Reklama

Słowa ciągle aktualne

Niedziela kielecka 13/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie jej dla obrony całości granic, odzyskania samowładności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę”. Takimi słowami Tadeusz Kościuszko zaprzysiągł 24 marca 1794 r. na Rynku w Krakowie akt powstania. Powstanie kościuszkowskie, trwające od 24 marca 1794 r. do 16 listopada 1794 r., było patriotyczną odpowiedzią na II rozbiór Polski i rządy targowiczan, które groziły następnym podziałem kraju. Było narodowym powstaniem przeciwko Rosji, bowiem faktycznie Polska była pod jej okupacją, a następnie także przeciw Prusom.
Naczelnik powstania to wcześniejszy bohater amerykańskiej wojny o niepodległość i wojny rosyjsko-polskiej z 1792 r. Jego doświadczenie pozwoliło mu zgromadzić wokół siebie około 4 tys. żołnierzy, a także powołać pod broń około 2 tys. chłopów uzbrojonych w kosy i piki. Stąd też ich potoczna nazwa - kosynierzy.
Dzień 4 kwietnia 1794 r. zapisał się w sposób szczególny w krótkiej historii powstania. W tym dniu miał miejsce jeden z najważniejszych epizodów powstania kościuszkowskiego - bitwa pod Racławicami. Zdecydowany i śmiały atak, zwłaszcza kosynierów, przyczynił się do rozbicia rosyjskiej piechoty i zdobycia dział. Było to pierwsze poważne zwycięstwo powstańców i miało ogromne znaczenie moralne.
Dalsze losy powstania nie były już tak pomyślne. Klęska pod Maciejowicami oraz to, że Kościuszko dostał się do niewoli, wkrótce doprowadziło do układów z Rosją i ostatecznego rozwiązania oddziałów powstańczych w dniu 16 listopada 1794 r.
W 210. rocznicę powstania warto zauważyć, że nasze miasto może poszczycić się wieloma pamiątkami tamtych wydarzeń. W południowo-zachodniej części cmentarza katedralnego znajdujemy symboliczną płytę nagrobną bohatera spod Racławic Bartosza Głowackiego. Ranny pod Szczekocinami, umarł w Kielcach i został pochowany przy katedrze. Fakt obozowania oddziałów powstańczych w Kielcach przypomina obelisk znajdujący się u zbiegu ul. św. Leonarda i T. Kościuszki. Napis głosi: „Tu obozował Tadeusz Kościuszko 9 i 10 czerwca 1794 r.” Na stoku wzgórza zamkowego, idąc w stronę ul. S. Staszica, znajdziemy płytę ufundowaną przez kielczan w 100-lecie śmierci Naczelnika. Do czasu niemieckiej okupacji znajdowała się ona na frontonie dzwonnicy katedralnej. Kolejne pamiątki to ulice imienia T. Kościuszki i bohatera spod Racławic - Głowackiego.
Odwiedzając te miejsca, warto pamiętać, że powstanie było zdecydowaną odpowiedzią na bezprawne działania wobec Polski. Świadczyło też o tym, że w społeczeństwie tkwią potężne rezerwy sił i możliwości, które trzeba umiejętnie wykorzystać. Od powstania minęły lata, ale podobnie jak wtedy, także i dziś Polska potrzebuje mądrych przywódców, którzy potrafią umiejętnie wykorzystać ogromny potencjał Polaków dla budowania wspólnego dobra.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Krzyż w miejscu publicznym nie narusza wolności

2024-05-18 16:28
dr. Błażej Poboży

archiwum dr. Błażeja Pobożego

dr. Błażej Poboży

O tym, kto w Warszawie boi się krzyża, pozornej bezstronności władz publicznych i dążeniu do starcia światopoglądowego mówi dr Błażej Poboży, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Więcej ...

XIV Konwencja Stanowa w Polsce - Rycerzy Kolumba

2024-05-19 08:24

Facebook/Rycerze Kolumba w Polsce

Rycerze Kolumba zwołali XIV Konwencję Stanową Zakonu, w tym roku odbywa się ona w Licheniu.

Więcej ...

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj