Reklama

Niedziela 11/2015

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Zawalczmy o mocnych ojców

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Każda rodzina potrzebuje ojca. Niedawno przypominał o tym papież Franciszek podczas środowych katechez. Nazwał sierotami tych, z którymi ojcowie nie przebywali w dzieciństwie i w młodości, np. nieustannie uciekając w pracę czy też nie podejmując swoich męskich, dojrzałych zadań, pozostając w rodzinie pod opieką żony, na równi z dziećmi.

drogowskazy
3

„Bóg nie umarł” – Ten film trzeba zobaczyć

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Dane było redakcji uczestniczyć w przedpremierowym pokazie amerykańskiego filmu pt. „Bóg nie umarł”, przygotowanego przez braci protestantów. Było to dla nas duże wydarzenie. Już w samym jego tytule wyrażona jest wielka podstawowa prawda: Bóg jest – działa, czuwa i... czeka na nasze właściwe wybory.

z Watykanu
4

Także papież spowiada (się)

Z ks. prał. dr. Krzysztofem Nykielem – regensem Penitencjarii Apostolskiej – rozmawia ks. Paweł Rytel-Andrianik

Z Watykanu

ze świata
5

Ze świata

dookoła świata
6

Dookoła świata

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie”

Hillary Clinton chce upublicznienia swoich prywatnych mejli, liczących łącznie 55 tys. stron. Żona byłego prezydenta została oskarżona o to, że jako sekretarz stanu w latach 2009-13 korzystała z prywatnego konta do wysyłania służbowych informacji.

z ostatniej chwili
7

Ochotnicze wojsko na papierze

Wojciech Dudkiewicz

Zapowiedziane z wielką pompą przez resort obrony narodowej szkolenia wojskowe dla ochotników to najpewniej zupełna fikcja

Zlekceważyli rodziców

(wd)

Odrzucając obywatelski projekt ustawy „Rodzice chcą mieć wybór” w sprawie edukacji sześciolatków, koalicja PO-PSL przesądziła sprawę – sześciolatki pójdą do szkoły.

Jedna wielka zgoda

(wd)

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

z Polski
9

Z Polski

odszedł ks. prał. Ludwik Warzybok
10

Kochał swoje kapłaństwo

Anna Wyszyńska

W wieku 94 lat 7 marca 2015 r. odszedł do Pana śp. ks. prał. Ludwik Warzybok, wybitny katecheta, duszpasterz, kaznodzieja, spowiednik, autor cennych tekstów prasowych. Czytelnikom „Niedzieli” znany był z cotygodniowych homilii publikowanych na łamach przez ponad 30 lat.

projekt: Ekstremalny Ksiądz
11

By wyjść ze strefy komfortu

Maria Fortuna-Sudor

– Jesteśmy ekstremalni, gdy każdego dnia pozwalamy się podnosić z martwych, my – jako jednostki i jako społeczności. To ekscytująca perspektywa! Warto dać się przemieniać, dojrzewać i powstawać z martwych przez wiarę w Boga, który jest Ojcem – powiedział abp Celestino Migliore

Kościół • świat
12-13

Sen papieża Franciszka

Antonio Gaspari

Na czym polega rewolucja papieża Franciszka? Być może jedną z podpowiedzi będą słowa z pierwszych godzin obecnego pontyfikatu: „Chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich”.

Kościół • świat • w sprawie cudu beatyfikacyjnego
14-15

Sięgać do rzetelnych źródeł informacji

Z prof. Carlo Jovinem – neurologiem, ekspertem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych – rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Nie ma wątpliwości co do cudu, który otworzył drogę do beatyfikacji Jana Pawła II.

15

Nowy numer „L’Osservatore Romano”

Dorota Swat

Prawdziwa miłość jest dzieleniem się bez osądzania, bez usiłowania nawracania drugiego; jest wolna od owej fałszywej pokory, która w gruncie rzeczy szuka uznania i chełpi się dokonanym dobrem” – napisał papież Franciszek w Orędziu na Światowy Dzień Chorego.

