Reklama

Z Kalendarza Liturgicznego

Niedziela płocka 28/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

13 lipca - 15 Niedziela zwykła. Rok Marka.

Ewangelia głosi, że Bóg przemienił niemoc krzyża w moc życia, wskrzeszając z martwych swego Syna. Niedziela, pierwszy dzień tygodnia, jest świętowaniem zmartwychwstania Chrystusa Pana. Przyjmując chleb, Jego słowa i Pokarm nieśmiertelności, otrzymujemy udział w zmartwychwstaniu Zbawiciela.

14 lipca - wspomnienie św. Kamila de Lelis, kapłana.

Kamil de Lelis, Włoch z pochodzenia, jest założycielem zgromadzenia znanego pod nazwą Kamilianie. Choroby, które go dręczyły i pobyt w szpitalu dla nieuleczalnie chorych, sprawiły, że przejął się ich losem. Był inicjatorem dzisiejszej dobroczynności publicznej i prekursorem Czerwonego Krzyża. Zmarł 14 lipca 1614 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

15 lipca - wspomnienie św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła.

Żył w XIII w. Był franciszkaninem, filozofem i teologiem, który obok św. Tomasza z Akwinu miał wielki wpływ na średniowieczną kulturę umysłową. Mianowany biskupem w Albano i kardynałem zmarł w 1274 r.

16 lipca - wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel.

Reklama

Początków tego obchodu należy szukać w pobożności Zakonu Karmelitów, założonego na stokach Karmelu przez rycerza krzyżowego Bertolda z Kalabrii w 1156 r. Już w najwcześniejszym okresie istnienia tego zakonu zrodziło się święto Matki Bożej Szkaplerznej z Góry Karmel. Rozgłos nabożeństwu nadało przyrzeczenie Maryi, że Jej czciciele (uważani za szczególne Jej sługi) otrzymają łaskę skrócenia kar czyśćcowych.

17 lipca - czwartek XV tygodnia zwykłego.

Bóg objawił Mojżeszowi, a przez niego wszystkim wierzącym swoje imię. Brzmi ono "Ja jestem". Oznacza zaś, że Bóg nasz jest Bogiem Żywym i nie istnieje tylko dla siebie samego, ale dla ratowania ludzi i podzielenia się z nimi swoim życiem.

18 lipca - wspomnienie bł. Szymona z Lipnicy, kapłana.

Naszym przewodnikiem do Boga jest dziś bł. Szymon, gorliwy kaznodzieja, bernardyn, żyjący w XV w. Urodził się w Lipnicy, w pobliżu Bochni. Odznaczał się nabożeństwem ku czci Najświętszego Sakramentu i Matki Bożej. Zmarł w Krakowie, niosąc pomoc ludziom dotkniętym morową zarazą.

19 lipca - sobota XV tygodnia zwykłego.

Opuszczając Egipt w nocy, Izraelici czuli się bezpiecznie, ponieważ czuwał nad nimi i prowadził ich Bóg. Ta noc wspominana jest we wszystkich pokoleniach wierzących Izraelitów jako noc ocalenia od zagłady, wyjścia ku wolności, jako noc, która zapowiadała wejście do Ziemi Obiecanej. Przyjdzie nam przeżyć podobną noc, gdy będziemy przechodzili z ziemi do nieba.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jak działa Duch Święty?

Adobe Stock

No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...

Więcej ...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Dziś - siedem tygodni po obchodach zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres wielkanocny.

Więcej ...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj