Reklama

Franciszek

Para Prezydencka przybyła na spotkanie z Ojcem Świętym

Andrzej Hrechorowicz/Kancelaria Prezydenta RP

Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, sytuacja na Ukrainie, kwestia uchodźców oraz potrzeba troski o rodziny - to głównie tematy rozmowy, jakie poruszono podczas porannej audiencji prezydenta Andrzeja Dudy u papieża Franciszka. Prezydent ponowił zaproszenie Ojca Świętego do złożenia wizyty w Polsce. Papież zapowiedział, że przyjedzie do Krakowa, odwiedzi też Częstochowę i Auschwitz.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Para Prezydencka przybyła na spotkanie z Ojcem Świętym do Pałacu Apostolskiego. Na dziedzińcu św. Ambrożego, prezydenta Andrzeja Dudę z małżonką przywitał abp Ganswein. Obecna jest delegacja polskich ministrów i ambasadorów.

Zobacz zdjęcia: Para Prezydencka w Watykanie

Prezydent RP zrelacjonował najważniejsze tematy audiencji u papieża Franciszka polskim dziennikarzom. Jak powiedział, że jest pod dużym wrażeniem spotkania z papieżem Franciszkiem i jego osoby. - Ojciec Święty jest niesamowity. Człowiek niezwykle spokojny, emanujący dobrem - stwierdził Andrzej Duda.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Polska delegacja - dodał prezydent - została przyjęta w Stolicy Apostolskiej z wielką życzliwością. - Ojciec Święty mówił - co mnie ucieszyło - że trzeba dbać szczególnie o rodzinę i prosił o opiekę nad rodzinami, aby władza zwracała na to uwagę. To jest także niezwykle ważne dla mnie - stwierdził Andrzej Duda.

Prezydent poinformował, że ponowił zaproszenie dla Ojca Świętego do złożenia wizyty w Polsce, do czego dojdzie przy okazji przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. - Ojciec Święty powiedział oczywiście, że przyjedzie, jest to więc wielka radość, że będziemy Go gościli na naszej ziemi - dodał Andrzej Duda.

Andrzej Hrechorowicz/Kancelaria Prezydenta RP

Spotkanie z papieżem - jak powiedział prezydent RP - przebiegło w „bardzo dobrej atmosferze”. Poruszono sprawy dotyczące zarówno naszego kraju, jak i odnoszące się do sytuacji europejskiej. Prezydent zapoznał Franciszka m.in. z najnowszą sytuacją polityczną w Polsce po niedawnych wyborach parlamentarnych i przygotowaniami do sformowania nowego składu Rady Ministrów. - Mówiłem o tym w kontekście toczących się przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które idą zgodnie z planami. Tu nie ma żadnych problemów, wszystkie dzieje się tak, jak powinno - wyjaśnił Duda.

Jak powiedział prezydent, papież Franciszek wyraził chęć przybycia nie tylko na ŚDM do Krakowa. - Powiedział, że chciałby jeszcze odwiedzić Częstochowę i pomodlić się w Auschwitz - poinformował Andrzej Duda, dodają, że zapewne w stosownym czasie zostanie ogłoszony komunikat Stolicy Apostolskiej.

Reklama

Rozmowę na temat spraw europejskich zdominowały dwie kwestie. Pierwsza dotyczyła problemu uchodźców. - Papież namawiał do tego, by świadczyć dobro w szerokim tego słowa znaczeniu. Mówił, że świat i Europa bardzo potrzebują dobra i tradycyjnych wartości. Ja rozumiem to tak, że nikt nie ma prawa nikogo do niczego przymuszać, gdzie chce pojechać i czy chce pozostać, czy nie. Natomiast powinniśmy być otwarci: jeżeli ktoś chce do nas przyjechać i potrzebuje pomocy, powinniśmy mu jej udzielić - wyjaśnił prezydent.

Druga kwestia międzynarodowa dotyczyła wciąż napiętej sytuacji na Ukrainie. - Rozmawialiśmy o tym, czego chcemy chyba wszyscy - aby na Ukrainie zapanował trwały pokój. Poruszyłem tę kwestię z Ojcem Świętym, ale więcej rozmawiałem na ten temat z kard. Parolinem - poinformował prezydent Duda.

„Sprawą jednoznaczną dla Ojca Świętego i jego współpracowników, dla mnie także, jest to, że na Ukrainie jest potrzebny trwały pokój. Nie można dopuścić do tego, by istniała tam sytuacja zamrożonego konfliktu. Nie można też akceptować łamania prawa międzynarodowego. Demokratyczny świat nie powinien się na to godzić” - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Hrechorowicz/Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent nawiązał także do swojego uczestnictwa we wczorajszej Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra. - To jest wzruszające dla każdego Polaka, zwłaszcza dla człowieka wierzącego, który pamięta naszego Ojca Świętego, jego wystąpienia, zwłaszcza to pierwsze, gdy powiedział: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. To się stało początkiem procesu, który doprowadził nas do wolności. Jesteśmy dumni, że nasz papież, chyba największy Polak w historii, jest dzisiaj świętym i jest pochowany w tak znamienitym miejscu - powiedział.

Reklama

Andrzej Duda dodał, że sam w trakcie Mszy św. modlił się za Polskę, „żeby polskie sprawy szły w dobrym kierunku”.

Prezydent Andrzej Duda wręczył Ojcu Świętemu kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej wraz z życzeniami, „by miała Ojca Świętego w Watykanie w swojej opiece”. - Papież prosił, by się za niego modlić. Powiedział, że będzie się modlił za Polskę i Polaków i cieszył się, że może przyjechać do Polski - poinformował prezydent Duda.

W prezencie Andrzej Duda otrzymał od Ojca Świętego papieski medal, oraz egzemplarze encykliki "Laudato si" i adhortacji apostolskiej "Evangelii Gaudium" po polsku.

Rozmowa prezydenta z papieżem w cztery oczy trwała 20 minut. Głowie polskiego państwa towarzyszyła żona Agata i córka Kinga.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2015-11-09 10:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Doradczyni Prezydenta RP: namawiałabym prezydenta do spotkania z liderkami Strajku Kobiet

Krysztof Sitkowski/KPRP

Jeśli pojawi się taka możliwość, to myślę, że namawiałabym pana prezydenta do spotkania z liderkami Ogólnopolskiego Strajku Kobiet - powiedziała Paulina Malinowska-Kowalczyk, doradca prezydenta Andrzeja Dudy ds. osób z niepełnosprawnością.

Więcej ...

Debata ekspercka pt. Jak wzmocnić kształt dialogu w Polsce?

2024-04-15 18:42

Material prasowy

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Instytut Katolickiej Nauki Społecznej serdecznie zaprasza na debatę eksperckia pt. Jak wzmocnić kształt dialogu w Polsce?

Więcej ...

Abp Tadeusz Wojda: Najbardziej palącą potrzebą jest odnowa wiary

2024-04-16 10:40

EpiskopatNews

- Musimy najpierw odnowić naszą wiarę, aby dawać wiarygodne świadectwo - mówi KAI arcybiskup Tadeusz Wojda, metropolita gdański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Dodaje, że ożywienie wiary pomoże rozwiązać wiele innych kwestii i wyzwań, przed którymi stoi dziś Kościół w Polsce. „Dzisiaj więc trzeba pracować nad rozbudzaniem wiary. To wyzwanie trzeba przełożyć na konkretne działania duszpasterskie: poczynając od budowania nowych relacji, bycia dla poszukiwania tych, którzy stoją na peryferiach, pochylania się nad cierpiącymi i upadającymi” - mówi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Kościół

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Wiara

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Kraków: 10 maja rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego...

Kościół

Kraków: 10 maja rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny