Reklama

Kościół

Azerbejdżan uczci papieża Polaka

2024-12-28 16:58

Niedziela Ogólnopolska 1/2025, str. 30-31

Grzegorz Gałązka

W 2002 r. Jan Paweł II odprawił Mszę św. na stadionie dla 5 tys. osób. Uczestniczyło w niej tylko 300, może 400 katolików, pozostali byli prawosławnymi lub muzułmanami ciekawymi spotkania z biskupem Rzymu – wspomina bp Vladimir Fekete.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włodzimierz Rędzioch: Ekscelencjo, kim są katolicy w Azerbejdżanie i ilu ich jest?

Bp Vladimir Fekete: Nie znamy dokładnej liczby katolików. Możemy ich podzielić na dwie główne grupy. Są miejscowi katolicy, którzy przeżyli prześladowania bolszewickie; kiedy rozpoczynaliśmy tutaj naszą misję w 2000 r., spotkaliśmy jeszcze kilka ochrzczonych starszych kobiet. W ciągu 24 lat misji ochrzciliśmy ok. 400 osób spośród miejscowej ludności. Największą natomiast grupę katolików, bo kilka tysięcy, stanowią obcokrajowcy, którzy przebywają w Azerbejdżanie z powodów zawodowych. Kilkuset z nich uczestniczy we Mszy św. w języku angielskim. W całym kraju mamy tylko dwie parafie.

Reklama

Jak zorganizowana jest miejscowa prefektura?

Struktury prefektury są bardzo małe. W 2000 r. przejęliśmy dom, w którym mieszkała wspólnota salezjańska, gdzie nauczano katechizmu i odprawiano pierwsze Msze św. W tej chwili głównym kościołem jest katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny zbudowana na ziemi podarowanej nam przez prezydenta Ilhama Alijewa po wizycie Jana Pawła II w Azerbejdżanie w 2002 r. Pierwszy dom stał się natomiast drugą parafią, nazwaną imieniem św. Jana Pawła II, ale jest także siedzibą prefekta. Obok salezjanów pracują tu siostry misjonarki Miłości, które prowadzą hospicjum dla chorych i umierających. Przybyły także siostry salezjanki, czyli Córki Maryi Wspomożycielki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mniejszości chrześcijańskie w krajach muzułmańskich często borykają się z problemami nietolerancji religijnej. Jak ta sytuacja wygląda w Azerbejdżanie?

Sytuacja w Azerbejdżanie bardzo się różni od sytuacji w takich krajach jak Iran czy Pakistan. To kraj, w którym konstytucja gwarantuje świeckość państwa, a każdy obywatel może swobodnie wyznawać i wybierać swoją religię. Obecni rządzący propagują tolerancję religijną i etniczną. Katolicyzm, wraz z islamem, prawosławiem i judaizmem, uważany jest za tradycyjną religię kraju. To bardzo pomaga w prowadzeniu naszej misji – możemy katechizować, pomagać ludziom, którzy chcą być katolikami. Tolerancja religijna sprawiła, że mamy wielu uchodźców, głównie chrześcijan prześladowanych w Pakistanie.

Reklama

Jan Paweł II był pierwszym papieżem w historii, który odwiedził Azerbejdżan. Jak wspominany jest Ojciec Święty ze swoją historyczną 2-dniową wizytą (22-23 maja 2002 r.)?

Zawsze mam w pamięci te niezapomniane dni. W 2002 r. w Azerbejdżanie było tylko trzech księży. Ja, jako prowincjał, przyjechałem, by ich wesprzeć. Było to wydarzenie historyczne, które wzbudziło ogromne zainteresowanie nie tylko prezydenta, ale także społeczeństwa, gdyż do kraju przybyła postać historyczna i charyzmatyczna, którą był Jan Paweł II. Nie mogliśmy gościć Ojca Świętego w naszym domu, więc zatrzymał się w hotelu. Mszę św. Jan Paweł II odprawił na stadionie dla 5 tys. osób. Uczestniczyło w niej tylko 300, może 400 katolików, pozostali byli prawosławnymi lub muzułmanami ciekawymi spotkania z biskupem Rzymu. Jan Paweł II miał już problemy ze zdrowiem i chodzeniem, ale ta jego naznaczona cierpieniem podróż przyniosła owoce – prezydent zdecydował się przekazać nam ziemię pod budowę kościoła, pierwszego nowego kościoła w tym kraju, który stał się katedrą; zorganizowano także pierwsze spotkanie międzyreligijne, które stało się tradycją.

W połowie grudnia ub.r. gościł Ekscelencja abp. Paula R. Gallaghera. Jaki był cel wizyty watykańskiego ministra spraw zagranicznych?

Po 3 latach poszukiwań terenu pod budowę nowego kościoła, z pomocą Fundacji Hejdara Alijewa, udało się znaleźć odpowiednie miejsce. Poprosiłem abp. Gallaghera o poświęcenie gruntu i kamienia węgielnego pod kościół, który będzie dedykowany św. Janowi Pawłowi II. I abp Gallagher dokonał tego poświęcenia 14 grudnia. Mamy nadzieję, że budowa ruszy w przyszłym roku. Oczywiście, abp Gallagher, jako minister spraw zagranicznych Watykanu, miał też oficjalne spotkania, począwszy od prezydenta Azerbejdżanu i ministra spraw zagranicznych. Chciałem dodać, że w Baku obecni byli również ks. Marek Solczyński, nuncjusz apostolski w Ankarze, reprezentujący Stolicę Apostolską także w Azerbejdżanie i Turkmenistanie, oraz ks. prał. Paweł Obiedziński z watykańskiego Sekretariatu Stanu.

Reklama

Jakie znaczenie ma sanktuarium poświęcone św. Janowi Pawłowi II w Azerbejdżanie?

W okresie komunizmu wszystkie obiekty sakralne zostały zniszczone. Po upadku ZSRR wybudowano 2 tys. meczetów, siedem cerkwi i cztery synagogi. My mieliśmy tylko jeden kościół. Teraz będzie drugi, przy którym powstanie druga parafia w Baku. Pomyśleliśmy, by poświęcić go św. Janowi Pawłowi II, który jest bardzo ceniony w Azerbejdżanie i którego my, katolicy, uważamy za naszego specjalnego opiekuna w niebie. Będzie to papieski „pomnik” wybudowany w popularnym miejscu, przy centralnej ulicy Baku. Będzie służyć katolikom z północnej części miasta i będzie oazą duchowości.

* * *

Republika Azerbejdżanu to państwo położone na Kaukazie Południowym, na wybrzeżu Morza Kaspijskiego. Chociaż prawie 90% jej ludności to muzułmanie, islam nie jest religią państwową, a główne siły polityczne są świeckie.

Ten kraj o islamskiej większości zamieszkują również wyznawcy Chrystusa. Duszpasterzem katolików jest bp Vladimir Fekete, słowacki salezjanin. Urodził się w Bratysławie, wstąpił do Zgromadzenia Salezjanów i w 1983 r. został wyświęcony na kapłana. Studiował teologię na uniwersytecie w Wiedniu oraz na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był przełożonym słowackiej inspektorii salezjanów oraz mistrzem nowicjatu w Popradzie. 5 listopada 2009 r. Benedykt XVI mianował go przełożonym misji sui iuris (samodzielna jednostka terytorialna Kościoła katolickiego na terenach, gdzie jest mało katolików, głównie w krajach misyjnych) w Azerbejdżanie.

W 2011 r. papież podniósł misję do rangi prefektury apostolskiej, a ks. Fekete został jej pierwszym prefektem. W 2017 r. Franciszek wyniósł go do godności biskupa – sakry biskupiej udzielił mu abp Paul R. Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami Sekretariatu Stanu. I to właśnie abp Gallagher przybył do Baku 13 grudnia ub.r., by w czasie swojej 4-dniowej wizyty poświęcić teren i kamień węgielny pod budowę nowej świątyni, która będzie pierwszym sanktuarium św. Jana Pawła II w Azerbejdżanie. /w.r.

Podziel się:

Oceń:

+5 -1

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szef NATO apeluje o zawieszenie ognia w Górskim Karabachu. Tymczasem Armenia i Azerbejdżan wysuwają wzajemne oskarżenia

PAP

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg zaapelował w poniedziałek o zawieszenie ognia w Górskim Karabachu w związku z eskalacją działań wojennych w tej kaukaskiej enklawie.

Więcej ...

W tym mieście poziom praktyk religijnych jest jednym z najwyższych w Polsce

2025-01-21 10:54
Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Limanowej

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w

Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Limanowej

- Czymś charakterystycznym dla tych terenów, nie tylko Limanowszczyzny ale i całej diecezji tarnowskiej, jest trwająca nieprzerwanie od pokoleń więź rodzinna i więź ze środowiskiem lokalnym - mówi KAI ks. prał. Wiesław Piotrowski, proboszcz Bazyliki Matki Bożej Bolesnej w Limanowej. Doświadczony duszpasterz opowiada o nadzwyczaj intensywnym życiu religijnym miejscowej wspólnoty, o dużym zaangażowaniu świeckich skupionych w kilkudziesięciu wspólnotach i stowarzyszeniach a zarazem o roli limanowskiej bazyliki jako lokalnego sanktuarium. To wszystko sprawia, że Limanowa jest tym miastem w Polsce, gdzie poziom praktyk religijnych jest jednym z najwyższych.

Więcej ...

Opublikowano rozporządzenie ws. wymiaru lekcji religii w szkołach i przedszkolach

2025-01-21 07:15

Karol Porwich/Niedziela

W Dzienniku Ustaw opublikowano w poniedziałek wieczorem rozporządzenie z 17 stycznia 2025 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Półtora roku więzienia dla księdza oskarżonego o...

Kościół

Półtora roku więzienia dla księdza oskarżonego o...

Los Angeles: Droga krzyżowa i tabernakulum nienaruszone po...

Wiara

Los Angeles: Droga krzyżowa i tabernakulum nienaruszone po...

Święta Agnieszka - dziewica i męczennica

Święci i błogosławieni

Święta Agnieszka - dziewica i męczennica

Czy modlę się o łaskę dobrego poznania Bożego prawa?

Wiara

Czy modlę się o łaskę dobrego poznania Bożego prawa?

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Kościół

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Wiara

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Wiadomości

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

Wiara

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Kościół

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...