Reklama

Zofia Białas

Harcerskie święto w Wieluniu

2016-06-29 13:05

Zofia Białas

Inspiracją harcerskiego święta stała się 100. rocznica powstania harcerstwa na ziemi wieluńskiej. Świętowanie połączono z corocznymi Dniami Wielunia. Początkiem rocznicowych uroczystości było harcerskie ognisko, które zapłonęło w piątek 10 czerwca. Przy ognisku spotkało się 170 harcerzy. Obecni byli także Paweł Okrasa – burmistrz Wielunia, prof. Tadeusz Olejnik i Jan Książek – dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Kolejny dzień to gra terenowa. Dwanaście harcerskich patroli uczyło się historii Wielunia i harcerstwa na ziemi wieluńskiej. Wreszcie przyszedł czas na spotkanie w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, gdzie o godzinie 1100 otwarto wystawę Wszystko, co nasze Polsce oddamy-100. rocznica harcerstwa na ziemi wieluńskiej.

Częścią tytułu wystawy stały się słowa hymnu harcerskiego, którego współautorem jest Ignacy Kozielewski ze Starzenic, k. Wielunia ( ur.1882 r.). Na jedyną w swoim rodzaju wystawę zaprosiły: Muzeum Ziemi Wieluńskiej, 4. Wieluńska Drużyna Harcerska „Watra”, 5. Wieluńska Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Cichociemni” i 5. Gromada Zuchowa „Turbo – Zuchy”. Otwarcie wystawy w dniu 11 czerwca zgromadziło harcerzy, sympatyków ruchu harcerskiego, byłych i aktualnych działaczy, przedstawicieli władz samorządowych z Pawłem Okrasą – burmistrzem Wielunia i Andrzejem Stępniem – starostą wieluńskim. Przyjechali też goście z Łasku, Łodzi, Wrocławia, Warszawy.

Twórcami wystawy przedstawiającej dzieje harcerstwa na ziemi wieluńskiej są Marek Gogola i Damian Langner - historycy pracujący w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu (dawny Domek Harcerza przy ulicy Gaszyńskiej), z Zespołu Szkoły i Przedszkola w Ożarowie, z Łódzkiej Chorągwi ZHP, ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Wieluniu, ze Stanicy „Nadwarciański Gród”.

Reklama

Uroczystego otwarcia dokonał Jan Książek – dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej, słowo o ekspozycji wygłosił historyk Marek Gogola. Powiedział on m.in.: wystawa ma układ chronologiczny, nie może być inaczej, bo tylko w taki sposób można było przedstawić najpełniej dzieje harcerstwa. Wystawę zapoczątkowała plansza z przyrzeczeniem harcerskim z 1914 roku i pierwotną wersją hymnu harcerskiego z czasów II Rzeczpospolitej.Oto one:
„Mam szczerą wolę
Całym życiem
pełnić służbę Bogu i Ojczyźnie;
nieść chętną pomoc bliźnim;
być posłusznym Prawu harcerskiemu”
i hymnem harcerskim z okresu II Rzeczpospolitej ( autorzy Ignacy Kozielewski, Olga Drahonowska):
„Wszystko, co nasze, Ojczyźnie oddamy
W niej życie, więc idziem, by żyć!
… i bielą, rozewrzem ich bramy
Rozkaz wydany: „wstań, ku słońcu idź”
Ramię pręż, słabość krusz!
Ducha tęż. Ojczyźnie miłej służ!
Pójdzie rad harcerzy polskich ród,
Harcerzy polskich ród!”

Kolejne plansze to początki polskiego harcerstwa i harcerstwa na ziemi wieluńskiej, działalność harcerzy w II Rzeczpospolitej, w czasie II wojny światowej ( udział w walkach z okupantem w oddziałach Szarych szeregów i innych), w latach 1945 – 1956, w III Rzeczpospolitej oraz plansze z tekstami harcerskich przyrzeczeń z lat 1945, 1950, 1957, 1990, a także ze zdjęciami wszystkich odznak i sprawności harcerskich. Kustosz wystawy zwrócił uwagę na krzyż harcerski widniejący w nagłówku każdej planszy i na „czuwajkę”, która zastąpiła krzyż harcerski w momencie wcielenia organizacji harcerskiej w struktury ZMP (1950). Uzupełnieniem plansz są mundury harcerskie, sztandary ( najciekawszy z 1918 roku), książki o harcerzach, przedmioty używane na obozach wakacyjnych.

Z materiałów zgromadzonych na wystawie wyłania się cała historia harcerstwa polskiego, w tym harcerstwa wieluńskiego od chwili powstania pierwszych drużyn w 1916 roku po czasy współczesne.

Szczególne miejsce wystawy to kroniki harcerskie. Wzbudziły one wiele emocji, przywołały wiele wspomnień. Wielu dorosłych odnalazło w nich siebie z czasów swojej harcerskiej przygody…

Po otwarciu wystawy odbyło się pokoleniowe spotkanie harcerzy i sympatyków harcerstwa. Marzenia wieluńskich harcerzy? Odrodzenie się Hufca Wieluńskiego…

Tagi:
harcerze

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zebranie plenarne KEP

Zebranie plenarne KEP

Trwają kursy dla lektorów

Trwają kursy dla lektorów

Pięknie jest być starszym

Pięknie jest być starszym

"Spotkanie z Niedzielą"

Patriotyczne krajobrazy

Patriotyczne krajobrazy

"Spiżarnia Caritas" w Głogowie.

Dumni Polacy śpiewają

Dumni Polacy śpiewają

"Głos z Torunia" obchodził swoje 25-lecie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem