Reklama

Muzyka w kościele

Koncert 25-lecia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Muzyka sakralna w twórczości Wolfganga Amadeusa Mozarta zajmuje poczesne miejsce. Kompozytor tworzył ją przeważnie w okresie, gdy pełnił służbę u arcybiskupa w Salzburgu. Nie była ona bynajmniej przeznaczona dla celów koncertowych - miała uświetniać liturgię kościelną. Dorobek wielkiego klasyka w tej dziedzinie to osiemnaście mszy, wśród nich najbardziej znana (obok Requiem niedokończonego przez Mozarta) msza C-dur Koronacyjna, a także liczne litanie, nieszpory, psalmy i inne utwory, z których szczególną popularność w najlepszym znaczeniu tego słowa zyskały dwa motety - solowy Exsultate jubilate i skomponowany w ostatnim roku życia chóralny Ave verum corpus.
Ta przepiękna muzyka, jak też poezja Karola Wojtyły posłużyły do uczczenia 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II koncertem nadzwyczajnym, jaki pod patronatem abp. Zygmunta Kamińskiego odbył się 18 października br. w bazylice archikatedralnej w Szczecinie. Zorganizowały go Filharmonia Szczecińska, Zamek Książąt Pomorskich i Teatr Polski, zaś udział w nim wzięli Orkiestra Symfoniczna FS, Chór Pomorskiej Akademii Medycznej, Chór Okręgowej Izby Lekarskiej „Remedium”, Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej, Chór PS „Collegium Maiorum”, Chór Nauczycieli z Gryfina, Chór Uniwersytetu Szczecińskiego, Zespół Wokalistów „Camerata Nova” oraz pięciu solistów i siedmiu aktorów.
Koncert rozpoczął się uroczystym hymnem Gaude Mater Polonia wykonanym przez połączone zespoły pod dyrekcją Pawła Osuchowskiego. On też kierował wykonaniem obu wspomnianych motetów. W pierwszym z nich partię solową zaśpiewała Bogna Forkiewicz obdarzona dźwięcznym sopranem koloraturowym. Następnie wystąpili aktorzy Teatru Polskiego: Małgorzata Chryc-Filary, Dorota Chrulska, Maciej Tomaszewski, Sławomir Kołakowski, Jacek Polaczek, Jacek Piotrowski, Adam Opatowicz, którzy recytując kolejne części Tryptyku rzymskiego Jana Pawła II, ukazali głębię zawartych w nim treści i poetyckie piękno języka. Pozostałą część koncertu wypełniła wymieniona na początku msza C-dur Mozarta napisana przez kompozytora z okazji koronacji cudownego obrazu Matki Bożej w miejscowości Marie-Plain, w pobliżu Salzburga - stąd jej nazwa. Do orkiestry i połączonych zespołów chóralnych dołączyła tu czwórka solistów: Agnieszka Maciejewska - sopran, Alicja Węgorzewska - alt, Wojciech Maciejowski - tenor, Jarosław Bręk - bas. Wykonane przez nich partie solowe, ansamblowe we współdziałaniu z orkiestrą i chórem dostarczały wielu przeżyć natury estetycznej i religijnej. Dzieło dobrze przygotowane przez kierowników poszczególnych chórów i poprowadzone pewną ręką dyrygenta Eugeniusza Kusa wywarło wspaniałe wrażenie na wypełniających świątynię słuchaczach, którzy długotrwałym aplauzem podziękowali artystom za ten piękny koncert. Słowa podziękowania wyraziłobecny na koncercie bp Jan Gałecki, pod którego przewodnictwem odmówiono następnie modlitwę maryjną i który na koniec udzielił błogosławieństwa wszystkim zebranym - artystom i słuchaczom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Maryja Matką Kościoła

Na całym świecie w obrządku łacińskim obchodzone będzie wspomnienie Maryi Matki Kościoła – postanowił Papież Franciszek. W Watykanie opublikowano dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 11 lutego bieżącego roku. Informuje on, że decyzją Ojca Świętego wspomnienie to będzie obchodzone w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego

Więcej ...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo osób, a nie związków homoseksualnych

2024-05-20 15:05

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Nie zezwalałem na błogosławienie związków homoseksualnych - wyjaśnił papież Franciszek w nadanej wczoraj pełnej wersji kwietniowego wywiadu dla telewizji amerykańskiej CBS. Dodał, że błogosławienie takich związków jest „sprzeczne z prawem naturalnym i prawem Kościoła”. Zezwolił natomiast na błogosławienie poszczególnych osób homoseksualnych, bo „błogosławieństwo jest dla wszystkich”, choć - jak przyznał -„niektórzy są tym zgorszeni”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele