Reklama

U Skałkowej Pani

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cudownie położony prastary Ogrodzieniec z obronnym zamkiem, który stanowi znamienną część szlaku Orlich Gniazd, jest atrakcyjnym kąskiem dla amatorów pieszych wędrówek i wycieczek po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Piękne tereny jurajskiej ziemi z wrośniętymi w jej pejzaż skalnymi ostańcami, różnorodnymi skalnymi formami od wieków zachwycały wszystkich. Dzisiaj, gdy cywilizacja i technika poczyniły wielki krok do przodu, ludzie z jeszcze większym pragnieniem i fascynacją idą bliżej matki natury. Ruiny ogrodzienieckiego zamku w zasadzie nigdy nie są puste. Przyciągają nie tylko turystów, głodnych historii jurajskiej ziemi rodaków, ale i odkrywających Boga w pięknie otaczającej przyrody.

Urok starych kościołów

Zawsze niezapomniane wrażenie na turystach, naukowcach i ludziach wierzących wywiera prastara świątynia pw. Przemienienia Pańskiego w Ogrodzieńcu, której mury tworzą bogatą całość sakralnego wnętrza. Wystrój kościoła jest dość nietypowy. Stanowi bowiem mieszaninę elementów baroku, rokoko i klasycyzmu, ale to właśnie dzięki umiejętnej kompozycji różnorodnych przecież stylów zachwyca i urzeka każdego, kto tylko przekroczy jego progi. Na szczególną uwagę zasługuje obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem znajdujący się w ołtarzu bocznym. Obraz ten przywieziony został do Polski na początku XVII w., a jego ogrodzieniecka kopia pokryta jest metalową, posrebrzaną sukienką. W kościele znajduje się 5 ołtarzy. Główny z obrazem Przemienienia Pańskiego oraz 4 boczne - ołtarz Matki Bożej ustawiony ukośnie w narożniku nawy, ołtarz św. Antoniego Padewskiego, ołtarz św. Franciszka z Asyżu oraz ołtarz św. Walentego.

Parafia ogrodzieniecka może poszczycić się starymi tradycjami, bowiem jej nazwa pojawiła się po raz pierwszy już w roku 1336. Obecna świątynia jest trzecim z kolei parafialnym kościołem. Wcześniejsze uległy zniszczeniu i dzisiaj nie ma po nich śladu. Obecny kościół pochodzi z drugiej połowy XVIII w.

Wartość przodków i nasza...

Na terenie parafii znajduje się kaplica pw. Matki Bożej Skałkowej w Podzamczu. Usytuowana na niewielkim wzgórzu, wydaje się wyrastać z ogromnej skały, u szczytu której wyłania się jasna postać Matki Bożej z delikatnie wyciągniętymi dłońmi. Miejsce to szczególne, zachwycające swą tajemniczością i przedziwną historią. Według najstarszych zapisków wynika, że już w roku 1818 mieszkańcy Podzamcza w murze skalnym zauważyli jasną postać Matki Bożej. Zjawisko to stało się bardzo powszechne, dlatego więc zamiast do kościoła obraz Maryi przeniesiono z kaplicy zamkowej na skałę o dziwnych, fantazyjnych profilach, bo przecież właśnie to miejsce upodobała sobie Najświętsza Dziewica. Od tej pory kult Skałkowej Pani, mimo zakazu władz, rozszerzał się na całą okolicę. Było tutaj nawet źródełko, w którym obmywali się chorzy, gdyż miało moc leczniczą.

Dzisiaj Matka Boża Skałkowa dla mieszkańców Podzamcza, Ogrodzieńca i okolic jest najlepszą strażniczką zamkowych murów. Jej kult trwa nieprzerwanie od wieków. Staraniem obecnego proboszcza, ks. kan. Józefa Podkowy w Roku Wielkiego Jubileuszu u stóp legendarnej skały stanęła kaplica, której poświęcenia dokonał ordynariusz sosnowiecki, bp Adam Śmigielski SDB w czerwcu ub.r. Zapytany o to, czym dla wiernych parafian jest historyczna Skałka, Ksiądz Proboszcz wyznał, iż Skałka jest wartością przodków i naszą. Jakby na potwierdzenie tych słów wiosną br. powstała niezwykle wymowna pieśń ku czci Jurajskiej Pani ze słowami podzamieckiego jurala Tadeusza Jarosa i muzyką proboszcza parafii pw. Trójcy Przenajświętszej, kustosza sanktuarium Matki Bożej Skarżyckiej w Zawierciu-Skarżycach, ks. Stanisława Wybańskiego. Pieśń pt. Jurajska Pani po raz pierwszy została zaśpiewana podczas uroczystości odpustowej, 4 czerwca 2001 r., w obecności Pasterza kościoła sosnowieckiego, który dokonał tego dnia aktu poświęcenia nowego ołtarza w skałkowej kaplicy z odnowionym obrazem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan: nowi członkowie Dykasterii Nauki Wiary

2024-06-01 16:16

Monika Książek

Ojciec Święty mianował dwóch kardynałów i jednego arcybiskupa członkami Dykasterii ds. Nauki Wiary. Do grona członków dykasterii dołączyli kardynał José Tolentino de Mendonça, prefekt Dykasterii Kultury i Edukacji, oraz kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Więcej ...

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

W Fatimie 13 lipca 1917 r. Matka Boża powiedziała: „Widzieliście piekło, do którego idą dusze biednych grzeszników. Bóg chce je uratować, Bóg chce rozpowszechnić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca.

Więcej ...

Zakończenie roku formacyjnego LSO Archidiecezji Przemyskiej

2024-06-01 14:56
Ministranci zgromadzeni w murach WSD

Łukasz Sztolf

Ministranci zgromadzeni w murach WSD

W bazylice archikatedralnej w Przemyślu odbyło się błogosławieństwo nowych 76 ceremoniarzy, 60 lektorów i 31 ministrantów ołtarza. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Józef Michalik. Homilię wygłosił ks. Grzegorz Czerwonka.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Agnieszka Chrostowska z zespołu Siewcy Lednicy: Mimo...

Kościół

Agnieszka Chrostowska z zespołu Siewcy Lednicy: Mimo...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...