Reklama

Niedziela Wrocławska

Otwarci na Boże miłosierdzie

2025-01-07 11:22

Niedziela wrocławska 2/2025, str. VI

Karol Porwich/Niedziela

Rok Jubileuszowy to od czasów biblijnych czas wyzwolenia, łaski, odpustu, uwolnienia z grzechów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Boże miłosierdzie dotknęło każdego człowieka, w naszej diecezji powołanych zostało aż 29 kościołów jubileuszowych, miejsc szczególnej łaski. – Można powiedzieć, że staną się oazami duchowości, w których wierni mogą uzyskać łaskę odpustu zupełnego. Sprawowany w nich będzie sakrament pokuty i pojednania, ale w szerokim kontekście formacyjnym, katechezy tematyczne oraz adoracja Najświętszego Sakramentu – wyjaśnia ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej.

Moje nawrócenie nie jest tylko moją prywatną sprawą

Reklama

Nowością w Roku Jubileuszowym będą wspólnotowe celebracje sakramentu pokuty. To zaproponowana w 1974 r. przez Stolicę Apostolską forma nabożeństwa pokutnego połączonego z indywidualną spowiedzią. Sam udział w nabożeństwie nie odpuszcza grzechów, ale przygotowuje uczestniczących do spowiedzi indywidualnej w konfesjonale. – Poprosiliśmy księży proboszczów kościołów jubileuszowych, by w Roku Jubileuszowym przynajmniej siedem razy przygotowali wspólnotową celebrację sakramentu pokuty. My często patrzymy na sakrament pokuty jak na wydarzenie wyłącznie prywatne – ktoś zgrzeszył, ktoś się wyspowiadał i komuś Pan Bóg grzechy odpuścił. To jest oczywiście jeden z wymiarów, ale musimy mieć także świadomość, że popełniając grzech, ranimy całą wspólnotę Kościoła. Nawet jeżeli nikt nie wie o moim grzechu, jestem częścią wspólnoty i przez mój grzech osłabiam Kościół. A nawracając się, nawracam się jako cząstka wspólnoty i co ważne, wspólnota powinna mi w nawróceniu towarzyszyć – tłumaczy ks. Adam Łuźniak i dodaje: – Moje nawrócenie nie jest tylko moją prywatną sprawą. Wspólnotowa celebracja sakramentu pokuty pokazuje, że idąc do konfesjonału spowiadam się osobiście z moich grzechów, ale ze świadomością, że jest to wartość dla całego Kościoła, jest to wartość dla mojej parafii, dla mojej rodziny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spojrzenie na życie duchowe z punktu widzenia wspólnoty

Jak taka wspólnotowa celebracja sakramentu pokuty będzie wyglądać? – Podczas wspólnotowej celebracji w kościele jubileuszowym najpierw wysłuchamy słowa Bożego, później będzie katecheza lub konferencja i jakaś forma rachunku sumienia. Po zrobieniu rachunku sumienia penitenci rozejdą się do konfesjonałów. Chcielibyśmy, by w czasie celebracji było obecnych więcej księży niż tylko proboszcz, by przyjechało kliku kapłanów z dekanatu. Na zakończenie przewidziane jest dziękczynienie – dziękujemy za dar przebaczenia – wyjaśnia ks. Łuźniak. Podkreśla, że wspólnotowa celebracja sakramentu pokuty ma także wymiar katechetyczny i formacyjny: – Co więcej, ja mogę przyjść na celebrację bez intencji spowiadania się, po to, by modlić się ze wspólnotą za tych, którzy za chwilę będą w konfesjonale wyznawać swoje grzechy, by wesprzeć tych, którzy się nawracają. Takie szersze rozumienie sakramentu pokuty daje również szersze rozumienie osobistej formacji duchowej, wyjścia z przestrzeni „prywatności” grzechu, ale też wyjścia z przestrzeni „prywatności” w praktykowaniu cnót. Musimy zrozumieć, że dbanie o swoją formację, o porządek duchowy, to nie jest tylko moja prywatna sprawa. Czy ja się będę modlił czy nie, to oczywiście najpierw uderza we mnie, ale to też dotyka całego Kościoła.

– Bardzo ważne, abyśmy przeżywając jubileusz jako wspólnota Kościoła, popatrzyli na podstawowe elementy naszego życia duchowego szerzej, z punktu widzenia wspólnoty – zachęca wikariusz generalny. – Mamy naturalne rozumienie celebracji Eucharystycznej jako wydarzenia wspólnotowego, a bardzo indywidualnie widzimy sakrament pokuty. Oczywiście wyznanie grzechów jest tajemnicą między mną, Panem Bogiem i spowiednikiem, ale musimy mieć świadomość, że grzesząc niszczymy wspólnotę, a nawracając się wzmacniamy ją. Jeżeli wspólnotowo celebrujemy sakrament pokuty, to robimy coś, co jest absolutnie naturalne i wręcz konieczne w życiu Kościoła. Mamy nadzieję, że to, co w czasie jubileuszu zostało wskazane jako praktyki jubileuszowe, stanie się zwyczajną praktyką w naszym wrocławskim Kościele – dodaje.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sprawdzian z człowieczeństwa

Po zalanym terenie parafii w Lewinie Brzeskim biskupów oprowadzał proboszcz
ks. Krzysztof Dudojć

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Po zalanym terenie parafii w Lewinie Brzeskim biskupów oprowadzał proboszcz ks. Krzysztof Dudojć

Archidiecezja wrocławska od pierwszych dni kataklizmu pomaga powodzianom.

Więcej ...

Św. Franciszek Salezy

Edycja Świętego Pawła

Więcej ...

Lekcja dla Europy

2025-01-25 08:08
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Donald Trump to postać, która od lat wzbudza skrajne emocje. Jego decyzje często szokują, prowokują, a nawet oburzają, ale jedno pozostaje niepodważalne – były prezydent USA ma odwagę działać w zgodzie z wartościami, które w dzisiejszym świecie są często niepopularne, a wręcz wyśmiewane.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Według lewicowych mediów, abp Kupny chce konkurować z...

Wiadomości

Według lewicowych mediów, abp Kupny chce konkurować z...

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Wiadomości

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Wiadomości

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Dziś Ewangelia przypomina nam powołanie dwunastu...

Wiara

Dziś Ewangelia przypomina nam powołanie dwunastu...

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Kościół

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Kościół

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Kościół

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Wiara

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Gdańsk: Muzeum II Wojny Światowej znowu szokuje. Tym...

Wiadomości

Gdańsk: Muzeum II Wojny Światowej znowu szokuje. Tym...