Kościół • ludzie • Chiara Lubich
16-19

Chiara Lubich – świętość to konsekwencja miłości

Agnieszka Bugała

14 marca 2008 r. serwisy prasowe donosiły: „Dziś zmarła we Włoszech Chiara Lubich, 88-letnia założycielka Ruchu Focolari”. Cztery dni później w jej pogrzebie w Bazylice św. Pawła za Murami wzięło udział 40 tys. ludzi. 27 stycznia 2015 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny Chiary.

temat numeru: ojcostwo
20-21

Idźcie do Józefa

Margita Kotas

W panoramie Kalisza od stuleci ważne miejsce zajmuje kolegiata pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, bardziej znana zarówno mieszkańcom miasta nad Prosną, jak i wszystkim Polakom jako sanktuarium św. Józefa.

temat numeru • ojcostwo
22-23

Prawo ojców

Mateusz Wyrwich

Tragedia rodzinna, jaką jest rozwód, bardzo źle wpływa na rozwój dziecka. Według badań, ponad 70 proc. dzieci z rozbitych rodzin ma problem z zawarciem własnego małżeństwa. Ogromny wpływ na to ma również sposób, w jaki rodzice traktują dzieci po rozwodzie. Najczęściej jednak swój nieudany związek próbują „rozgrywać” dziećmi.

warsztaty wokalne
24

Podwójna modlitwa

Lidia Gdaniec

Kto śpiewa, dwa razy się modli” – powiedział św. Augustyn. Stwierdzenie to przywodzi na myśl także wpływ, jaki ma śpiew na drugiego człowieka. Nie ma chyba takiej osoby, która nie byłaby wrażliwa na piękno muzyki. Porusza ona ludzkie serca i dusze – wzrusza, cieszy, inspiruje, budzi refleksje, ma także duże znaczenie ewangelizacyjne.

sondaż CBOS
25

Coraz mniej wierzących?

Milena Kindziuk

Najnowsze badania CBOS nie napawają optymizmem: w ciągu ostatnich dziesięciu lat w Polsce systematycznie spada liczba osób deklarujących uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. Jednocześnie rośnie odsetek tych, którzy zaliczają się do niewierzących.

przyszłość Europy
26-27

Europejska multiwitamina

Mirosław Piotrowski

Kanclerz Niemiec ogłosiła wprawdzie fiasko polityki multikulturalizmu, ale długo jeszcze w Europie będziemy się borykać z jej rezultatami. Czy politykom wystarczy wyobraźni i determinacji?

nasza rozmowa
28-29

Muzyka radością serca

Z dr Elżbietą Szczurko rozmawia Helena Maniakowska

Z dr Elżbietą Szczurko – adiunktem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz nauczycielem przedmiotów ogólnomuzycznych w Zespole Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu – rozmawia Helena Maniakowska

30

Bliskość, która zobowiązuje

Ks. Krzysztof Pawlina

Kiedy próbujemy odnaleźć zagubiony przedmiot, zapalamy w domu wszystkie światła, niekiedy bierzemy do ręki latarkę i zabieramy się do szukania. Jak w naszym życiowym bałaganie odnaleźć siebie? Także trzeba zapalić światło.

wiara i życie
31

Świętość nocą

Ks. Mariusz Rosik

Jerozolima tętni świętością. Oddycha nią, żyje, zapala się i gaśnie, pulsuje. Doświadczenie tego miasta należy do przeżyć z pogranicza religii.

Święty Janie Pawle II – pamiętamy!

liturgia tygodnia
32-33

Bóg posłał swego Syna, aby świat został zbawiony

Jesteśmy stworzeni do dobrych czynów

O. Stanisław Jarosz OSPPE

W dzisiejszym świecie widać coraz więcej zła dotykającego wszystkich, coraz więcej biedy, bezradności, krzywdy, niesprawiedliwości, cierpienia. Dlaczego? Odpowiedzią jest dzisiejsze pierwsze czytanie.

poradnik duszpasterski
34

Ojciec potrzebny jak chleb

Odpowiada ks. Robert Grohs

Agnieszka: – Niech Ksiądz zobaczy, on nawet nie pamięta mojego adresu... On ma być głową?

felieton
35

Lwów jako Rzym

Grzegorz Górny

Spaceruję po Lwowie śladami Zbigniewa Herberta. Choć miasto usytuowane jest dokładnie na wododziale wód pomiędzy basenami Morza Bałtyckiego i Czarnego, to dla polskiego poety leżało ono przede wszystkim nad… Morzem Śródziemnym. Było ono bowiem dla niego nieodłączną częścią wielkiej kultury śródziemnomorskiej.

rozmawiamy o bezpieczeństwie
36-37

Nie bać się Rosji

O wzmacnianiu armii, koniecznych sojuszach i obronności narodowej wobec zagrożenia kraju z prof. Romualdem Szeremietiewem rozmawia Wiesława Lewandowska

fakty • komentarze
38

Pierwsza pomoc katolickiej Polski dla Ukrainy

Stanisław Polak

Jestem pod ogromnym wrażeniem wypowiedzi w Telewizji Trwam ks. kan. Grzegorza Rapy, proboszcza parafii w Ługańsku na Ukrainie. Mówił o swoim mieście, w którym mieszka ok. 420 tys. ludzi ponad stu narodowości i w którym dotychczas żyli oni w zgodzie – nie przeszkadzało nikomu, że ktoś ma takie czy inne pochodzenie.

39

Rozszyfrowanie ukrytego kodu

To kolejne dzieło tandemu autorskiego – reportera Grzegorza Górnego i fotografa Janusza Rosikonia – z serii poszukiwań niezwykłych zjawisk religijnych. Poprzednie ich prace („Świadkowie Tajemnicy” – o relikwiach Chrystusowych, „Dowody Tajemnicy” – o fenomenach nadprzyrodzonych oraz „Tajemnice Graala” – o kielichu z Ostatniej Wieczerzy) cieszyły się olbrzymią popularnością wśród czytelników.

fakty • opinie
40

Kukułcze genderowe jajo

Czesław Ryszka, Pisarz i publicysta senator RP w latach 2005-11 i od 2015 r.

Ratyfikacja konwencji będzie oznaczać wypowiedzenie wojny płci biologicznej.

Nowe rozmaitości

(pr)

z prasy zagranicznej
41

Eksplozja w kopalni w Doniecku

(pr)

Zima a wiara

(pr)

Żydzi w Rosji

(pr)

Chrześcijańscy bohaterowie muzułmanów

(pr)

Z pomocą rodzicom

(pr)

gospodarka
42-43

Chrześcijańska recepta dla gospodarki

Andrzej Tarwid

Trwający kryzys ekonomiczny sprawia, że ludzkość musi na nowo zmierzyć się z fundamentalnym wyborem nowego ładu gospodarczego. Ważną propozycją w tej dyskusji powinny być wskazania społecznej nauki Kościoła – przekonują światowej sławy ekonomista prof. Paul H. Dembinski oraz politolog prof. Simona Beretta

43-44

Sprostowanie

Czy to nie wstyd?

Alina Czerniakowska

Ostatnio, z racji Dnia Żołnierzy Wyklętych, często byłam zapraszana ze swoimi filmami na spotkania z młodzieżą gimnazjalną i licealną Warszawy i okolic.

Polski orzeł

Zdzisław Skotnicki

felietony
45

Wolne niedziele

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Zwolennicy wolnych niedziel dowodzą, że jeden dzień w tygodniu całkowicie wolny sprzyja późniejszej kreatywności w pracy i zwiększa konkurencyjność.

Gdy sąsiad jest agresorem

Krzysztof Czabański, Dziennikarz, publicysta, w polskich mediach pracuje od 1967 r.

Polityka imperialna Rosji nie znajduje obecnie wyraźnej kontry świata cywilizowanego.

Rodzina: najwspanialszy wynalazek Boga
46-47

Trzeba rozmawiać

Ewa Oset

Kryzys małżeński może pojawić się w każdym czasie, niezależnie od tego, ile lat wspólnego życia małżonkowie mają za sobą. Może być końcem wszystkiego, ale także szansą naprawy związku

rodzina • poradnik
48

Wolny od wstydu

Michał Piekara

Czego wstydzisz się najbardziej w swoim życiu? To pytanie wywołuje lekki popłoch wśród ludzi.

rodzina • praktyki religijne
49

Boża spostrzegawczość, czyli wielkopostne cuda

Ks. Zbigniew Kapłański, katecheta i rekolekcjonista

Wokół nas dzieją się cuda – zarówno w świecie, który nas otacza, jak i w przestrzeni nadprzyrodzonej. Cudem jest przecież każdy z sakramentów świętych.

Niedziela Młodych
50-53

Zazdrość

Michał Piekara

Siedem grzechów głównych: pycha, chciwość, zazdrość, gniew, nieczystość, łakomstwo, lenistwo. Który popełniasz najczęściej, a który nie dotyczy cię w ogóle? Czy masz odwagę stanąć w prawdzie? W prawdzie, która wyzwala, która czasem boli. Prawdzie, która na końcu zawsze prowadzi do zmian. Zapraszamy trochę przewrotnie – w innej kolejności niż katechizmowej. Dziś... zazdrość

Zaszokować miłością

Rafał

Potem wyszedł i zobaczył celnika, imieniem Lewi, siedzącego w komorze celnej. Rzekł do niego: „Pójdź za Mną!”. On zostawił wszystko, wstał i chodził za Nim. Potem Lewi wyprawił dla Niego wielkie przyjęcie u siebie w domu; a była spora liczba celników oraz innych, którzy zasiadali z nimi do stołu.

Uzdrowienie przez dotyk

Ks. Andrzej Przybylski

Dotknięcie Boga ma moc uzdrawiającą. Gdyby ludzie chcieli tak naprawdę Go dotknąć, byliby uzdrowieni. Jeśli nie fizycznie, to na pewno duchowo.

film
54

Moralny imperatyw „Inki”

Tadeusz Szyma

Takiego wydarzenia nie można przemilczeć. Od 2011 r. 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dosłownie na parę godzin przed oficjalnym komunikatem o zidentyfikowaniu szczątków legendarnej „Inki” – Danuty Siedzikówny, można było obejrzeć w TVP dokument autorstwa Arkadiusza Gołębiewskiego poświęcony jej krótkiemu życiu.

kultura
55

„House of cards” – fascynujące, gorzkie lekarstwo

O. Michał Legan OSPPE

Najbardziej frapującym zjawiskiem kultury popularnej jest obecnie ogromny wzrost znaczenia seriali telewizyjnych. Nie mówię jednak o tzw. tasiemcach („Klan”, „Moda na sukces”) ani o operach mydlanych w brazylijskim stylu.

listy do „Niedzieli"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Rany się goją

różne
57

Kalendarium 15-21 III 2015

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

Strusie pisanki dla niepełnosprawnych

Ks. Piotr Kosmala, Duszpasterz Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej

Proszą o pomoc – Karolek

58-67

Ciasto dla diabetyków

Wybrała Jolanta Marszałek

Przepis pochodzi z książki „Wypieki dla diabetyków” Britty Macho i Tiny Schlag. Ciasto robi się szybko i łatwo.

Rekolekcje w kinie

Ks. Mariusz Frukacz

Najgłośniejszy film religijny ostatnich lat „Bóg nie umarł”, w reżyserii Harolda Cronka, częstochowianie mogli obejrzeć 5 marca w kinie Cinema City Wolność. Organizatorem i gospodarzem tego przedpremierowego pokazu była Redakcja „Niedzieli”

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Matka wróciła do domu

Tomasz Terteka

Biskup senior Tadeusz Rakoczy dokonał 1 marca uroczystego wprowadzenia odnowionej ikony Matki Bożej Pani Ziemi Żywieckiej do sanktuarium w Rychwałdzie.

Pokutne Marsze Różańcowe mają już rok

Monika Jaworska

Ulicami Bielska-Białej przeszedł kolejny Pokutny Marsz Różańcowy za Ojczyznę. Począwszy od 14 marca 2014 r. marsze odbywają się co miesiąc z inicjatywy Bielskiej Krucjaty Różańcowej i Wspólnoty Nieustającego Różańca.

Przemawiały do serc ludzi młodych i starszych

Monika Jaworska

Krzyż. Ikona. Modlitwy. Msze św. Czuwania. Drogi Krzyżowe… To było historyczne wydarzenie w życiu Kościoła diecezji bielsko-żywieckiej. Począwszy od 28 lutego aż do 14 marca znaki Światowych Dni Młodzieży odwiedzały wybrane parafie naszej diecezji.

Niedziela częstochowska

Rodzina – odbicie zamysłu Boga wobec stworzenia

Ks. Ireneusz Skubiś

Analizując dzieło stworzenia, nie możemy nie dostrzec jego Stwórcy i Autora, który wszystkiemu nadał sens. Także człowiekowi, który na tej ziemi żyje i działa. Szczególne miejsce w tym działaniu zajmuje ludzka rodzina.

W drodze ku koronacji

Ks. Jacek Molka

O przygotowaniach do koronacji koronami papieskimi wizerunku Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w sanktuarium pasyjno-maryjnym na Kalwarii w Praszce z ks. prał. Stanisławem Gasińskim, kustoszem tego sanktuarium, rozmawia ks. Jacek Molka.

Walka z grzechem w pracach młodych artystów

Ewa Oset

W tej placówce uzdolniona plastycznie młodzież ma możliwość odkrywania tajemnicy zawodu artysty i świętości uczucia sztuki. Młodzi artyści z Zespołu Sztuk Plastycznych w Częstochowie, wrażliwi obserwatorzy świata, sięgnęli również po tematykę wielkopostną.

Niedziela podlaska

Bóg w „obcej krainie”

Ks. Tomasz Pełszyk

Migracja ludzi to zjawisko odwieczne. Znamy je i dzisiaj, kiedy mówi się o tzw. migracji zarobkowej. W historii przemieszczanie się plemion przynosiło trwałe zmiany na wielu kontynentach, jak widać to na przykładzie wędrówki plemion germańskich w połowie I tysiąclecia po Chrystusie.

Bosko na BIS

Iwona Mergo-Golatowska

Rok 2015 to szczególny rok dla Rodziny Salezjańskiej. Bowiem dokładnie 16 sierpnia będziemy odchodzić 200-lecie urodzin św. Jana Bosko. Salezjanie na całym świecie przygotowują się do tej uroczystości już od trzech lat.

Odświeżony? Działaj!

Ks. Michał Marczak

To hasło rekolekcji, które młodzież z parafii pw. Matki Bożej z Góry Karmel przeżywała od 20 do 22 lutego w Betanii u Sióstr Urszulanek w Nurcu Stacji.

Niedziela kielecka

Filantropia – sztuka pomagania

Agnieszka Dziarmaga

Jak to jest, że jedni czują w sobie potrzebę niesienia pomocy, wspierania innych, a inni – i niestety tych jest większość – niekoniecznie? Istnieje przekonanie, że łatwiej podzielić się ubogiemu niż temu, co ma dużo.

„Kościółek ocaliła, chwałę swą pomnożyła”

Agnieszka Dziarmaga

Najcenniejsze pamiątki probołowickiego kościoła to obraz patrona św. Jakuba, wizerunek św. Józefa, słynący łaskami krzyż z prezbiterium i obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem w typie Santa Maria Maggiore.

Duchowi ratownicy znowu w modlitewnej akcji

Katarzyna Dobrowolska

Już kilka tysięcy osób z Polski i z zagranicy uczestniczy w akcji „40 dni dla życia”, której celem jest modlitwa za nienarodzonych. Każdej minuty, każdej godziny bezustannie od 18 lutego do 29 marca w Wielkim Poście trwa modlitwa w intencji dzieci poczętych.

Niedziela lubelska

Kraśnicki męczennik

Urszula Buglewicz

70. rocznica śmierci ks. Stanisława Zielińskiego stała się okazją do modlitwy w intencji rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego męczennika z Kraśnika.

Maryja w koronach od 250 lat

Tadeusz Boniecki

W święto katedry św. Piotra Apostoła 22 lutego w bazylice Mariackiej na Górze Chełmskiej odbyły się uroczystości odpustowe. W tym roku miały wyjątkowy wymiar, bowiem rozpoczęły obchody 250-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Chełmskiej.

Otworzyć spichlerze duszy

Ewa i Tomasz Kamińscy

„Trzeba wreszcie otworzyć dla innych spichlerze swej duszy i szafy pełne szat łaski, zjadanych przez mole” – te słowa sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego stały się inspiracją projektu Spichlerz Duszy, realizowanego w lubelskim oddziale Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Niedziela legnicka

Święty Józef Opiekun Zbawiciela

Ks. Piotr Nowosielski

Liturgiczne wspomnienie św. Józefa, przypadające 19 marca, jest także świętem dla naszej diecezji, ponieważ św. Józef Opiekun Zbawiciela jest także naszym współpatronem.

Odebrano im tylko życie

Brygida Gucwa

W 5. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamiennej Górze została odprawiona Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, którą wraz z ks. Bronisławem Piśnickim sprawował ks. Jacek Makówka.

Trwa formacja pomocników dla rodzin

Monika Łukaszów

W diecezji legnickiej od stycznia br. rozpoczęło działalność Diecezjalne Studium Życia Rodzinnego, które przygotowuje do współpracy w zakresie duszpasterstwa rodzin na poziomie parafialnym.

Niedziela łódzka

Życie jest piękne

Łukasz Głowacki

Msza św., film o miłości do dzieci z zespołem Downa, happening w Pasażu Schillera i akcja informacyjna w szpitalach – to elementy łódzkich obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa. Rozpoczną się 21 marca w samo południe w łódzkiej archikatedrze Mszą św.

Moje Wilno

Franciszek Górewicz

W poprzednim numerze „Niedzieli Łódzkiej” opublikowaliśmy wspomnienia dr. Franciszka Górewicza o historii wileńskich bonifratrów. W tym numerze kontynuujemy cykl, przybliżając obraz Wilna końca czasów sowieckich.

Ten szpital to dar dla Łodzi!

Anna Skopińska

We wspomnienie św. Jana Bożego łódzki Konwent Bonifratrów obchodził jubileusz 15-lecia odzyskania szpitala wybudowanego w 1939 r., zabranego przez komunistów i dziś służącego chorym nie tylko z Łodzi.

Niedziela przemyska

Pod opieką św. Józefa

Jan Marczak

Jedną z parafii pw. św. Józefa jest parafia w Tarnawcu na ziemi leżajskiej, licząca nieco ponad 2 tys. wiernych i obejmująca wsie: Kuryłówka, Tarnawiec oraz Ożanna. W 2012 r. obchodziła 200-lecie swego istnienia.

Listy pisane duchem Boga żywego

Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi

Tych, których mi Bóg powierzył, nie opuszczę” (św. abp Zygmunt Szczęsny Feliński). Św. Zygmunt Szczęsny był listem Boga. Listem pisanym w sercu, listem Chrystusowym, który mógł być z łatwością czytany przez wszystkich ludzi.

Atrybuty męki Pańskiej

Arkadiusz Bednarczyk

Rozważając Mękę Pańską, wierni od wieków interesowali się nie tylko poszczególnymi etapami Chrystusowej Drogi Krzyżowej. Czcią otaczano także wszelkie symbole i narzędzia towarzyszące Męce Chrystusa.

Niedziela sandomierska

Szkolono wolontariuszy

Ks. Adam Stachowicz

Katarzyna Kucik, koordynator wolontariatu, Weronika Griszel z sekcji wydarzeń centralnych ŚDM oraz Krystian i Konrad Ciempka z sekcji logistyki poprowadzili w domu Katolickim św. Józefa w Sandomierzu spotkanie informacyjno-szkoleniowe dla wolontariuszy z naszej diecezji.

Wierność prawdzie i Ojczyźnie

Alicja Trześniowska

Sandomierz uczcił Żołnierzy Polskiego Antykomunistycznego i Niepodległościowego Podziemia. W ich intencji 1 marca, w dniu obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, odprawiona została Msza św. w kościele św. Józefa.

Opiekun niezbędny na każdy czas

Katarzyna Woynarowska

Za kilka dni (19 marca) obchodzić będziemy wspomnienie św. Józefa – Opiekuna św. Rodziny. Na terenie naszej diecezji znajduje się niezwykłe miejsce dedykowane temu Świętemu. To sanktuarium św. Józefa w Nisku.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Szacunek i wdzięczność Żołnierzom Wyklętym

Dominik Cywiński

– Chylimy przed każdym z Was nasze głowy, Żołnierze Wyklęci – Żołnierze Niezłomni, z szacunkiem i wdzięcznością – mówił bp Henryk Wejman podczas Mszy św. sprawowanej 1 marca w szczecińskiej katedrze w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Posługi w seminarium

Al. Jakub Suszyński

W drugą niedzielę Wielkiego Postu, 1 marca, alumni III i IV roku Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie przyjęli posługi lektoratu i akolitatu.

Mecenas Osób Niepełnosprawnych 2014

Elżbieta Palczak, Ks. Tomasz Ceniuch

Honorowy tytuł „Mecenasa Osób Niepełnosprawnych” był wręczany 13 stycznia 2015 r. podczas sesji Rady Miasta Szczecina. Dwie laureatki wyróżnione zostały za działalność wieloletniej, bezinteresownej pomocy na rzecz osób niepełnosprawnych.

Niedziela wrocławska

Mężczyźni z różańcem

Anna Buchar

Różaniec przez wielu kojarzony jest z „modlitwą starszych pań”. Z pewnością dlatego, że w większości parafii prowadzą ją właśnie kobiety. Należy jednak zauważyć, że zainteresowanie modlitwą różańcową rośnie także wśród mężczyzn.

Na sygnale dla ducha

Adrianna Sierocińska

Potrzebujesz modlitwy, ale wstydzisz się o nią poprosić? A może chciałbyś mieć „swoją” wspólnotę, tylko nie bardzo wiesz, jak się zaangażować? Na pomoc przyjeżdża Pogotowie Modlitewne, stacjonujące w parafii św. Faustyny we Wrocławiu.

Wielki Post w rodzinie

Adrianna Sierocińska

O przeżywaniu Wielkiego Postu w rodzinie, wyrzeczeniach, modlitwie, jałmużnie, o dobrym przygotowaniu dzieci do Świąt Zmartwychwstania z rodzinami rozmawia Adrianna Sierocińska.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Opowiadanie o świerszczu, czyli zaproszenie

Ks. Krystian Malec, diecezjalny moderator Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II

Doświadczenie milionów, a może nawet i miliardów ludzi na przestrzeni dziejów pokazuje, że żywa relacja z Bogiem obecnym w Jego słowie zmienia życie nie tylko jednostek, ale i całych społeczeństw. Dlaczego my nie mielibyśmy do nich dołączyć?

Kurs ceremoniarza

Artur Łakomy

Trzecia już sesja kursu ceremoniarskiego odbyła się w Mirczu. Poprowadził ją wikariusz parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego ks. Tomasz Bazan, a odpowiedzialny był ks. Mateusz Januszewski.

Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa

O. Grzegorz Wiejak OFMConv

Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie cieszy się dużą popularnością wśród pielgrzymów i turystów. Do tego pięknego miejsca udali się księża z różnych stron Polski, bo od 13 do 14 lutego rozegrano tam Mistrzostwa Polski Duchowieństwa.

Reklama

Najpopularniejsze

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

Kościół

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

Dlaczego życzyłem komuś zła?

Wiara

Dlaczego życzyłem komuś zła?

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...