Reklama

Złoty Jubileusz Kapłaństwa ks. Stanisława Książka

13 czerwca br. mija 50. rocznica święceń kapłańskich ks. dr. Stanisława Książka - proboszcza parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze. Z tej okazji pragniemy przedstawić kilka faktów z życia Czcigodnego Jubilata, któremu Pan Bóg pozwolił 38 lat służyć Kościołowi i ludziom w naszej parafii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Stanisław Książek urodził się 2 czerwca 1931 r. w Dzierążni koło Pińczowa. Jego rodzice - Władysław i Aniela (z domu Wierzbowska) pracowali na gospodarstwie rolnym, które obejmowało blisko 6 ha gruntu ornego; ojciec brał czynny udział w kampanii wrześniowej.
Podczas II wojny światowej młody Stanisław ukończył szkołę podstawową i na tajnych kompletach dwie klasy gimnazjum; do następnych dwóch klas uczęszczał w Miechowie. Świadectwo dojrzałości uzyskał po ukończeniu humanistycznego liceum św. Stanisława Kostki w Kielcach. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Seminarium Duchownym w Kielcach (1948-52), a potem przeniósł się do Wrocławia, gdzie 13 czerwca 1954 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. M. Klepacza. Jako wikariusz pełnił posługę duszpasterską i katechetyczną w parafii św. Piotra i Pawła w Legnicy (lata 1954-56) i w Namysłowie (lata 1957-58). Potem został proboszczem w Wilkowie k. Namysłowa, gdzie zorganizował od podstaw parafię (odbudował kościół parafialny, odrestaurował kościół filialny i odremontował plebanię). W 1966 r. objął wikariat samodzielny przy poewangelickim kościele w Kamiennej Górze, organizując parafię pw. Matki Bożej Różańcowej, gdzie w 1972 r. został proboszczem. Oprócz pracy duszpasterskiej wszystkie lata poświęcił remontom i wyposażeniu kościoła parafialnego i filialnego w Przedwojowie, budowie obiektów sakralnych i domu parafialnego z plebanią oraz na naukę i pracę pisarską. Brał również udział - w początkowej fazie - w tworzeniu w naszym mieście parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W latach 1969-75 odbył studia z zakresu prawa kanonicznego w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, które ukończył w 1979 r. doktoratem nauk prawnych. Jego praca magisterska i doktorska została prawie w całości opublikowana na łamach kwartalnika Prawo kanoniczne. Jest jednym ze współautorów dwutomowego dzieła Kanoniści polscy. W 2000 r. wydał rozprawę historyczno-prawną pt. Terytorialna organizacja kościelna Kotliny Kamiennogórskiej w XX wieku, a w roku następnym Mała architektura sakralna Kotliny Kamiennogórskiej. Oprócz tego jest autorem ok. 50 artykułów i kilkanastu recenzji.
Jest dziekanem dekanatu Kamienna Góra-Zachód. Należy do grona sędziów Sądu Kościelnego Diecezji Legnickiej. Jego zaangażowanie w życie wspólnoty mieszkańców naszego miasta i troska o powierzony mu Kościół lokalny zostały docenione przez władze lokalne, które nadały ks. Stanisławowi Książkowi tytuł i odznaczenie „Honorowy Obywatel Kamiennej Góry”. Widocznym owocem jego posługi duszpasterskiej w naszej parafii są m. in. liczne powołania kapłańskie i zakonne; w br. szesnasty jego wychowanek (ks. Piotr Skrzęta) przyjął święcenia kapłańskie (przyjmując także za swoje motto Księdza Jubilata „Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu Imieniu daj chwałę” - Ps 115,1), natomiast pierwszy z nich - ks. Jan Liszka, służący Bogu i ludziom w dalekiej Australii, obchodzi swój srebrny jubileusz kapłaństwa i na tę okazję przybył w maju do rodzinnej parafii, aby tu sprawować dziękczynną Mszę św.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Z jaką naprawdę propozycją przybył do Polski kanclerz Niemiec?

2024-07-03 07:30
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Wizyta kanclerza Niemiec w Polsce była wyjątkowa. Z kilku względów. Po pierwsze nie padły przeprosiny za niemieckie pushbacki nielegalnych imigrantów do naszego kraju. O, przepraszam, nie pushbacki, tylko „zawrócenia”, bo tak nazywa się procedura, którą po zmianie władzy w Polsce wprowadzili nasi zachodni sąsiedzi.

Więcej ...

Święty Tomasz Apostoł

pl.wikipedia.org

Więcej ...

Przed 90 laty zmarła Maria Skłodowska-Curie

2024-07-03 07:05
Maria Skłodowska-Curie z córką Ireną w polowej pracowni radiologicznej, 1915 r.

Licencja PD, Wikimedia Commons

Maria Skłodowska-Curie z córką Ireną w polowej pracowni radiologicznej, 1915 r.

Przed 90 laty 4 lipca 1934 r. w wieku zaledwie 67 lat z powodu anemii złośliwej zmarła Maria Skłodowska-Curie, jedyna kobieta, która otrzymała Nagrodę Nobla dwukrotnie. Jej życie - jak napisała we wspomnieniach - nie było łatwe.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Św. Tomasz, apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Tomasz, apostoł

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...