Tegoroczne uroczystości odbyły się w niedzielę 22 września. Data związana była z obchodzoną kilka dni wcześniej 85. rocznicą napaści Związku Radzieckiego na Polskę.
W kościele św. Andrzeja Boboli mieszkańcy i goście obejrzeli część artystyczna pt. Gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi... w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach. Program słowno-muzyczny przedstawiony przez uczniów, w tym grupę muzyczną pod kierunkiem Lechosława Ryszczuka i Katarzyny Kasperuk przypomniał zebranym o tragicznych losach, które były udziałem tysięcy Polaków wywożonych na Syberię.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W intencji Sybiraków i ofiar reżimu stalinowskiego modlono się podczas nabożeństwa w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego a następnie na Mszy św. w kościele św. Andrzeja Boboli. Eucharystię w kościele uświetniała schola łącząca wiernych z obu siemiatyckich parafii. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił proboszcz parafii ks. kan. Bohdan Sawicki. Podkreślał, że wszyscy obecni zebrali się na wspólnej modlitwie, bo chcą uczcić wszystkich Sybiraków, ofiary wielkiej tragedii, która rozgrywała się na przestrzeni wieków.
Reklama
W ostatnim punkcie uroczystości wszyscy jej uczestnicy przeszli pod Krzyż Sybiraka Ziemi Siemiatyckiej. Okolicznościowe wystąpienie wygłosił burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz. Mówiąc o dziejach Polaków wskazał na losy Sybiraków, nawiązał też do tragicznych wydarzeń ostatnich dni – powodzi która dotknęła mieszkańców południowej Polski. Do zgromadzonych zwrócili się przedstawiciele Związku Sybiraków, najpierw Jolanta Hryniewicka prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Białymstoku, a na koniec za obecność, zaangażowanie w organizację obchodów i pamięć o Sybirakach dziękował prezes koła ZS w Siemiatyczach Leszek Różański.
Podczas siemiatyckich obchodów Dnia Sybiraka odznaczenie związkowe otrzymała Teresa Puchalska, córka Sybiraków, od lat wraz z rodziną zaangażowana w podtrzymywanie pamięci Sybiru.
– Pamięć o Syberii przetrwa, jeśli będzie przekazywana kolejnym pokoleniom – podkreślali w rozmowie z Radiem Podlasie, Jolanta Hryniewicka i Leszek Różański. Z tego też powodu szczególnie cieszy obecność najmłodszego pokolenia. 87-letnia Sybiraczka, pani Alicja Kryńska z Krynek Borowych w gminie Grodzisk, na wydarzenie to przyjechała wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Grodzisku. Podkreślała, że cieszy się, że i ona i młodzież są na tym spotkaniu.
W uroczystych obchodach Dnia Sybiraka w Siemiatyczach uczestniczyli kapłani, przedstawiciele władz samorządowych, służby mundurowe: policja, strażacy, leśnicy, poczty sztandarowe, a także delegacje zakładów pracy, siemiatyckie przedszkola, szkoły z Siemiatycz, Ostrożan, Grodziska, instytucje i stowarzyszenia, zuchy, harcerze, Orkiestra Dęta OSP Siemiatycze, mieszkańcy i goście, w tym Sybiracy i ich rodziny.