Reklama

Niedziela Częstochowska

Harcerskie święto w Wieluniu

Zofia Białas

Inspiracją harcerskiego święta stała się 100. rocznica powstania harcerstwa na ziemi wieluńskiej. Świętowanie połączono z corocznymi Dniami Wielunia. Początkiem rocznicowych uroczystości było harcerskie ognisko, które zapłonęło w piątek 10 czerwca. Przy ognisku spotkało się 170 harcerzy. Obecni byli także Paweł Okrasa – burmistrz Wielunia, prof. Tadeusz Olejnik i Jan Książek – dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Kolejny dzień to gra terenowa. Dwanaście harcerskich patroli uczyło się historii Wielunia i harcerstwa na ziemi wieluńskiej. Wreszcie przyszedł czas na spotkanie w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, gdzie o godzinie 1100 otwarto wystawę Wszystko, co nasze Polsce oddamy-100. rocznica harcerstwa na ziemi wieluńskiej.

Częścią tytułu wystawy stały się słowa hymnu harcerskiego, którego współautorem jest Ignacy Kozielewski ze Starzenic, k. Wielunia ( ur.1882 r.). Na jedyną w swoim rodzaju wystawę zaprosiły: Muzeum Ziemi Wieluńskiej, 4. Wieluńska Drużyna Harcerska „Watra”, 5. Wieluńska Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Cichociemni” i 5. Gromada Zuchowa „Turbo – Zuchy”. Otwarcie wystawy w dniu 11 czerwca zgromadziło harcerzy, sympatyków ruchu harcerskiego, byłych i aktualnych działaczy, przedstawicieli władz samorządowych z Pawłem Okrasą – burmistrzem Wielunia i Andrzejem Stępniem – starostą wieluńskim. Przyjechali też goście z Łasku, Łodzi, Wrocławia, Warszawy.

Twórcami wystawy przedstawiającej dzieje harcerstwa na ziemi wieluńskiej są Marek Gogola i Damian Langner - historycy pracujący w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu (dawny Domek Harcerza przy ulicy Gaszyńskiej), z Zespołu Szkoły i Przedszkola w Ożarowie, z Łódzkiej Chorągwi ZHP, ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Wieluniu, ze Stanicy „Nadwarciański Gród”.

Uroczystego otwarcia dokonał Jan Książek – dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej, słowo o ekspozycji wygłosił historyk Marek Gogola. Powiedział on m.in.: wystawa ma układ chronologiczny, nie może być inaczej, bo tylko w taki sposób można było przedstawić najpełniej dzieje harcerstwa. Wystawę zapoczątkowała plansza z przyrzeczeniem harcerskim z 1914 roku i pierwotną wersją hymnu harcerskiego z czasów II Rzeczpospolitej.Oto one:
„Mam szczerą wolę
Całym życiem
pełnić służbę Bogu i Ojczyźnie;
nieść chętną pomoc bliźnim;
być posłusznym Prawu harcerskiemu”
i hymnem harcerskim z okresu II Rzeczpospolitej ( autorzy Ignacy Kozielewski, Olga Drahonowska):
„Wszystko, co nasze, Ojczyźnie oddamy
W niej życie, więc idziem, by żyć!
… i bielą, rozewrzem ich bramy
Rozkaz wydany: „wstań, ku słońcu idź”
Ramię pręż, słabość krusz!
Ducha tęż. Ojczyźnie miłej służ!
Pójdzie rad harcerzy polskich ród,
Harcerzy polskich ród!”

Reklama

Kolejne plansze to początki polskiego harcerstwa i harcerstwa na ziemi wieluńskiej, działalność harcerzy w II Rzeczpospolitej, w czasie II wojny światowej ( udział w walkach z okupantem w oddziałach Szarych szeregów i innych), w latach 1945 – 1956, w III Rzeczpospolitej oraz plansze z tekstami harcerskich przyrzeczeń z lat 1945, 1950, 1957, 1990, a także ze zdjęciami wszystkich odznak i sprawności harcerskich. Kustosz wystawy zwrócił uwagę na krzyż harcerski widniejący w nagłówku każdej planszy i na „czuwajkę”, która zastąpiła krzyż harcerski w momencie wcielenia organizacji harcerskiej w struktury ZMP (1950). Uzupełnieniem plansz są mundury harcerskie, sztandary ( najciekawszy z 1918 roku), książki o harcerzach, przedmioty używane na obozach wakacyjnych.

Z materiałów zgromadzonych na wystawie wyłania się cała historia harcerstwa polskiego, w tym harcerstwa wieluńskiego od chwili powstania pierwszych drużyn w 1916 roku po czasy współczesne.

Reklama

Szczególne miejsce wystawy to kroniki harcerskie. Wzbudziły one wiele emocji, przywołały wiele wspomnień. Wielu dorosłych odnalazło w nich siebie z czasów swojej harcerskiej przygody…

Po otwarciu wystawy odbyło się pokoleniowe spotkanie harcerzy i sympatyków harcerstwa. Marzenia wieluńskich harcerzy? Odrodzenie się Hufca Wieluńskiego…

2016-06-29 13:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Harcerze w służbie ubogim

Harcerze przygotowujący posiłek dla ubogich w parafii pw. św. Barbary w Wałbrzychu

Adrian Ziątek

Harcerze przygotowujący posiłek dla ubogich w parafii pw. św. Barbary w Wałbrzychu

Niełatwą rzeczą jest nieść pomoc ubogim. Stereotypy, odrzucenie, strach, niechęć – to niektóre z uczuć, jakie wpływają na ograniczenie przy pomocy ludziom ubogim. Kościół poprzez swoją naukę, ale przede wszystkim przez konkretne działania, uczynki miłosierdzia, wychodzi naprzeciw ludziom ubogim. Nie tylko ubogim duchem, ale także tym materialnie ubogim

Więcej ...

Obradowała Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych

2023-02-08 16:48

missio.org.pl

W Skorzeszycach odbyła się Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych. Do diecezji kieleckiej przyjechało 17 kapłanów z 16 diecezji, dyrektor krajowy PDM ks. Maciej Będziński, sekretarze poszczególnych Dzieł oraz dyrektor wydawnictwa Missio-Polonia. W najbliższym czasie powołana zostanie również fundacja „Na Krańce Świata”, która będzie służyć pozyskiwaniu projektów dla animacji misyjnej w PDM.

Więcej ...

Prezydent Zełenski w PE: 140 mln obywateli Rosji to dla Kremla mięso armatnie

2023-02-09 11:48

asc/ mms/

Staję przed wami, żeby bronić prawa Ukrainy powrotu do domu - do Europy - powiedział w czwartek w Parlamencie Europejskim prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Poznań: Zatrzymano sprawcę dewastacji kościoła w...

Wiadomości

Poznań: Zatrzymano sprawcę dewastacji kościoła w...

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Wiara

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Duch Święty chce dodać odwagi Twojemu zlęknionemu sercu

Wiara

Duch Święty chce dodać odwagi Twojemu zlęknionemu sercu

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Kościół

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Wiara

Jak współpracować z Duchem Świętym?