Reklama

Mazur/episkopat.pl
Abp Wacław Depo

Abp Depo: niedziela dla Boga i dla człowieka

2016-09-03 14:08

ks.mf / Częstochowa / KAI

„Oddajmy cześć Bogu. Niedziela dla Boga i dla człowieka” – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który w sobotę, 3 września przewodniczył Mszy św. w intencji tygodnika katolickiego „Niedziela” i Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. Metropolita częstochowski podkreślił jak ważną rolę dla człowieka i rodziny odgrywa ograniczenie handlu w niedzielę.

Na Mszy św. zgromadzili się m. in. pracownicy „Niedzieli” na czele z Lidią Dudkiewicz - redaktor naczelną tygodnika, a także członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

W homilii abp Depo podkreślił, że „Bóg oczekuje od nas konkretnej współpracy z łaską” - Bez Chrystusa nic nie możemy uczynić. Pamiętajmy o pierwszeństwie łaski Chrystusa i przez odniesienie do Niego pierwszeństwie życia wewnętrznego i powołania do świętości – przypomniał abp Depo.

- Kiedy ta zasada nie jest przestrzegana, to czyż można się dziwić, że przedsięwzięcia duszpasterskie kończą się niepowodzeniem, pozostawiając w sercu obezwładniające uczucie frustracji? – kontynuował arcybiskup przypominając słowa św. Jana Pawła II z listu apostolskiego „Novo millennio ineunte”.

Reklama

Metropolita częstochowski przypomniał, że „odpowiedzią na dar łaski jest dar ufnej wiary, modlitwy i wsłuchania się w słowo Boże” i dodał: „Chrystus będąc Panem szabatu przyznaje sobie prawo, by uczynić coś dobrego. Szabat ukazuje miłość miłosierną Pana, która dostrzega człowieka i go dźwiga”.

Odnosząc się pozytywnie do inicjatywy ograniczającej handel w niedzielę abp Depo podkreślił, że „niedziela jest dla Boga i dla człowieka”.

Metropolita częstochowski odniósł się krytycznie do opinii mówiących, że „będziemy zubożeni nie pracując w niedzielę, a ograniczenie handlu w dzień świąteczny będzie jakąś karą dla Polaków”. - Taki program życia nie jest dla nas – mówił abp Depo, apelując: „Oddajmy cześć Bogu. Niedziela jest Boża i nasza”.

W każdą pierwszą sobotę miesiąca w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze o godz. 7.30 odprawiana jest Msza św. w intencji tygodnika katolickiego „Niedziela”, pracowników, redaktorów i dzieł tygodnika. Jest to szczególny dar Jasnej Góry dla „Niedzieli” w 90. rocznicę powstania tygodnika, która obchodzona jest w 2016 roku.

Tagi:
Jasna Góra abp Wacław Depo Tygodnik Niedziela

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zebranie plenarne KEP

Zebranie plenarne KEP

Trwają kursy dla lektorów

Trwają kursy dla lektorów

Pięknie jest być starszym

Pięknie jest być starszym

"Spotkanie z Niedzielą"

Patriotyczne krajobrazy

Patriotyczne krajobrazy

"Spiżarnia Caritas" w Głogowie.

Dumni Polacy śpiewają

Dumni Polacy śpiewają

"Głos z Torunia" obchodził swoje 25-lecie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem