Reklama

Kościoły jubileuszowe archidiecezji

Leśniowska Pani, rodziny weź w obronę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Leśniowska Patronka Rodzin od lat gromadzi na uroczystościach odpustowych tłumy wiernych, którzy przybywają całymi rodzinami w pielgrzymkach organizowanych przez parafie, dekanaty, katolickie ruchy, stowarzyszenia i bractwa rodzinne. "Witaj, Leśniowska Pani, rodziny weź w obronę" - słowa hymnu witały 2 lipca matki, ojców i dzieci na leśniowskim wzgórzu, gdzie odprawiana była Suma odpustowa. Przybyli licznie. Prosił o to diecezjalny duszpasterz rodzin - ks. prał Jan Wilk, zapraszając rodziny do leśniowskiego sanktuarium. W roku Wielkiego Jubileuszu sanktuarium w Leśniowie zostało wyznaczone jako kościół jubileuszowy, gdzie wierni po spełnieniu warunków, mogą uzyskać jubileuszowy odpust. Ojcowie Paulini, gospodarze tego miejsca, na długo przed rozpoczęciem Mszy św. służyli wiernym w konfesjonałach.

Pielgrzymujące rodziny u bram sanktuarium witali Ojcowie Paulini z leśniowskiego klasztoru, z przeorem o. Piotrem Polkiem i o. Efremem Osiadłym z Jasnej Góry - definitorem generalnym Zakonu Paulinów. Osobiście witał się z rodzinami ks. prał. Piotr Miklasiński - dziekan regionu zawierciańskiego, od lat przybywający ze swymi wiernymi w pielgrzymce do Patronki Rodzin. Z widocznymi z daleka emblematami przybywały pielgrzymki z Praszki, Radomska, Myszkowa, Zawiercia (autokarami, pieszo, własnymi pojazdami) ze swoimi kapłanami. Licznie stawiła się u stóp Leśniowskiej Pani rodzina Radia Fiat z ks. Ryszardem Umańskim. Oczywiście, najliczniej reprezentowali rodziny archidiecezji parafianie żareccy z proboszczem - ks. Zenonem Gajdą i władzami miasta, których Ksiądz Arcybiskup, przewodniczący Mszy św., szczególnie wyróżnił w czasie powitania, przypominając niedawne uroczystości poświęcenia pomnika bł. ks. Ludwika Gietyngiera. Miejsca honorowe zajęła rodzina posła Tadeusza Wrony, wicewojewoda śląski Zygmunt Kucharczyk i burmistrz Żarek Andrzej Lech. Ksiądz Arcybiskup odprawiał Mszę św. w koncelebrze z ks. Janem Wilkiem, ks. Ryszardem Umańskim, ks. Zenonem Gajdą i o. Efremem Osiadłym.

Leśniowskie wzgórze chyba jeszcze nigdy dotąd nie było tak szczelnie wypełnione wiernymi i nawet chwilowy deszcz nie zakłócił modlitewnego skupienia rodzin. "Jesteśmy tu, w Leśniowie, w Roku Wielkiego Jubileuszu. 2000 lat temu Syn Boży stał się człowiekiem i wszedł w historię ludzi. Bóg-Syn stał się człowiekiem w rodzinie, by włączyć nas w rodzinę Bożą. Klękamy, wielbimy Boga, że przyszedł na świat i nas zbawia. Wydarzenie, które czcimy tym świętem, mówi, jak ważna jest rodzina, jak wiele Bóg spodziewa się po rodzinie. Klękamy przed ludzką rodziną, mówiąc: rodzino, jesteś święta, ważna, potrzebna. Nie chcemy życia bez rodziny".

Po homilii rodziny odnowiły przyrzeczenia małżeńskie. Przed udzieleniem jubileuszowego błogosławieństwa po Dróżkach Różańcowych ruszyła procesja z Najświętszym Sakramentem, którą poprowadził Ksiądz Arcybiskup.

Pielgrzymka rodzin do Leśniowskiej Pani nie zakończyła się uroczystościami w sanktuarium. Pół godziny później rodziny wyruszyły do Mrzygłodu, by tam odprawić nabożeństwo Drogi Krzyżowej na mrzygłodzkiej kalwarii.

Święto rodzin w Leśniowie jest również dniem pielgrzymki oddziałów Stowarzyszenia Rodzin Katolickich naszej archidiecezji, dla nich część formacyjna miała miejsce w Żarkach, gdzie w godzinach porannych członkowie Stowarzyszenia wysłuchali części konferencyjnej poprowadzonej przez ks. prał. Jana Wilka. Na pytanie: "Z jakimi intencjami przybyły do Leśniowskiej Pani rodziny naszej archidiecezji?", Ksiądz Prałat odpowiedział: "Chciałem, aby na tym leśniowskim wzgórzu rodziny odnowiły przyrzeczenia małżeńskie. Ważny był odpust jubileuszowy, który rodziny mogły tu uzyskać. Już w czasie drogi do Leśniowa i później, w Żarkach i na Drodze Krzyżowej w Mrzygłodzie, podawałem pielgrzymom intencje modlitwy o światło Boże, przebudzenie dla tych naszych krewnych i członków parafii, którzy mimo półmetku Roku Jubileuszowego, nie skorzystali jeszcze z jego łask i nie odbyli pielgrzymek do sanktuariów, gdzie można uzyskać jubileuszowy odpust".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Sędzia zdradził Polskę dla rosyjskiego miru

2024-05-12 13:04

Adobe Stock

Ucieczka w kierunku Moskwy sędziego Tomasza Szmydta jest najbardziej widowiskową zdradą narodową w całej historii III RP. Sytuacja jest po wielokroć bardziej niebezpieczna niż agenturalne historie z lat 90., bo niestety żyjemy w czasach, gdy Rosja znów toczy swoje neoimperialne wojny, które są realnym zagrożeniem dla naszej państwowości.

Więcej ...

Niebo – misja na co dzień!

2024-05-07 08:46

Niedziela Ogólnopolska 19/2024, str. 22

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Matko Boża Pocieszenia, módl się za nami...

2024-05-12 20:50
Matka Boża Pocieszenia w Pasierbcu

Mateusz Góra

Matka Boża Pocieszenia w Pasierbcu

Obraz, przed którym chcemy dziś się zatrzymać, nie jest obrazem oryginalnym. Ten pierwotny obraz był późnogotycki, namalowany temperą na desce.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania