Reklama

Wiadomości

Warszawa: uroczysta zmiana wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza

Mariusz Książek

- Najcenniejszą rzeczą dla narodu jest wolne, suwerenne i niepodległe państwo - mówił podczas centralnych uroczystości na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego prezydent Andrzej Duda. Uroczysta odprawa wart, apel pamięci i złożenie kwiatów złożyły się na centralną uroczystość państwową z okazji 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obecni byli m.in. przedstawiciele Kościoła chrześcijańskich, w tym Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na uroczystość przybył Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką oraz m.in. premier Ewa Kopacz, marszałkowie Sejmu i Senatu. Obecni byli abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek oraz przedstawiciele Prawosławnego Ordynariatu Polowego i Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego. Uroczystości uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego i Orkiestra Wojskowa z Warszawy.

Na początku uroczystości Andrzej Duda dokonał przeglądu pododdziałów wojskowych oraz oddał hołd poległym bohaterom i bojownikom o wolność ojczyzny, skłaniając głowę przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Niepodległość, suwerenność i wolność nie są dane raz na zawsze. Trzeba o nią się starać, po to, żeby o nią nie walczyć, tak jak musiały walczyć pokolenia naszych prapradziadków i dziadków przez 123 lata, kiedy Polska niepodległości nie miała, kiedy krwawili się w trzech powstaniach i innych mniejszych zrywach niepodległościowych. Kiedy walczyli w różnych armiach, cały czas mając Polskę w sercu, na myśli i na bagnetach. I przez lata nie mogli jej odzyskać – mówił prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda zauważył, że Polacy są dumni ze swego państwa. Najcenniejszą rzeczą dla narodu jest wolne, suwerenne i niepodległe państwo, ale to działa też i w drugą stronę - najcenniejszą rzeczą w państwie jest naród, który ma poczucie wolności, który jest niezłomny w dążeniu do tego, by swoje niepodległe i suwerenne państwo utrzymać i mieć. Tacy właśnie jesteśmy my, Polacy, od pokoleń - podkreślił.

Prezydent wspomniał I wizytę Jana Pawła II w Ojczyźnie w 1979 roku i jego słynne, profetyczne słowa wypowiedziane na ówczesnym Placu Zwycięstwa (czyli w miejscu dzisiejszej uroczystości). - To było więcej niż salwa armatnia. Może nie zadrżały budynki i okna, ale zadrżały serca w całej Polsce. Ludzie zobaczyli, że są razem, że myślą jednakowo i że mają jednakowe oczekiwania - powiedział.

Reklama

Andrzej Duda podkreślił, że siłę państwa poznaje się po jego stosunku do obywateli, musi być oparte na filarze silnej gospodarki oraz solidnym i sprawiedliwym systemie prawnym. Zwrócił uwagę na konieczność prowadzenia właściwiej polityki historycznej, wyraził wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania dzisiejszych uroczystości, które będą trwać cały dzień.

- Dziękuję wszystkim organizatorom tej uroczystości, dziękuję żołnierzom - potomkom i następcom tych, którzy walczyli o niepodległość Ojczyzny i odzyskali ja w 1918 roku, a później bronili jej w 1939 r., w latach czterdziestych, w Powstaniu Warszawskim. Tym, którzy są potomkami i następcami Żołnierzy Niezłomnych, którzy do ostatniej kropli krwi nie złożyli broni. Wszystkim tym, którzy dzisiaj tu przybyli - rodzicom, którzy przyprowadzili tutaj swoje dzieci tak pięknie machające naszymi polskimi barwami. Bardzo serdecznie dziękuję. To jest właśnie polityka historyczna. To jest właśnie to, dzięki czemu chce się krzyknąć: niech żyje Polska wolna i niepodległa, nasze wspaniałe państwo! – zakończył.

Po wystąpieniu głowy państwa, nastąpiła ceremonia składania wieńców na płycie Groby Nieznanego Żołnierza. Wieniec składali m. in. nuncjusz Celstino Migliore, dziekan korpusu dyplomatycznego i biskup polowy Józef Guzdek, wraz z kierującym Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzejem Kunertem.

Uroczystość zakończyła się defiladą wojskowa, w której wzięły udział również poczty sztandarowe organizacji pozarządowych, związków i stowarzyszeń kombatanckich, szkół i organizacji harcerskich oraz grupy rekonstrukcyjne w strojach z epoki.

Schodząc z placu Prezydent RP złożył jeszcze kwiaty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Podziel się:

Oceń:

2015-11-11 14:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawskie parafie przyjezdnymi stoją

Tomasz Sadowski, twórca portalu internetowego

Artur Stelmasiak

Tomasz Sadowski, twórca portalu internetowego "Naczelny Słój Warszawy"

Warszawa nie od dziś jest miastem, które przyciąga ludzi z całej Polski. Przyjezdni współtworzą gospodarkę tego miasta, kulturę, ale także lokalny Kościół

Więcej ...

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela podlaska 21/2001

Monika Książek

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

Więcej ...

Łódź: Majowy zjazd Ekumenicznej Szkoły Biblijnej

2024-05-12 17:30

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania