Reklama

Niedziela Przemyska

Nieugięty świadek wiary

W miarę jak komuniści stawali się coraz bardziej okrutni, ks. Jerzy stawał sie coraz odważniejszy

Kl. Krzysztof Zawada

W miarę jak komuniści stawali się coraz bardziej okrutni, ks. Jerzy stawał sie coraz odważniejszy

Ksiądz Jerzy wiedział, bo tak został wychowany, że pragnienie prawdy jest w każdym człowieku i nikt nie chce być okłamywany – podkreślił ks. dr hab. Waldemar Janiga.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czwartek 24 października w związku z 40. rocznicą porwania i męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, w Wyższym Seminarium Duchownym odbyła się sesja popularnonaukowa pt. „Bł. ks. Jerzy Popiełuszko – życie, posługa, męczeństwo i pamięć”.

Spotkanie rozpoczął abp Adam Szal, wskazując, że 24 października w liturgii Kościoła przypada wspomnienie bł. ks. Jana Wojciecha Balickiego, przemyskiego kapłana nazywanego „mocarzem pokory”. – Patrzymy na tę piękną postać, ale gdy odmawiamy Liturgię Godzin to czytamy w Godzinie Czytań fragment Listu do Hebrajczyków: „Pamiętajcie o swych przełożonych, którzy głosili wam słowo Boże, i rozpamiętując koniec ich życia, naśladujcie ich wiarę”. Myślę, że on bardzo odpowiada postaci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, żeby patrzeć na koniec jego życia, naśladować jego wiarę i też wierność w realizacji powołania – powiedział metropolita przemyski i dodał: – Życzę, aby to sympozjum zbliżyło nas do świadków wiary, a dzięki Bogu tych świadków wiary w naszym życiu mamy wielu i żeby pomogło nam popatrzeć z podziwem, ale także i z chęcią naśladowania, na ich wiarę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pragnął prawdy

Reklama

Na sympozjum składały się cztery referaty wygłoszone przez zaproszonych gości. Pierwszym prelegentem był ks. dr hab. Waldemar Janiga, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, który wygłosił referat pt. „Ks. Jerzy Popiełuszko jako świadek wiary”. – „Posyła mnie Bóg, abym głosił Ewangelię i leczył rany zbolałych serce” – to słowa, które ks. Jerzy napisał na swoim obrazku prymicyjnym. Był im wierny przez całe życie aż do końca, aż do ostatniej kropli krwi wylanej przez męczeńską śmierć. Będąc bardzo skromnym, pokornym, niekiedy nieśmiałym i ciepłym kapłanem, zawsze stawiał sprawę jasno, dla niego „tak”, znaczyło „tak”, a „nie”, znaczyło „nie”. Całe jego życie i posługa są jednym wielkim świadectwem, że każdemu człowiekowi warto pomagać w poszukiwaniu prawdy najgłębszej o Bogu, o sobie, drugiemu człowiekowi o świecie i sensie istnienia. Ksiądz Jerzy wiedział, bo tak został wychowany, że pragnienie prawdy jest w każdym człowieku i nikt nie chce być okłamywany – mówił ks. dr hab. Waldemar Janiga.

Wzór dla kleryków

Następnie referat wygłosił ks. Józef Brzostowski, dziennikarz TVP Rzeszów. Przedstawił on bł. ks. Jerzego Popiełuszkę jako wzór dla kleryków. Prelegent zauważył, że ważne miejsce w biografii ks. Popiełuszki zajmuje służba wojskowa, na którą został wysłany już jako kleryk seminarium warszawskiego. Głos ks. Józefa był o tyle interesujący, że jako ostatni rocznik kleryków pełnił służbę w tej samej jednostce. W tej jednostce, jak wspominał prelegent, obecna była przede wszystkim indoktrynacja polityczna, wojskowi – przełożeni robili wszystko, aby klerycy tam przebywający, porzucili drogę seminaryjnej formacji. – Dla mnie ks. Jerzy jest wzorem przede wszystkim modlitwy, nie modlitwy, kiedy wszystko dobrze się układa, ale tam w wojsku on potrafił trzymać różaniec, nawet kiedy był bity i podtapiany. Jest on także wzorem męstwa i odwagi. To, że wytrwał w odwadze, mimo pracy duszpasterskiej na Żoliborzu, to z pewnością zasługa tej walki i męstwa, jakimi odznaczał się już jako kleryk – mówił ks. Józef Brzostowski.

Oparciem był bp Tokarczuk

Reklama

Kolejne wystąpienie pt. „Bł. ks. Jerzy Popiełuszko i jego powiernik abp Ignacy Tokarczuk” zaprezentował dr hab. Mariusz Krzysztofiński z rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Jak zauważył prelegent, postawa i słowa ks. Popiełuszki z czasem zaczęły docierać do coraz szerszego grona wiernych. Nie uszło to także uwagi służb bezpieczeństwa, które zauważały, jak rosnące znaczenia mają słowa kapłana z warszawskiego Żoliborza. – Wśród szykan i prześladowań ks. Jerzy szukał oparcia. Znalazł je w osobie abp. Ignacego Tokarczuka, przekonanego, ze komunizmu nie sposób pogodzić z Ewangelią. Obu duchownych łączyło poczucie wspólnoty w sposobie postrzegania roli, jaką duchowni i Kościół katolicki powinni odgrywać w realiach komunistycznego państwa, jak również sposobie wykonywania przez nich misji duszpasterskiej. Do bp. Tokarczuka przez całą dekadę lat 80. XX wieku przejeżdżało bardzo wielu duchownych z całego kraju, którzy poszukiwali u niego wsparcia w związku z prowadzoną przez nich działalnością duszpasterską na rzecz opozycji demokratycznej – mówił dr hab. Mariusz Krzysztofiński z rzeszowskiego oddziału IPN. Następnie prelegent przedstawił historie spotkań obu duchownych i wskazał, że bp Tokarczuk już przy pierwszym spotkaniu dojrzał w ks. Popiełuszce idealistę, w pozytywnym znaczeniu tego słowa, oraz że ówczesny biskup przemyski utwierdzał go w jego misji.

Obecny w życiu Solidarności

Ostatni referat pt. „Ks. Jerzy, patron Solidarności – z perspektywy historycznej i współczesnej wygłosili Marek Kamiński i Szymon Wawrzyszko z NSZZ „Solidarność”. W pierwszej części referatu Marek Kamiński, naoczny świadek posługi ks. Popiełuszki, opowiadał o tym, jak wówczas odbierano jego przesłanie i jak wsłuchiwano się w głos skromnego kapłana: – Słowa ks. Jerzego docierały przez kasety magnetofonowe, które trafiały do duszpasterstw na terenie Przemyśla, Jarosławia, Krosna, były słuchane i komentowane. Ksiądz Jerzy był autorytetem dla wielu. Pamięć o ks. Jerzym nie może zaginąć, bo to jest fenomen. Dzisiaj, kiedy patrzę z perspektywy lat, zwykły ksiądz wikary, młody człowiek, całe życie przed nim, a potęga komunizmu chwiała się przed słowami zwykłego księdza – to łaska Boża, to cud. Ksiądz Popiełuszko w wybitny sposób przyczynił się do tego, że ten diabeł komunizmu się wywrócił – mówił Marek Kamiński.

Jego wystąpienie uzupełnił głos Szymona Wawrzyszko z NSZZ „Solidarność”, który starał się odpowiedzieć na pytanie, jakie znaczenie dzisiaj ma bł. ks. Jerzy Popiełuszko dla Solidarności i dla każdego Polaka. – Dzisiaj bł. ks. Jerzy Popiełuszko jest znany zarówno przez starszych, jak i młodszych. Każdy wie, kim był. Pielęgnowana jest jego pamięć i co ważne, odwołujemy się do słów, które głosił, które nie tylko były i są aktualne, ale stanowią fundament naszego związku – wskazał przedstawiciel Solidarności Marek Kamiński.

Organizatorami sympozjum popularnonaukowego poświęconego bł. ks. Jerzemu Popiełuszce byli: Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu, Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, NSZZ „Solidarność” Region Ziemia Przemyska.

Podziel się:

Oceń:

2024-11-05 14:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zaułek przemyskiej katedry

Kaplica Fredrów odzyskała piękny, artystyczny wygląd

Ks. Maciej Flader

Kaplica Fredrów odzyskała piękny, artystyczny wygląd

Po dwóch latach prac konserwatorskich ponownie otworzono kaplicę Podwyższenia Krzyża Świętego znajdującą się w archikatedrze przemyskiej. Kaplica kryje wiele tajemnic i ciekawostek, wśród nich obecność św. Józefa Sebastiana Pelczara.

Więcej ...

Akt wandalizmu w wiejskiej kaplicy

2025-02-17 09:14

aciprensa.com/zrzut ekranu

Cztery wizerunki świętych z kaplicy Santa Isabel, na terenach wiejskich Presidente Juscelino (MA) w Brazylii zostały zniszczone i wyrzucone na drogę. Do aktu wandalizmu doszło w środę 12 lutego wczesnym rankiem.

Więcej ...

Kardynał krytykuje ideologię gender

2025-02-18 10:26

Vatican Media

Zmiana płci nie jest jedynie zewnętrzną zmianą, porównywalną do chirurgii kosmetycznej. Wiąże się ona z „roszczeniem do zmiany tożsamości, pragnieniem bycia inną osobą” - stwierdził kard. Víctor Manuel Fernández. Prefekt Dykasterii Nauki Wiary wygłosił 17 stycznia wykład w Kolońskiej Szkole Teologii Katolickiej, krytykując ideologię gender.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Modlę się na leżąco. Czy to grzech?

Wiara

Modlę się na leżąco. Czy to grzech?

Watykan o chorobie papieża Franciszka: złożony obraz...

Kościół

Watykan o chorobie papieża Franciszka: złożony obraz...

Szczegóły uroczystości pogrzebowych śp. ks. Grzegorza...

Kościół

Szczegóły uroczystości pogrzebowych śp. ks. Grzegorza...

Śląskie: Prokuratura zna wstępne wyniki sekcji zwłok...

Wiadomości

Śląskie: Prokuratura zna wstępne wyniki sekcji zwłok...

Kłobuck: Morderstwo księdza

Kościół

Kłobuck: Morderstwo księdza

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Kościół

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia