczenie powietrza, hałas i korki uliczne. Tego dnia w dobrym tonie jest skorzystać z roweru bądź komunikacji miejskiej.
Adrian Musiał – debiutujący poeta, który Boga odnalazł przez teatr i sztukę. W rozmowie z Angeliką Kawecką przekonuje, że dialog ze Stwórcą ma sens.
Czytają go i słuchają coraz to nowi odbiorcy, mimo że odszedł 4 lata temu. A on niezmiennie inspiruje do przemiany życia.
Amerykański astronauta Ron Garan w 2008 r. szykował się do swojego pierwszego lotu wahadłowcem Discovery. Czekało go trudne zadanie: jako specjalista misji miał m.in. wyjść w przestrzeń kosmiczną na linie na ramieniu robota poruszanego z wewnątrz promu.
Teraz jest czas, kiedy warto zbierać plony z „Bożej apteczki”. Pomogą one wzmocnić organizm, zwłaszcza zimą i wczesną wiosną, przetrwać chłody i złe samopoczucie.
Nie od dziś wiadomo, że kontakt z naturą przynosi wiele zdrowotnych korzyści. Poznaj zalety hortiterapii.
Wrzesień i październik to dobra pora na posadzenie cebulek lilii, aby mogły prawidłowo ukorzenić się przed nadejściem zimy. Kwiaty te w następnym roku wypełnią nasz ogród różnorodnością barw i zapachów.
Przepisy na desery z jabłek, które zachwycą smakiem. Idealne na każdą okazję
Niewielkie polskie miasta i miasteczka, gdzie życie się nie spieszy. Zapraszamy na jesienne spacery po sielskich miejscach pełnych zabytków.
Skauci Europy to popularna nazwa Federacji Skautingu Europejskiego, którą w Polsce reprezentuje Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”. Jest to doskonała forma wychowawcza, kształcąca całego człowieka we wszystkich sferach jego życia.
Czciciele Matki Bożej przybywają do charbielińskiego sanktuarium całymi rodzinami, co daje nadzieję, że Maryja będzie tutaj odbierać szczególną cześć jeszcze przez wiele pokoleń...
Dzisiejszemu światu potrzeba przykładów miłości – przekonuje ks. Józef Wojnicki, który przez 30 lat posługiwał jako kapelan szpitala w Nowym Sączu.
Towarzystwo Jezusowe poczuwa się do odpowiedzialności za swojego współbrata – powiedział o. Adrian Helik, jezuita.
Po 40 latach od tragicznej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki warto przywołać i wyrazić jego zwyczajność właśnie w tym szczególnym dla niego miejscu – powiedział rzeźbiarz Tomasz Sobisz, autor pomnika kapłana.
Odpust w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto k. Wyszkowa, które jest sercem i kolebką Zgromadzenia Sióstr Loretanek, odbył się w liturgiczne święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Organizatorzy zapraszają na wyjątkowe widowisko multimedialne, którego scenariusz został oparty na ideowej i plastycznej koncepcji zrealizowanych i niezrealizowanych projektów Jerzego Nowosielskiego dla kościoła Ducha Świętego w Tychach.
MY – WY, Kościół – marzenia młodych o Kościele” – to temat IV Diecezjalnego Forum Młodych, które odbędzie się w Łukowie.
Gdy bierzemy do ręki chleb w domu czy gdziekolwiek indziej, nie zapominajmy, że mamy go dzięki wielkiej dobroci Boga – powiedział bp Roman Pindel podczas diecezjalno-gminnych dożynek w Zabrzegu.
Chcemy prosić Boga o Jego błogosławieństwo w tym czasie, który jest przed nami, zwłaszcza że wyzwania, jakie przed nami stoją, są niełatwe – powiedział ks. dr Marek Studenski na spotkaniu inaugurującym nowy rok katechetyczny.
O spotkaniach dla uzależnionych od pornografii rozpoczynających się we wrześniu w Cieszynie z prowadzącym te spotkania o. Ireneuszem Toczydłowskim OFM rozmawia Monika Jaworska.
Maryja jako Matka streszcza w sobie bóle i cierpienia wszystkich matek – powiedział w homilii abp Wacław Depo.
Ksiądz prał. Ludwik Warzybok niemal całe swoje życie poświęcił pracy wychowawczej i katechetycznej.
Rodzice zawsze dziękują nam za to, że jest u nas rodzinna atmosfera. Mówią: „Najlepszym dowodem każdej dobrze prowadzonej instytucji przedszkolnej jest to, że dziecko nie chce wracać do domu” – z uśmiechem opowiada s. Maria Wieleba, przełożona wspólnoty Sióstr Opatrzności Bożej i dyrektor przedszkola przy ul. Poleskiej w Częstochowie.
Biskup Piotr Sawczuk przewodniczył uroczystej Eucharystii w Korytnicy celebrowanej w ramach diecezjalnych dożynek. Były one jednocześnie dziękczynieniem za plony gminy Korytnica oraz powiatu węgrowskiego.
Tytułowe słowa, wypowiedziane niegdyś przez bł. Ignacego Kłopotowskiego, towarzyszyły jako hasło pątnikom podczas 9. Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej do Loretto, która trwała od 5 do 8 września.
W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w parafii św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie odbyła się uroczysta inauguracja pierwszej w diecezji drohiczyńskiej Kaplicy Wieczystej Adoracji. Uroczystości przewodniczył bp Piotr Sawczuk, który po zakończeniu Mszy św. poświęcił kaplicę oraz monstrancję.
Minęły 44 lata od podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”. Na przełomie sierpnia i września przypominano o tej rocznicy w Kielcach i regionie.
To będzie opowieść o najmniejszym i bardzo urokliwym mieście w Polsce, o św. Świeradzie i śladach Piłsudskiego, o miejscu, gdzie Dunajec wpada do Wisły i cennym podominikańskim dziedzictwie, które musi być uratowane.
To historyczny moment – mówili podczas Mszy św. bp Jan Piotrowski i ks. Marian Królikowski o ustanowieniu pierwszych w diecezji katechistów. Po roku formacji otrzymali oni misję z rąk Biskupa w kościele św. Pawła Apostoła.
Błogosławiony ks. Michał Rapacz przede wszystkim pokazuje nam, jak wielką wartością jest wiara człowieka – mówi ks. Roman Sławeński.
Trzeba Panu Bogu podziękować, żeśmy przetrwali, że dobro zwycięża – powiedział do swych rodaków bp Kazimierz Górny.
Chcielibyśmy podążać jego drogą – mówi Ireneusz Gołojuch.
Jesteśmy dumni z przynależności do Chrystusowego Kościoła – podkreślają parafianie z Markuszowa. Parafia św. Józefa podziękowała Panu Bogu za 650 lat istnienia.
- Maryja nie należy do przeszłości, lecz jest współczesna wszystkim pokoleniom - powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz.
Czuję radość, że niosę konkretną pomoc - wyznaje Piotr Kutrzepa.
W sobotę, 7 września, w krzeszowskim sanktuarium Matki Bożej Łaskawej odbyła się jubileuszowa, XXV pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych i Przyjaciół. Do Domu Łaski przybyło około 600 osób.
Po raz 4. wydarzenie zagościło w Karpaczu. W dniach 3-5 września rozważano temat: „Czas nowych liderów: razem kształtując przyszłość”.
4 września, już po raz 14, grupa osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami wyruszyła w drogę z Legnicy do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.
Ta parafia nie jest dla siebie, jest posłana dla Pabianic – powiedział kard. Grzegorz Ryś.
Ulmowie czynią swoimi domownikami ludzi, którzy nie podzielali ich wiary, którzy dla innych byli obcymi i niebezpiecznymi przybyszami – mówił kard. Grzegorz Ryś.
Świadomość swojej tożsamości scala widawską parafię i sprawia, że kultura, tradycje, a nade wszystko chrześcijańskie wartości będą przekazywane przez kolejne wieki.
Zwyczajność ich codziennej pracy, prowadząca do zbierania jej owoców, przekładała się także na jej życie duchowe, wewnętrzne, a ofiarna miłość prowadziła do pojawiania się szczególnych owoców ich małżeństwa w postaci siedmiorga dzieci – mówił o bł. rodzinie Ulmów abp Adam Szal.
Maryja uczy nas właściwej postawy wobec rzeczywistości cierpienia i krzyża w naszym życiu – powiedział ks. Kazimierz Gadzała w Kalwarii Pacławskiej podczas VI Archidiecezjalnej Pielgrzymki Osób Starszych i Chorych.
Zaczęło się od prostych rekolekcji wakacyjnych przeżywanych w skromnych warunkach w cieniu Bieszczadzkich połonin. Zapaleni młodzi kapłani chcieli, wzorem ks. Karola Wojtyły, prowadzić młodych do Boga, pokazując im Kościół żywy i radosny.
To okazja do wdzięczności Panu Bogu – 8 września bp Jan Wątroba poświęcił kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Rzeszowie na osiedlu Drabinianka.
Ponad 200 osób wzięło udział w Biegu Obozowym zorganizowanym 24 sierpnia w Trzebusce.
Kolejna pielgrzymka Niedzieli Rzeszowskiej, zorganizowana w tym roku w dniach 24 sierpnia – 2 września, wiodła przez Rumunię i Bułgarię, z jednodniowym pobytem w Stambule, w Turcji. W pielgrzymce wzięło udział blisko 200 osób, w tym pięciu kapłanów.
Pielgrzymi, którzy przebyli dzisiaj długą drogę do sulisławskiego sanktuarium, mieli z pewnością okazję rozważyć w swoich sercach wiele spraw. Począwszy od tych duchowych, przez kwestie dotyczące rodziny, również problemy czysto egzystencjalne – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz.
Dzięki takim inicjatywom możemy spojrzeć inaczej na sztukę, a nasza gmina i miasto pięknieje za sprawą wyjątkowych rzeźb, które powstawały od początku do końca na naszych oczach – mówił Leszek Kopeć.
W taki sposób pracownicy Enei Elektrowni Połaniec wraz z rodzinami oraz mieszkańcy miasta i okolic zebrali się na corocznym Pikniku Rodzinnym z okazji Dnia Energetyka.
Tradycja pielgrzymowania chorych do Matki Bożej Pocieszenia, której wizerunek znajduje się w kościele pw. św. Stanisława BM w Czeladzi, ma kilkudziesięcioletnią historię. W tym roku chorzy, cierpiący i niedomagający przybyli do świątyni 11 września, by wypraszać potrzebne łaski.
Parafialny festyn, zorganizowany 7 września przy kościele św. Mateusza w Czeladzi, był okazją do spotkania z ks. Grzegorzem Maciejewskim. Od pół roku pełni on funkcję administratora tej parafii.
Uświadamiają innym, że przyjęcie daru macierzyństwa i ojcostwa oraz otwarcie na życie prowadzi do spełnienia. Katolickie Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych Diecezji Sosnowieckiej im. św. Jadwigi Śląskiej świętuje w tym roku 20 lat działalności.
Był oddanym kapłanem, który wiernie służył ludziom, wspierał Solidarność, podejmował trudne wyzwania duszpasterskie, a także odznaczał się patriotyzmem i zaangażowaniem w życie społeczne. 12 września pożegnano zmarłego ks. prał. Jana Pryszczewskiego.
Wielu z nas zadaje sobie pytanie, jak możemy bardziej zaangażować się w życie Kościoła, jak wprowadzać w życie swoje powołanie jako świeccy w parafii, w której spędzamy tyle duchowych chwil. Z Renatą i Dariuszem Lipińskimi rozmawia ks. Mirosław Benedyk.
Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej już po raz piąty wystąpił z koncertem w sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin, oczarowując publiczność swoim kunsztem wokalnym.
Zawsze jak się zaczyna coś nowego, pojawia się pewien niepokój w sercach – powiedział do zgromadzonych ks. Michał Mikołajczak.
