Reklama

Nowa książka w serii Biblioteki Diecezji Legnickiej

Niedziela legnicka 26/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polski czytelnik raczej nie zna postaci George´a Santayany (ur. w 1863 r., w Madrycie) - hiszpańskiego filozofa, człowieka, który w Stanach Zjednoczonych przeżył 40 lat, a następnie mieszkał w Anglii, we Francji, Hiszpanii i we Włoszech - w Rzymie, gdzie zmarł w domu Niebieskich Sióstr w 1952 r., w opinii sławnego myśliciela, pisarza, mędrcy i moralisty. Tę postać, a jeszcze bardziej jego antropologiczne poglądy prezentuje książka ks. Tomasza Czernika pt. „Koncepcja człowieka i społeczności George´a Santayany. Studium antropologiczno-społeczne”.
Strona merytoryczna książki, odpowiadając tytułowi pracy, została przez autora przedstawiona w czterech rozdziałach, które zostały poprzedzone wstępem oraz uwieńczone zakończeniem i rozbudowaną w kierunku źródeł (książki, artykuły), opracowań i literatury pomocniczej bibliografią. Książka liczy 282 strony.
Pierwszy rozdział: Podstawy metodologiczno-epistemologiczne - traktuje o sceptycyzmie metodologicznym i poznaniu intuicyjno-instynktownym jako właściwych sposobach poznawania świata, jak i samego siebie. W drugim rozdziale zostały przedstawione poglądy Santayany z zakresu metafizyki. Ks. Czernik podporządkował je trzem zagadnieniom: naturalizmowi materialistycznemu, problemowi dualizmu i koncepcji istoty. Po takim metodologicznym i metafizycznym przygotowaniu formułuje rozdział trzeci, w którym zawarł poglądy G. Santayany na naturę człowieka, jego strukturę bytową i miejsce w kosmosie. Ukazując inność człowieka wobec świata przeanalizował szczegółowo problem ludzkiej kondycji cielesnej, następnie ludzką inteligencję oraz przyjrzał się życiu duchowemu człowieka. Czwarty rozdział charakteryzuje wymiar aksjologiczny ludzkiej aktywności, a więc moralność, religię i estetykę. W ostatnim rozdziale autor nakreślił problematykę odnoszącą się do obecności człowieka w społeczeństwie. Tytułując ten rozdział jako Ontologię społeczną zamieścił w nim trzy zagadnienia: społeczeństwo naturalne, polityczny naturalizm oraz moralność w ekonomii.
Czego można się nauczyć, czytając tę książkę? Po pierwsze, można zapoznać się z osobą i filozofią G. Santayany. Po drugie, książka ta jako studium antropologiczno-społeczne daje dobry warsztat pozwalający analizować w duchu rzeczowej krytyki poglądy filozofujących publicystów czy też literatów, do których trzeba zaliczyć bohatera tej książki. Po trzecie, pozycja ta zmusza czytelników do wypracowania, niekiedy tylko dopracowania posiadanych już poglądów na siebie samego i społeczeństwo.
Książkę czyta się łatwo, mimo wielości terminów filozoficznych. Autor jednak nie pozostawia czytelnika samego w zmaganiu się z podawaną treścią. Same pojęcia tłumaczy i poprzez ujmowanie ich w różnych kontekstach, nadaje im strawną postać, nawet dla przeciętnego, niefilozofującego naukowo odbiorcy.
W zakończeniu książki ks. T. Czernik napisał: „Filozofia Santayany ma charakter mądrościowy. W jego pismach znajduje się dużo sentencji i przysłów. Posługuje się on często metaforą i porównaniami. Sam siebie kreuje na mędrca, dlatego doczekał się oprócz krytyków, także zagorzałych zwolenników. Dla tych ostatnich jest on podobny do Sokratesa, który w swoich wypowiedziach i prawdach pozostał ciągle aktualny” (s. 249). Biorąc między innymi te słowa pod uwagę, nadto jeszcze bardziej kierując się charakterem całej książki, bez większego błędu, a więc z dużym prawdopodobieństwem, daje się zauważyć, że przystępując do jej czytania wchodzi się jakby do szkoły filozoficznej, która jak dobry i rozsądny nauczyciel nie tylko przestrzega i karci, ale przede wszystkim zaprasza i ugaszcza umysł myśleniem, a poglądy argumentacją. Ta książka każe pytać i myśleć. Jest ona taka może dlatego, że sam autor, przyjmując postawę pokornego i dobrego ucznia, postarał się o to, aby naprawdę rzetelnie oddać ducha filozoficznych poglądów hiszpańskiego myśliciela, którego wpływ na współczesną filozofię jest porównywalny z L. Wittgensteinem, B. Russellem czy J. Roycem.
Książka daje całościowy ogląd filozofii G. Santayany. Wypełnia lukę w literaturze polskiej na temat tego autora. Jest dobrym komentarzem do jego licznych utworów. Wpisuje się również w tak ważne współcześnie dyskusje na temat człowieka, który żyjąc w społeczeństwie, po postawieniu pytań sam z naturalną tęsknotą szuka pełnych odpowiedzi. Pragnie także potwierdzenia prawdziwości tych odpowiedzi.

Ks. Tomasz Czernik, Koncepcja człowieka i społeczności George´a Santayany. Studium antropologiczno-społeczne, seria Biblioteki Diecezji Legnickiej, t. 22, Legnica 2004.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święty Tomasz Apostoł

pl.wikipedia.org

Więcej ...

Jak poszło ósmoklasistom w tym roku?

2024-07-03 11:48

Karol Porwich/Niedziela

Uczniowie VIII klas szkół podstawowych, którzy w maju przystąpili do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 61 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki – 52 proc. – podała w środę Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Więcej ...

Synteza odpowiedzi diecezji polskich przed październikową sesją Synodu Biskupów

2024-07-03 18:29
Wierni na modlitwie

Karol Porwich/Niedziela

Wierni na modlitwie

11 grudnia 2023 roku Sekretariat Synodu zwrócił się do przewodniczących Konferencji Episkopatów z prośbą o pogłębienie - w ramach poszczególnych Kościołów lokalnych - kluczowych tematów zawartych w „Sprawozdaniu Podsumowującym” Pierwszej Sesji Zgromadzenia Synodalnego „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Poszczególne Konferencje Episkopatów zostały zobligowane do przesłania do Sekretariatu Synodu 8-stronicowej syntezy odpowiedzi diecezjalnych zgodnie z pismem „Przygotowania do października 2024”. Poniżej publikujemy treść syntezy przesłanej przez Konferencję Episkopatu Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Kościół

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Św. Tomasz, apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Tomasz, apostoł

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...