Reklama

Polska

Wielki Tydzień: Rusza akcja „Ryż na Madagaskar”

Poza nauczeniem się języka malgaskiego najtrudniejsze było zdobycie zaufania i przychylności
ludzi, z którymi przyszło pracować ks. Markowi

Archiwum misyjne

Poza nauczeniem się języka malgaskiego najtrudniejsze było zdobycie zaufania i przychylności ludzi, z którymi przyszło pracować ks. Markowi

W wyniku cyklonu „Enawo”, który przeszedł przez Madagaskar w marcu tego roku zniszczone zostały uprawy ryżowe. Ryż to na Madagaskarze główny składnik pożywienia. Dlatego w Wielkim Tygodniu rusza akcja pomocowa „Ryż na Madagaskar”. Jej organizatorami są misjonarze oblaci, redakcja czasopisma „Misyjne Drogi” oraz portal misyjne.pl.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyspa leży w pasie klimatu równikowego. Oznacza to, że huragany tropikalne i sztormy mogą nawiedzić Madagaskar najczęściej w porze deszczowej, czyli między listopadem a marcem. To właśnie w marcu tego roku wiatr przybrał na sile i zamienił się w największy od kilkunastu lat cyklon.

Jak poinformowało Biuro Kryzysowe ds. Katastrof – blisko 300 tysięcy ludzi zostało dotkniętych skutkami katastrofy. Wśród nich są ludzie, którzy stracili swoje domy, uprawy bądź sami odnieśli ciężkie obrażenia w efekcie działania cyklonu. Szacunki wskazują na to, że w samym regionie Marolambo ucierpiało 4 170 osób, w tym 634 osób dorosłych i 3 480 dzieci i młodzieży. Dokładnie ocenienie strat wciąż jest utrudnione poprzez zwalczanie skutków tragedii a więc chociażby naprawiania sieci telekomunikacyjnej bądź torowania dróg, których stan nigdy nie był dobry.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Enawo” zniszczył pola uprawne wanilii, ryżu i innych potrzebnych roślin. Obecnie to jednak ryż jest głównym składnikiem, który pozwala przeżyć Malgaszom. Uboga społeczność wyspy z trudem pracuje co roku na to, aby plony mogły zaspokoić ich lokalne potrzeby. W tym roku ich sytuacja jest wyjątkowo trudna. Przed tragedią kraj był dotknięty przez ogromne susze. Farmerzy nie mogli więc rozpocząć zasiewu ryżu. Gdy spadły pierwsze deszcze i prace mogły się rozpocząć, sytuacja zmieniła się błyskawicznie. Sadzonki przygotowane na tegoroczną uprawę zostały zniszczone przez „Enawo”.

- W imieniu Komisji Misyjnej proszę: ogarnijmy poszkodowanych naszą modlitwą i wspomóżmy ich poprzez posługę misjonarzy naszą jałmużną wielkopostną – mówi bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

- Ucierpiały szczególnie oblackie misje: Mahanoro, Abinanindrano, Masomeloka, a najbardziej Marolambo. Zbieramy środki na zakup min. 10 ton ryżu oraz leków wraz z transportem, dla mieszkańców Czerwonej Wyspy – informuje Łukasz Tadyszak, odpowiedzialny za projekt pomocy edukacyjnej na Madagaskarze.

Jedną z form pomocy, jakich można dokonać tutaj w Polsce, to wzięcie udziału w akcji „Ryż na Madagaskar”. Za pomocą formularza dostępnego na stronie www.misyjne.pl można wpłacić dowolną ofiarę, która później zostanie przeznaczona na zakup ryżu dla mieszkańców Madagaskaru. W ten sposób chociaż w jakimś stopniu zostaną zniwelowane skutki kataklizmu, który dotknął wielu niewinnych ludzi. Akcja potrwa aż do końca kwietnia.

Pieniądze wpłacić można również tradycyjnym przekazem pocztowym, z dopiskiem „Ryz na Madagaskar”:

Misyjne Drogi Ul. Ostatnia 14 60-102 Poznań Nr konta PL: 18 1020 4027 0000 1202 0031 7198

Podziel się:

Oceń:

2017-04-08 10:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Filantropia – sztuka pomagania

Ryszard Borkowski kwestujący na cmentarzu to zwykły widok

Archiwum

Ryszard Borkowski kwestujący na cmentarzu to zwykły widok

Więcej ...

„Wpływ Maryi, Matki Kościoła, na powołania kościelne” – wyniki badań

2025-07-18 08:47

Karol Porwich/Niedziela

Odmawianie różańca to najczęściej praktykowane nabożeństwo maryjne wśród osób rozeznających swe powołanie zakonne lub kapłańskie. Jest to jeden z wniosków płynących z ogłoszonego w czerwcu 2025 przez Centrum Badań Stosowanych w Apostolstwie (CARA) Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie raportu pt. „Wpływ Maryi, Matki Kościoła, na powołania kościelne”. Raport ten omówiła 17 lipca katolicka agencja CNA. Badanie przeprowadzono we współpracy z diecezją Saginaw w stanie Michigan w okresie od marca do maja 2025 roku.

Więcej ...

Szkoła duchów: Ministerialna reforma, która niszczy wieś?

2025-07-18 17:20
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Czy naprawdę chcemy budować system oświaty, w którym edukacyjny los dziecka zależy od kodu pocztowego?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara prowadzi człowieka przez życie

Wiara

Wiara prowadzi człowieka przez życie

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat