Konferencja Episkopatu Hiszpanii potępiła wykorzystanie wizerunku Matki Bożej z Montserrat i Matki Bożej Opuszczonych do promocji zaplanowanej na sobotę parady homoseksualistów w Walencji. Przedstawia on dwie całujące się kobiety, obok których widnieje hasło „Przeciwko świętej opresji. Kochaj jak chcesz”. Jak stwierdzili w komunikacie hiszpańscy biskupi, przygotowanie świętokradczego plakatu, który rozsyłany jest za pośrednictwem internetu, zasługuje na „surowe potępienie”.
- Plakat ten rani uczucia religijne osób wyrosłych na chrześcijańskich korzeniach wspólnot z Walencji, Katalonii i pozostałych części Hiszpanii. Propagowanie obrazoburczych treści jest niestety kolejnym epizodem rosnącej spirali wrogości wobec wolności religijnej, a także swobodnego głoszenia Ewangelii i pluralistycznemu społeczeństwu – napisali biskupi.
Hiszpański episkopat wyraził również solidarność z inicjatywą arcybiskupa Walencji, kard. Antonio Cañizaresa, który zaapelował do lokalnych katolików o udział w czwartkowych modlitwach ekspiacyjnych za publikację bluźnierczego plakatu.
Jego autorami są aktywiści lewackiej organizacji Endavant. Tymczasem przygotowany przez nich plakat nie spodobał się Stowarzyszeniu Homoseksualistów Walencji (AGV), współorganizującemu sobotnią paradę gejowską w tym mieście. - Organizacja Endavant nie ma prawa wypowiadania się za całe środowisko LGTB, gdyż nie jest stowarzyszeniem reprezentującym interesy lesbijek, gejów, a także osób transseksualnych i biseksualnych – napisali w komunikacie działacze AGV.
Marsz już po raz czwarty poprowadził jego koordynator
ks. Piotr Arbaszewski
W niedzielę 7 czerwca w Sokołowie Podlaskim prawie tysiąc osób udziałem w marszu manifestowało przywiązanie do wartości rodzinnych i poszanowanie dla każdego życia.
Ojciec Święty mianował prałatem audytorem Trybunału Roty Rzymskiej ks. Tomasza Kubiczka, dotychczasowego promotora sprawiedliwości w tymże trybunale. Papieska decyzja została ogłoszona we wtorek, 14 stycznia.
W niedziele wieczorem, w prawdziwie zimowej atmosferze kościół św. Teresy karmelitów bosych w Przemyślu zgromadził tłumy melomanów podhalańskiego folkloru. Koncert Jana Karpiel Bułecki z zespołem był niezwykłym wydarzeniem, w którym charyzmatyczny śpiewak, gawędziarz, a w życiu codziennym również znawca architektury podhalańskiej wciągnął uczestników w opowieść o dawnych czasach, zwyczajach, śpiewach różnych tradycji, które przenikają się wzajemnie w Karpatach.