Reklama

Polska

Kolędnicy Misyjni wyruszają w drogę, by pomóc dzieciom z Madagaskaru

Ks. Adam Stachowicz

Dzieciom z Madagaskaru pomogą w tym roku Kolędnicy Misyjni, czyli dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego. Od 26 grudnia będą pukać do polskich domów i prosić o wsparcie dla swoich afrykańskich rówieśników. W ubiegłym roku na rzecz dzieci z Indii zebrano prawie 900 tys. zł.

Od 26 grudnia do 6 stycznia mali kolędnicy będą wystawiać scenkę w domach. Przyjdą na zaproszenie lub w zapowiedzianym przez parafię terminie. W dowód wdzięczności za przyjęcie i złożone ofiary zostawią pamiątkę - "misyjne drzwi miłosierdzia". W tym roku mali kolędnicy będą wspierać swoich rówieśników na Madagaskarze.

Madagaskar jest jednym z 10 najbiedniejszych państw świata. Z powodu ubóstwa do szkoły nie chodzi 28 proc. malgaskich dzieci. Bieda, niedożywienie, gruźlica i trąd, klęski żywiołowe, wyzysk - takich problemów doświadczają mali Malgasze, beneficjenci projektów wspieranych przez Papieskie Dzieła Misyjne. Szkoła otwiera przed nimi drzwi do wiedzy, godnego życia i poznania Jezusa, a czasem ratuje życie - przekraczając drzwi szkoły otrzymują opiekę zdrowotną i posiłek.

"Na Madagaskarze jest bardzo dużo dzieci. Zdarza się, że te, które chodzą do szkoły, potem stają się nauczycielami dla swojego młodszego rodzeństwa" - tłumaczy pracujący w tym kraju ks. Joachim Leszczyna, Misjonarz Świętej Rodziny.

Misjonarz wyjaśnia, że edukacja w dużych miastach Madagaskaru wygląda zupełnie inaczej niż we wsiach i w buszu. - Bywają takie szkoły, w których jeden nauczyciel ma pod opieką jednocześnie cztery roczniki. Dzieci gromadzą się w grupkach, w jednej sali, i jeden nauczyciel uczy ich wszystkich. Budynki też różnią się od tych, które znamy z Polski, czasem jest to zwykła chata pokryta strzechą. Dziękuję wam w imieniu dzieci z Madagaskaru, których jest całe mnóstwo - dodaje ks. Leszczyna.

Jak podają Papieskie Dzieła Misyjne, dzieci nie mają sił do nauki, bo słabną z głodu. Zatem zanim zaczniemy przekazywać im wiedzę i wartości chrześcijańskie, trzeba im najpierw podać miskę ryżu. Potrzebna jest stołówka dla 263 uczniów, gdzie otrzymają jeden posiłek w najtrudniejszym czasie "suchych miesięcy" ( grudzień-maj) - informuje malgaski jezuita, ks. Gille Rakotomalala, z diecezji Ambositra.

Reklama

W diecezji Antananarivo siostry Córki Bożej Miłości prowadzą Centrum św. Wincentego a Paulo. Schronienie i opiekę znalazło tam 1350 dzieci. Siostry i lokalna społeczność z trudem utrzymują stołówkę, przychodnię i szpital oraz dwa centra edukacyjne dla dzieci ulicy. W Tsianaloka huragan zniszczył dach i okna szkoły "Najświętszego Serca". W Bergirdo szkoła jest zbyt mała i wiele dzieci odsyłanych jest z niczym, Nie można ich przyjąć, a co za tym idzie także ochronić. Padają ofiarami bandytów, którzy terroryzują ich wioski.

Pomoc w utrzymaniu szkół i stołówek szkolnych, rozbudowa lub renowacja szkoły po zniszczeniach, to zdecydowana większość próśb z Kościoła na Madagaskarze nadsyłanych do sekretariatu generalnego PDM w Rzymie. Są również prośby o wsparcie dla domów, ośrodków i centrów katolickich dla dzieci ulicy oraz dzieci ubogich, osieroconych, wykorzystywanych. O pomoc w programach dożywiania i pomocy medycznej dla najmłodszych proszą też katolickie przychodnie, szpitale i leprozoria - placówki leczące chorych na trąd. Wszystkie projekty wspierane przez Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci wyróżniają się dużym wkładem społeczności lokalnej.

W ubiegłym roku pod patronatem PDMD dzieci kolędowały w 42 diecezjach. Na pomoc rówieśnikom w Indiach zebrały 891 607,43 zł. Z tej pomocy realizowanych jest 13 projektów dla ponad 2 tys. indyjskich dzieci.

Rówieśnikom na misjach pomagają także dzieci pierwszokomunijne, które w ubiegłym roku zebrały 624 434,51 zł, oraz "mali misjonarze", czyli dzieci objęte stałą formacją w Dziele i podejmujące na rzecz misji osobiste wyrzeczenia (231 899,89 zł). W sumie polskie dzieci na fundusz PDMD złożyły w 2014 r. 1 747 941,83 zł, które przekazano na 68 projektów w 7 krajach – Burundi, Kenii, Nigerii, Zambii, Haiti, Indiach i Myanmarze.

Tegoroczne kolędowanie przypada w szczególnym kontekście, podczas Roku Miłosierdzia. Papież Franciszek przypomina, że miłosierdzie to najpierw Bóg, który wychodzi do człowieka, ale także to, co odczuwamy w sercu, patrząc z miłością i ze szczerością na brata spotykanego na drodze. - Właśnie z taką miłością i troską chcemy spojrzeć, poprzez kolędników misyjnych, na dzieci na Madagaskarze, chcemy przyjść im z pomocą - mówi ks. Tomasz Atłas, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych. - Poprzez kolędników cały Kościół w Polsce chce przytulić do swojego serca dzieci z Madagaskaru - dodaje ks. Atłas.

Reklama

Kolędnicy misyjni to dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego, które pomagają swoim rówieśnikom w krajach misyjnych i modlą się za nich w ramach Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Odwiedzając rodziny w parafii, mówią o trudnej sytuacji rówieśników w krajach misyjnych, odgrywają przygotowane scenki i zbierają ofiary. Co roku zbiórki przeznaczane są na pomoc dzieciom w innych krajach misyjnych.

Zwyczaj kolędowania misyjnego narodził się w krajach niemieckojęzycznych, gdzie kolęduje się z okazji uroczystości Trzech Króli. W Polsce kolędnicy misyjni wyruszyli z Dobrą Nowiną po raz pierwszy w 1993 r. Parafialne posłanie misyjne kolędników odbywa się najczęściej w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

2015-12-26 13:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kolędnicy Misyjni dla dzieci z niepełnosprawnością

Wydział Duszpasterstwa Misyjnego

Ponad miliard euro zebranych funduszy, 71700 projektów pomocowych dla dzieci z całego świata i wpisanie na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO – to są osiągnięcia młodych kolędników działających od 1959 roku pod patronatem Papieskich Dzieł Misyjnych.

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Św. Tomasz z Akwinu jest nam potrzebny

2023-01-28 21:14

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

Wiara

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Osiem rad jak być szczęśliwym

Kościół

Osiem rad jak być szczęśliwym

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Wiara

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Polska

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej...

Kościół

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej...