Reklama

"Lata wierności Bogu i Kościołowi"

Niedziela podlaska 31/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Własnego kapłaństwa się boję,
własnego kapłaństwa się lękam
i przed kapłaństwem w proch padam,
i przed kapłaństwem klękam...
(Ks. Jan Twardowski)

3 kwietnia br. ks. prał. Władysław Hładowski - wieloletni rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie obchodził jubileusz 65-lecia kapłaństwa i 90. urodzin. Wieczorem tego dnia o godz. 18.15 Jubilat przewodniczył uroczystej Mszy św. dziękczynnej w kaplicy seminaryjnej, w której uczestniczyli alumni. Uroczystości uświetnił chór seminaryjny.

Z życia Jubilata

Ks. Władysław Hładowski urodził się 2 maja 1913 r. w Kuszelewie, położonym na terenie parafii nowogródzkiej, w ówczesnej diecezji mińskiej. Rodzice ks. Władysława, Antoni i Helena z domu Skrodzka, pochodzili również z Nowogródczyzny. Swoją naukę ks. Władysław rozpoczął w Kuszelewie i tam ukończył cztery klasy szkoły powszechnej. W 1925 r. rozpoczął naukę w szkole w Nowogródku. Tam też w wieku dwunastu lat przyjął I Komunię św. W 1927 r. mając 14 lat wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego w Nowogródku. W 1928 r. w kościele parafialnym św. Michała w Nowogródku został bierzmowany przez sługę Bożego bp. Zygmunta Łozińskiego. Latem 1928 r. Niższe Seminarium zostało przeniesione do Drohiczyna i tu je ukończył w 19 32 r. W tym samym roku po wakacjach wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pińsku. Wówczas rektorem Seminarium był ks. kan. Jan Wasilewski. Święcenia diakonatu przyjął Ksiądz Jubilat w 1937 r. (w tym to roku śp. bp Władysław Jędruszuk - pierwszy biskup drohiczyński wstąpił do Seminarium Duchownego w Pińsku). Święcenia kapłańskie ks. Władysława Hładowski przyjął w Pińsku 3 kwietnia 1938 r. w Niedzielę Męki Pańskiej z rąk bp. Kazimierza Bukraby. Tradycyjnie święceń diakonom udzielano w Wielką Sobotę, jednak tym razem odstąpiono od tego terminu, gdyż Biskup Ordynariusz udawał się do Rzymu na kanonizację bł. Andrzeja Boboli, która odbywała się w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Mszę św. prymicyjną ks. Władysław odprawił w drugi dzień świąt Wielkanocnych 18 kwietnia 1938. w kościele parafialnym w Nowogródku, na której kazanie wygłosił profesor Pisma Świętego - ks. Emil Weber. Trzy dni po prymicji ks. Władysław Hładowski na polecenie Kurii Biskupiej udał się do Drohiczyna, by zastąpić tam jednego z księży. Pracował jako wychowawca w Gimnazjum Biskupim. Zastępstwo przerodziło się w normalną pracę i od wakacji został ks. Władysław mianowany drugim prefektem. Tak było do wybuchu wojny (zob. J. Łoniewski, Ksiądz dr hab. Władysław Hładowski, w: Studia teologiczne, Białystok - Drohiczyn - Łomża 8 (1990) nr 8, s. 8-9). Podczas wojny Ksiądz Jubilat pracował w parafiach Dziadkowice i Hajnówka (zob. Rocznik Diecezji Drohiczyńskiej, Drohiczyn - Warszawa 1999, s. 404).
Od września 1946 r. rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Warszawskiego. W 1948 r. obronił magisterium z teologii dogmatycznej. Pracę magisterską pisał pod kierunkiem ks. prof. Antoniego Pawłowskiego. Następnie rozpoczął pracę nad doktoratem z apologetyki u ks. prof. Wincentego Kwiatkowskiego. W 1950 r. został wysłany przez ks. inf. Michała Krzywickiego, który od 1 lipca tegoż roku sprawował rządy w diecezji jako administrator apostolski, do pracy duszpasterskiej w Bielsku Podlaskim. Tę pracę musiał pogodzić z pracą naukową. Owocem tego wysiłku było uzyskanie tytułu doktora już w 1951 r., na podstawie rozprawy: Początki chrześcijaństwa według egzystencjalnej interpretacji Rudolfa Bultmanna. We wrześniu 1953 r. ks. Władysław został przeniesiony z wikariatu w Bielsku do Strabli na stanowisko proboszcza (zob. J. Łoniewski, Ksiądz dr hab. Władysław Hładowski, w: Studia teologiczne, Białystok - Drohiczyn - Łomża 8 (1990) nr 8, s. 10).
Ks. Łoniewski w artykule Ksiądz dr hab. Władysław Hładowski o powołaniu ks. Władysława na rektora Seminarium pisze w ten sposób: 10 IX 1957 r. Administrator Apostolski Diecezji w Drohiczynie n/B ks. infułat Michał Krzywicki powołuje ks. Władysława Hładowskiego na rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie n/B i 1 października rozpoczyna się pod jego kierownictwem pierwszy rok działalności tej uczelni, której zadaniem jest kształcenie księży dla potrzeb diecezji pińskiej. Seminarium Duchowne w Drohiczynie jest kontynuacją seminarium pińskiego, a ks. rektor Władysław Hładowski, jako jego absolwent, staje się żywym ogniwem tej pińskiej tradycji, przenosząc tego ducha, który tchnął w diecezję i seminarium jej pierwszy Pasterz, Sługa Boży Biskup Zygmunt Łoziński (tamże).
Ksiądz Rektor oddał się całym sercem pracy w Seminarium. Był profesorem dogmatyki, religioznawstwa, metodologii, zagadnień ekumenicznych. Bardzo wiele trudu włożył w to, by Seminarium miało jak najlepsze warunki egzystencji. Będąc rektorem nie zerwał kontaktu z warszawskim środowiskiem naukowym, z Akademią Teologii Katolickiej (ATK) i w ten sposób pogłębił swoją wiedzę i wzbogacił ją swoimi przemyśleniami. Są one tak doniosłe, że stawiają Księdza Rektora w rzędzie najwybitniejszych przedstawicieli szkoły apologetycznej, której twórcą był ks. prof. Wincenty Kwiatkowski. Jako ceniony specjalista z zakresu tematyki apologetycznej od 1966 do 1978 r. prowadził seminarium i wykłady zlecone na ATK. Dzięki tej pracy otrzymał stopień doktora habilitowanego w roku 1970 na podstawie rozprawy: Sprawdzalność empiryczna w apologetyce. Wraz z pracą w Seminarium i w ATK, Ksiądz Rektor pełnił funkcję referenta diecezjalnego ds. ekumenizmu, a od roku 1967 został członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu, uczestnicząc czynnie w pracach tejże Komisji. 20 marca 1988 r. Ksiądz Rektor złożył na ręce bp. Władysława Jędruszuka - ówczesnego ordynariusza diecezji - rezygnację z pełnionych obowiązków rektora i referenta diecezjalnego, pozostając nadal profesorem apologetyki w Seminarium.
W 1997 r. Ksiądz Jubilat wydał książkę pt. Wspomnienia; drugie wydanie ukazało się w Roku Jubileuszowym. W zakończeniu napisał:
Pisząc swe Wspomnienia, snułem refleksję nad własnym życiem w kontekście losów Narodu i pełnionej przez Kościół misji. Życie moje - tak jak wszystkich jednostkowych istnień na ziemi - szybko przemija. Słuszną więc chyba rzeczą będzie zatrzymać się w niniejszym krótkim zakończeniu nad tym, co pozostaje i trwa. A jest to duchowe dziedzictwo Narodu, które trwa dzięki wierze i misji Kościoła (W. Hładowski, Wspomnienia, Drohiczyn 2000, s. 261).

Przebieg jubileuszowych uroczystości

Główne uroczystości zostały przeniesione na 6 kwietnia. Tego dnia o godz. 18.00 wspólnota alumnów, Sióstr Sercanek pracujących w Kurii i w Seminarium, grono profesorów i przełożonych Seminarium, przedstawiciele laikatu oraz przyjaciele Księdza Jubilata uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył pasterz diecezji, bp Antoni Dydycz. Razem z Księdzem Biskupem, z Księdzem Jubilatem i wikariuszem generalnym, ks. inf. Eugeniuszem Borowskim Mszę św. odprawiali przełożeni i profesorowie Wyższego Seminarium Duchownego.
Na wstępie uroczystej Liturgii przemówił rektor WSD, ks. Leszek Gardziński, który przywitał wszystkich zebranych: "Gromadzimy się w Wieczerniku Seminaryjnym, na Eucharystii - dziękczynieniu, za 90 lat życia i 65 lat kapłaństwa rektora-seniora, ks. prał. dr. hab. Władysława Hładowskiego. Dziękujemy Bogu za dar osoby Księdza Prałata. Dziękujemy za wszelkie dobro, które dokonało się przez osobę Księdza Rektora. 65 lat kapłaństwa to sporo, ileż się wydarzyło w tym okresie. W tym okresie także jest zawarta cała historia naszego Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Ks. Władysław Hładowski 31 lat przewodził tej wspólnocie jako rektor. Dziękujemy Bogu za to, że te lata kapłaństwa były latami wierności Bogu, Kościołowi, powołaniu kapłańskiemu".
W homilii bp Antoni Dydycz powiedział, że na 65 lat posługi kapłańskiej Księdza Jubilata złożyło się wiele wydarzeń: "To nie były lata, które po sobie następowały, jak wiosna przychodzi po zimie, ale to były ciągłe jakieś rewolucje, stałe przemiany, różnego rodzaju wstrząsy, jeżeli nie na polu bitewnym, to w dziedzinie ideologii, albo na wielu innych jeszcze płaszczyznach".
Przed błogosławieństwem końcowym głos zabrał Jubilat, który podziękował wszystkim za przybycie i wyraził Bogu wdzięczność za dar Chrystusowego Kapłaństwa. Uroczysty Jubileusz 65-lecia kapłaństwa ks. Władysława Hładowskiego zakończył się wspólną agapą w refektarzu seminaryjnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Tajemnicze polichromie odkryto po powodzi w kościele w Kłodzku

2024-11-09 19:17
Wnętrze kościoła MB Różańcowej w Kłodzku po zalaniu wodą podczas powodzi

Franciszkanie, Prowincja św. Jadwigi

Wnętrze kościoła MB Różańcowej w Kłodzku po zalaniu wodą podczas powodzi

Po powodzi w Kłodzku trzeba było zbić tynk w zalanych budynkach. W kościele Matki Bożej Różańcowej odkryto 30 nisz, które przez 20 lat były zamurowane. W przyszłości będą eksponowane. Na razie wszystko trzeba dokładnie osuszyć i zdezynfekować.

Więcej ...

Panie, ucz mnie pięknej wrażliwości na potrzeby bliźnich i wielkiej ofiarności!

2024-11-08 07:52

João Zeferino da Costa/ en.wikipedia.org

Ważne jest, by chcieć i umieć dzielić się z innymi. Trzeba to robić mądrze, w taki, sposób, jak jest to możliwe, na ile mnie stać. Jezus nie żąda, bym oddał wszystko, co posiadam. On chce natomiast, bym dał drugiemu to, czego w danej chwili potrzebuje najbardziej, co jest mu niezbędne do życia. Muszę zatem prosić Pana o dobre oczy i wrażliwe serce, by patrzeć na innych, widzieć ich potrzeby i wychodzić naprzeciw.

Więcej ...

Być jak św. Marcin

2024-11-10 17:39
ks. Rafał Masztalerz

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Rafał Masztalerz

W parafii św. Marcina w Sicinach odbył się Wieczór Marcinowy, który poprzedziła Eucharystia. Mszy świętej przewodniczył ks. Rafał Masztalerz z parafii Różanka, w diecezji świdnickiej, który na początku Mszy świętej zachęcił, aby modlić się przez wstawiennictwo św. Marcinowi o odwagę i stawanie się rycerzem na wzór świętego patrona.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Tajemnicze polichromie odkryto po powodzi w kościele w...

Kościół

Tajemnicze polichromie odkryto po powodzi w kościele w...

Wszedł na pomnik w Warszawie. Został obezwładniony przez...

Wiadomości

Wszedł na pomnik w Warszawie. Został obezwładniony przez...

Od niekatoliczki do założycielki pierwszego katolickiego...

Kościół

Od niekatoliczki do założycielki pierwszego katolickiego...

Panie, ucz mnie pięknej wrażliwości na potrzeby...

Wiara

Panie, ucz mnie pięknej wrażliwości na potrzeby...

Ważne! Papież mianował nowego kardynała

Kościół

Ważne! Papież mianował nowego kardynała

PILNE: Ważna zmiana w polskim Kościele. Warszawa ma...

Kościół

PILNE: Ważna zmiana w polskim Kościele. Warszawa ma...

Komunikat ws. ciężko pobitego ks. Lachowicza

Kościół

Komunikat ws. ciężko pobitego ks. Lachowicza

Brutalny napad na plebanię. Pobito proboszcza

Kościół

Brutalny napad na plebanię. Pobito proboszcza

Prośmy Pana o serce czyste i otwarte

Wiara

Prośmy Pana o serce czyste i otwarte