Reklama

Kazimierz Biskupi

Sympozjum Pastoralno-Teologiczne „Rodzina w dialogu z sobą i Bogiem”

Niedziela włocławska 11/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod hasłem „Rodzina w dialogu z Bogiem i z sobą” w dniach 18-19 lutego br. odbyło się IV sympozjum teologiczno-pastoralne zorganizowane przez Referat Duszpasterstwa Rodzin Misjonarzy Świętej Rodziny oraz Sekcję Wydziału Teologicznego UAM mieszczącą się w Kazimierzu Biskupim. Był to czas bogato zagospodarowany zarówno od strony intelektualnej, jak i duchowej. Z zaproszenia skorzystali duchowni oraz osoby świeckie, którym tematyka rodzinna jest bliska. Liczne prelekcje dotykały tematu dialogu w rodzinie, jego wymiaru wertykalnego i horyzontalnego.
Sympozjum zainaugurowano Mszą św. w kościele seminaryjnym Misjonarzy Świętej Rodziny. Przewodniczył jej biskup włocławski Wiesław Mering, który także wygłosił słowo Boże. Następnie uczestnicy udali się do sali widowiskowej miejscowego Domu Kultury, gdzie po krótkim wprowadzeniu i przywitaniu przybyłych gości przez głównego koordynatora sympozjum, ks. dr. Andrzeja Prybę MSF, rozpoczęły się prelekcje. Pierwszy wykład o dialogu w Świętej Rodzinie przedłożył abp Stanisław Gądecki. Kolejną prelegentką była dr Elżbieta Osewska, która mówiła na temat komunikacji wiary w rodzinie. Swoim doświadczeniem z pracy oraz licznymi spostrzeżeniami dzielił się oficjał Sądu Biskupiego we Włocławku - ks. dr hab. Janusz Gręźlikowski. Głos zabrał także dr Jerzy Grzybowski, lider Ruchu Rekolekcyjnego „Spotkania Małżeńskie”. Bazując na doświadczeniu prowadzenia rekolekcji dla małżeństw, mówca rozwinął temat dialogu w świetle sakramentu małżeństwa. Pierwszy dzień sympozjum zakończyła wspólna modlitwa podczas nabożeństwa do Świętej Rodziny oraz zaprezentowany przez alumnów Misjonarzy Świętej Rodziny program słowno-muzyczny zatytułowany Zadziwienie darem.
Prelekcje drugiego dnia sympozjum rozpoczęło wystąpienie prof. dr. hab. Tadeusza Miczki o wpływie „tożsamości medialnych” na dialog w rodzinie. Następnym prelegentem był dziekan Wydziału Teologicznego UAM, ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr, którego wystąpienie miało formę prezentacji multimedialnej. Ksiądz Dziekan poruszył temat kryzysu autorytetu i wypływających z niego utrudnień w prowadzeniu dialogu w rodzinie. Tradycyjnie już w sympozjum uczestniczył bp Stanisław Stefanek TChr, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny. W wystąpieniu zaprezentował temat: Modlitwa z rodzinami i za rodziny. Na ten dzień było przewidziane także wystąpienie ks. prof. dr. hab. Stanisława Urbańskiego; niestety z powodu choroby nie mógł on wziąć udziału w sympozjum.
O problemach poruszanych w prelekcjach dyskutowano podczas dyskusji panelowej, którą poprowadził ks. prof. dr hab. Marian Machinek MSF. Jej uczestnicy analizowali zagadnienia mieszczące się w temacie Konwersacja czy komunikacja? Sztuka dialogu jako cnota rodzinna.
Sympozjum zakończono Mszą św. pod przewodnictwem prowincjała, ks. Włodzimierza Burzawy MSF. Słowo Boże wygłosił ks. prof. dr hab. Marian Machinek MSF.
Warto podkreślić, że oprócz teoretycznego rozpatrywania problematyki dialogu w rodzinie, wystąpiły także dwie pary małżeńskie: Violetta i Marek Barszczewscy oraz Małgorzata i Joachim Grzonkowie. Małżonkowie dzielili się doświadczeniem prowadzenia dialogu we własnych rodzinach. Na zakończenie refleksja, której autorem jest dr Jerzy Grzybowski: „Dialog, który prowadzi do spotkania osób, jeżeli tylko prowadzony jest cierpliwie i wytrwale, może ujawnić, że tak naprawdę dzielą nas sprawy drugorzędne, nieistotne, a w tych zasadniczych naprawdę się nie różnimy. A jeżeli nawet pojawią się bariery, przez które trudno nam przejść, to dialog pozwoli nam wytrwać i rozwiązać trudności, ocalić miłość, która wyjdzie z tych trudności umocniona”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Propagator Dzieła Bożego

2024-06-18 14:27

Niedziela Ogólnopolska 25/2024, str. 24

Św. Josemaría Escrivá
de Balaguer

es.wikipedia.org

Św. Josemaría Escrivá de Balaguer

Założył jedną z największych instytucji kościelnych, której misją jest pokazywanie ludziom, jak mogą spotkać się z Bogiem w ich życiu zawodowym i prywatnym.

Więcej ...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Magdalena Pijewska/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 6.12-14.

Więcej ...

Rozpoczyna się szkoła letnia Akademii Liderów

2024-06-26 09:34

Mat. prasowy

Wyjątkowo zaangażowana społecznie młodzież rozpoczyna właśnie 10-dniowe szkolenie w ramach Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. 31 wyjątkowych młodych społeczników (w wieku 16-20 lat) wyłonionych w ogólnopolskiej rekrutacji będzie uczyć się jak prowadzić własne projekty społeczne i stawać się prawdziwymi liderami zmian w swoich miejscowościach. I choć wielu badaczy mówi o pokoleniu Z jako o pokoleniu „nowych nihilistów”, są w Polsce młode osoby chcące brać odpowiedzialność za wspólne sprawy i pomagać osobom potrzebującym. I te osoby właśnie spotkały się na szkole letniej Akademii Liderów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?