Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: odbyło się sympozjum naukowe „Rodzina wobec wyzwań współczesnego świata”

Fotolia

Na temat wyzwań i trudności, przed którymi staje rodzina i małżonkowie rozmawiali uczestnicy sympozjum naukowego, które 6 maja odbyło się w Krakowie. Konferencję pt. „Rodzina wobec wyzwań współczesnego świata” zorganizowało Wyższe Seminarium Misyjne Księży Sercanów. W spotkaniu uczestniczyły rodziny, małżeństwa oraz do obecni i przyszli duszpasterze rodzin.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku konferencji ks. Łukasz Ogórek SCJ powiedział, że papież Franciszek już w pierwszym punkcie „Amoris laetitia” cytując ojców synodalnych napisał, że "chrześcijańskie przepowiadanie dotyczące rodziny to doprawdy dobra nowina". - Na podstawie tej adhortacji chcemy pokazywać piękno i wartość małżeństwa i rodziny, a w ten sposób wpisać się w owo głoszenie dobrej nowiny, o której mówi papież Franciszek – mówił.

W trakcie spotkania ks. prof. dr hab. Mieczysław Ozorowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego wygłosił wykład pt. „Piękno miłości małżeńskiej w świetle Amoris Laetitia”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prelegent wyjaśniał podczas spotkania, że według papieża Franciszka miłość małżeńska jest zakorzeniona w miłości samego Boga i wytycza drogę do szczęścia. - Człowiek nie może żyć bez miłości, a miłość to bezinteresowny dar osoby dla osoby – podkreślał ks. prof. Ozorowski. Według niego papież Franciszek w swojej adhortacji wyjaśnia, że miłość małżeńska nie jest czymś idealistycznym, ale czymś prostym i pięknym, co otwiera szerokie horyzonty przyjemności i radości płynącej z miłości w małżeństwie, ale papież, podobnie jak jego poprzednicy, dostrzega także głęboki symbolizm miłości.

Zdaniem prelegenta tym co niepokoi papieża jest to, gdy miłość małżeńska traci na dynamizmie. - Energia młodej miłości nie może ustawać, należy o nią dbać i pielęgnować ją – mówił ks. prof. Ozorowski. Jego zdaniem ważne jest, aby żyć chwilą obecną co nie oznacza, aby z wszystkiego rezygnować. Przestrzegał także przed "kulturą tymczasowości" i pochłonięciem przez cele ekonomiczne.

Duchowny wyjaśniał, że dojrzewanie do miłości małżeńskiej wymaga ofiarowania daru miłości z siebie. - Miłość rodzi się ze spojrzenia na drugiego człowieka, ale nie jest to tylko zachwyt, ale spojrzenie w głębię – tłumaczył.

Według ks. prof. Ozorowskiego świętowanie i cieszenie się z drobiazgów jest lekarstwem na nudę i monotonię w małżeństwie. - Małżonkowie muszą mieć czas na rozmowę, aby umacniać te relacje, ale czas spędzony razem nie może być byle jaki – zaznaczył mówca.

Reklama

Z kolei o kobiecie w Księdze Rodzaju mówił ks. dr Krzysztof Napora SCJ z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Analizując Księgę Rodzaju, prelegent wyjaśniał, że Bóg stwierdził, że w idealnym świecie jest coś, co nie jest dobre, czyli to, żeby człowiek był sam. - To dowód życzliwości Boga względem człowieka, który postanowił: "uczynię odpowiednią dla niego pomoc" – wyjaśnił ks. dr Napora.

Z kolei ks. prof. dr hab. Adam Skreczko z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego opowiadał o współczesnych wyzwaniach w wychowaniu do miłości małżeńskiej. Jego zdaniem w obecnych czasach rodzina staje przed licznymi wyzwaniami i trudnościami, z którymi musi się mierzyć, a jednym z ważniejszych wyzwań jest to jak wychować dzieci, aby umiały kochać siebie innych. Prelegent wskazał na definicję wychowania, którą zawarł Jan Paweł II w liście do rodzin.

- Wychowanie opiera się na dwóch filarach. Pierwszy z nich jest taki, że człowiek został powołany do życia w prawdzie i miłości. Oznacza to, że człowiek realizuje się w miłości, która jest prawdziwa – wyjaśniał ks. prof. Skreczko. Jako drugi filar wskazał to, iż człowiek najpełniej realizuje się jako bezinteresowny dar z siebie. - Miłości wciąż trzeba się uczyć, ponieważ ona wymaga dojrzewania – mówił.

Prelegent omawiając różne środowiska wychowawcze takie jak rodzina, szkoła, środowisko rówieśnicze, Kościół i media, podkreślił, że wyzwaniem z jakim musi radzić sobie współczesna rodzina jest niespójność środowisk wychowawczych. - Rodzina ciągle się z tym zmaga i to jest trudne – powiedział mówca i dodał, że rodzina jest najlepszym środowiskiem wychowawczym, ponieważ tam wychowanie odbywa się poprzez bezpośrednie bycie ze sobą. - Wychowuje się tym kim się jest – dodał.

Reklama

Według prelegenta, obecnie sytuacja wychowawcza stała się bardzo skomplikowana, a największym wyzwaniem dla rodziny jest otaczająca kultura. - Kościół poprzez propagowanie różnych zjawisk takich jak poradnictwo czy katechizacja, próbuje pomagać rodzinom, ale często jest tak, że takie informacje rzadko przebijają się do środowisk naszej kultury – wyjaśniał duchowny. - Uważam, że prawda leży po stronie Kościoła i nam nie wolno zrezygnować wobec wyzwań współczesnego świata, ponieważ jeśli rodzina będzie Bogiem silna to i naród taki będzie – podkreślił ks. prof. Skreczko.

Natomiast małżonkowie Agata i Modest Aniszczyk, którzy na co dzień pracują w poradni małżeńskiej podzielili się swoimi doświadczeniami dotyczącymi życia rodzinnego. - Seksualność to trudny temat o którym mało się mówi. To bardzo ważne, aby małżonkowie rozmawiali na ten temat. Bez seksualności małżeństwo kuleje, ono buduje jedność – mówiła Agata Aniszczyk.

Konferencja odbyła się w Domus Mater przy ul. Saskiej 2 w Krakowie.

Podziel się:

Oceń:

2017-05-06 16:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Krajowy duszpasterz rodzin: Zmieńmy mentalność, głośmy pozytywną naukę o rodzinie

Rozpoczynający się dziś rok Rodziny „Amoris Laetitia” (Radość miłości) powinien być czasem wczytywania się w tekst, bo recepcja tej adhortacji w Polsce jest słaba – uważa krajowy duszpasterz rodzin ks. dr Przemysław Drąg. Ocenia też, że Kościołowi w Polsce potrzebna jest zmiana mentalności, by - zauważając zagrożenia - głosił przede wszystkim pozytywną naukę o pięknie małżeństwa i rodziny.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Czechy: narodowa pielgrzymka do Velehradu

2024-07-05 16:05
Klasztorna bazylika Wniebowzięcia NMP i świętych Cyryla i Metodego w Velehradzie

wikiprdia/ Cibtom na licencji Creative Commons

Klasztorna bazylika Wniebowzięcia NMP i świętych Cyryla i Metodego w Velehradzie

Dziś drugi i ostatni dzień narodowej pielgrzymki czeskich katolików do Velehradu. Miasto to jest tradycyjnie kojarzone ze stolicą Wielkich Moraw, do której przybyli święci Cyryl i Metody. Pielgrzymka gromadzi co roku około 30 tys. pątników, w tym najwyższych przedstawicieli władz. Tym razem był obecny premier Petr Fiala oraz wicemarszałkowie obu izb parlamentu. Z Watykanu przybył kard. Michael Czerny, prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Wiara

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Niedziela Świdnicka

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...