Reklama

Kamionka

Festiwal piosenki religijnej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystość św. Piotra i Pawła, patronów kościoła parafialnego w Kamionce (dekanat Michów), odbywa się Sacro-Song, czyli koncert piosenki religijnej. W tym roku odbył się on pod hasłem "Radujmy się w Panu". Na scenie przed kościołem zaprezentowały się zespoły z archidiecezji lubelskiej.

Kościół w Kamionce jest jednym z najstarszych na Ziemi Lubartowskiej. Został wzniesiony na przełomie XV i XVI w., przez pewien czas był zajęty przez kalwinów. Od 1610 r. był w posiadaniu katolików. Jest to jednonawowa budowla późnogotycka. Przy prezbiterium są kaplice: Pana Jezusa z roku 1734 i Matki Bożej z lat 1894-97. W głównym ołtarzu na przemian są obrazy Przemienienia Pańskiego oraz św. Piotra i Pawła z roku 1900, namalowane przez Józefa Buchbindera. Na chórze muzycznym są organy z roku 1925, ofiarowane przez Zamoyskich z pobliskiej Kozłówki. Chrzcielnica pochodzi z przełomu XVIII/XIX stulecia. Warto też nadmienić, że na cmentarzu grzebalnym znajduje się neogotycka kaplica ze strzelistą wieżą, a w niej ołtarz z białego marmuru. Budowla została ufundowana przez Konstantego i Anielę Zamoyskich, w podziemnych katakumbach znajdują się grobowce Zamoyskich. Na przykościelnym cmentarzu jest też grobowa rotunda Weyssenhoffów, wybudowana w roku 1858. W kościele w Kamionce kilka razy Mszę św. sprawował ks. Stefan Wyszyński, który w latach 1940-41 przebywał w pałacu Zamoyskich w Kozłówce.

Na scenie przed tym zabytkowym kościołem prezentowały się zespoły. Imprezę, której współorganizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Kamionce, prowadzili członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z Kamionki, których "dobrą duszą" jest ks. Marian Pasieka. Letni festiwal odbywa się od 5-ciu lat, a zainicjował go ks. Wojciech Iwanicki. Podczas 5. edycji festiwalu zespoły powitali ks. proboszcz i vice dziekan michowski Stanisław Słowik oraz Starosta Lubartowski Marian Starownik. Dla kilku zespołów występy w Kamionce były debiutami, np. pierwszy raz pojawili się: schola z Samoklęsk i zespół z Firleja. Z kolei kapela ludowa "To i owo" z Kamionki koncertowała już po raz piąty. W sumie na estradzie wystąpiło kilkanaście zespołów, a w sumie ok. 200 osób, które były sowicie oklaskiwane przez licznie zgromadzoną publiczność. Na scenie zaprezentowały się: 3 zespoły z Lubartowa, po 2 z Kamionki i Michowa oraz po jednym z Kurowa, Kraśnika, Samoklęsk, Zemborzyc, Wojsławic, Bełżyc, Wąwolnicy, Firleja i Abramowa. Wszystkie otrzymały od organizatorów statuetki z napisem: "Sacro-Song - Kamionka 2001" i okolicznościowe dyplomy.

Impreza w Kamionce to swoista promocja zespołów ze środowisk wiejskich. Trzeba przyznać, że nawet debiutantów "nie zjadła" trema. Dobrze, że coraz częściej wraz z odpustami organizuje się różne koncerty. Dla wiejskich społeczności jest to dobra rozrywka, a także możliwość wspólnego śpiewania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Opublikowano hasła i loga podróży papieża do krajów Azji i Oceanii

2024-05-09 11:26

Vaticannews.va

Wiara, modlitwa, współczucie, braterstwo, harmonia, nadzieja - to tematy, które pojawiają się w hasłach i logach podróży apostolskiej - najdłuższej tego pontyfikatu - którą papież Franciszek odbędzie w dniach od 2 do 13 września do Indonezji, Papui Nowej Gwinei, Timoru Wschodniego i Singapuru. Opublikowało je watykańskie biuro prasowe.

Więcej ...

Bł. Carlo Acutis i Chiara Corbella Petrillo bohaterami nietypowego wyzwania w diecezji gliwickiej

2024-05-09 11:05

Vatican News

Blisko 200 osób - dzieci, młodzieży i dorosłych - bierze udział w internetowym wyzwaniu „Poznaj Bożego człowieka" w diecezji gliwickiej. To część trwającego tam Kongresu Eucharystycznego. Poprzez udział w internetowej inicjatywie wierni poznają życie i dziedzictwo błogosławionego Carla Acutisa oraz służebnicy Bożej Chiary Corbelli Petrillo. „Tu wygrywa każdy, kto przy tej okazji duchowo się rozwinie, każdy, kto po prostu pozna wartościowego człowieka" - mówi Katarzyna Kłysik.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

2024-05-09 21:07

Mat.prasowy

Czy trzeba się dobijać z powodu przeszłości? Czy moje rany mnie szpecą? W czym Matka Boża z częstochowskiego obrazu jest podobna do Jezusa? Zapraszamy na dziesiąty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi jest miejsce na ślady przeszłości.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Kościół

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Wiara

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...