Szlakami Orędzia o Bożym Miłosierdziu oraz św. Faustyny, bł. Michała Sopoćki oraz patriotycznych polskich miejsc martyrologii podążali pielgrzymi z parafii w Lubiczu do Wilna.
Zawsze we wrześniu spoglądamy w historię, aby po raz kolejny spojrzeć na osoby, które nie wahały się oddać swojego życia, abyśmy my mogli żyć w wolnym kraju.
Jezus nas przyjmuje, akceptuje, przygarnia. Potrzebujemy przygarnięcia przez Boże Serce, zwłaszcza gdy w życiu pojawią się trudności – mówił biskup senior Andrzej Suski podczas jubileuszu parafii bł. Marii Karłowskiej.
W naszej diecezji jest kilka niezwykłych miejsc, w których Maryja obdarza wiernych szczególnymi łaskami, a w dniu swoich urodzin jeszcze mocniej przytula do serca. Wśród nich jest Rywałd Królewski z klasztorem braci kapucynów – stróżów sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia.
Uroczystościom odpustowym w sanktuarium Matki Bożej Łąkowskiej w Nowym Mieście Lubawskim przewodniczył bp Wiesław Śmigiel.
Nie przestraszyła ich pandemia, nie zniechęcił antykościelny trend. Wierni w parafii Miłosierdzia Bożego w Grójcu od ćwierć wieku z niesłabnącą gorliwością modlą się w swojej coraz piękniejszej świątyni.
Parafia NMP Matki Kościoła w Warszawie jest doskonałym przykładem tego, że Kościół to nie sam budynek, ale przede wszystkim ludzie, którzy żyją na co dzień słowem Bożym.
W najbliższy poniedziałek minie 80. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Józefa Stanka.
Kościół św. Józefa w Bierutowie był miejscem spotkania właścicieli i pracowników zakładów pogrzebowych.
W jezuickiej parafii św. Klemensa Dworzaka we Wrocławiu znajduje się jeden z najbardziej znaczących obrazów w całej Polsce – Obraz Matki Bożej Pocieszenia. Obraz ma ponad 450 lat a na Aleję Pracy przybył 50 lat temu.
Odwiedziliśmy Muzeum Archidiecezjalne przy ul. Kanoniej 12 we Wrocławiu. Po przejściu poszczególnych sal i zobaczeniu wystawionych eksponatów, kompozycji i nowoczesnych udogodnień stwierdzamy, że odwiedzenie tego miejsca jest przyjemnością.
Kościół katolicki 8 września świętuje Narodzenie Najświętszej Maryi Panny. Od 6 listopada 1753 r. ten tytuł nosi także parafialny kościół w Oleszycach z nadania biskupa przemyskiego Wacława Hieronima Sierakowskiego. Parafia powstała jednak wcześniej, ustanowiona decyzją bp. Mikołaja Odrowąża Błażejewskiego z 30 sierpnia 1458 r.
Tradycyjne dożynki wpisały się na stałe w krajobraz polskiej rzeczywistości. Diecezja Zamojsko-Lubaczowska od wielu lat Święto Plonów obchodzi u stóp Matki Bożej w Krasnobrodzie, gdzie każdego roku pojawiają się dziesiątki kolorowych wieńców.
>Katecheci z Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej w ostatnim dniu wakacji w zamojskiej katedrze uroczyście zainaugurowali nowy rok szkolno-katechetyczny 2024-25.
W sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu świętowano kilka uroczystości.
Niepełnosprawność wyzwoliła mnie z wszelkich blokad. Dzięki niej odnalazłem się w pomocy innym ludziom – mówi Darek Wojciechowski.
– Zdarza się, że czytelnicy przychodzą do naszej biblioteki i znajdują jedyny egzemplarz dostępny w Zielonej Górze – mówi Ewa Witkowska, która od roku pracuje w Bibliotece Instytutu Filozoficzno-Teologicznego im. Edyty Stein w Zielonej Górze.
Reklama
Święta i uroczystości
Kościół
Wiara
W wolnej chwili
Kościół
Kościół
Kościół
Kościół
Wiara