Reklama

Caritas dzieciom

Międzynarodowy Dzień Dziecka

Jednym z priorytetów Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej jest pomoc dzieciom z rodzin dotkniętych ubóstwem. Do świetlic profilaktyczno-wychowawczych Caritas w całej diecezji codziennie uczęszcza ok. 1500 dzieci. Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Caritas przygotowała dla swoich podopiecznych plenerowe spotkania. W dniu swojego święta dzieci pielgrzymowały do dwóch diecezjalnych sanktuariów Matki Bożej - do Otynia k. Nowej Soli i do Rokitna. 1 czerwca razem z Caritas świętowało ok. 900 dzieci.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do Maryi

Dzieci ze świetlic z Nowej Soli, Zielonej Góry, Klenicy, Bojadeł, Nowego Kramska, Koźli Kożuchowskiej, Kożuchowa, Starego Kisielina, Szprotawy, Żagania, Gozdnicy, Gubina, Górzycy, Bobrowic, Tucholi, Sulechowa i Pławia spotkały się w Nowej Soli, skąd przeszły do Otynia. Kościół, w którym Mszę św. w intencji wszystkich dzieci na świecie odprawił ks. dr Robert Sarek, był pełen dzieci. Proboszcz ks. Grzegorz Sopniewski, witając małych gości w swojej parafii, powiedział, że tyle dzieci w Otyniu jeszcze nigdy nie było. Zgromadziło się ich tu ok. 600. Ks. R. Sarek wskazywał, jak i gdzie należy rozpocząć poszukiwania Jezusa, jeśli się Go zgubi. „Nawet tak świętym ludziom, jak Maryja i Józef zdarzyło się zgubić Jezusa - mówił ks. Sarek - jeżeli im się to zdarzyło, może się zdarzyć i każdemu z nas. Ale Maryja zaczęła szukać Jezusa - najpierw wśród swoich krewnych - a więc trzeba szukać Jezusa u swoich najbliższych, wychowawców, przyjaciół. Później szukali Go w świątyni - to jest drugie miejsce, gdzie trzeba Jezusa szukać - na modlitwie w świątyni”. Na zakończenie pierwszej części spotkania w sanktuarium Matki Bożej głośno rozbrzmiewały słowa znanej piosenki „Taki mały, taki duży może świętym być!”. To właśnie świętości i Bożej obecności życzyli dzieciom - z okazji ich święta - obecni w kościele kapłani.

Przy ognisku

Po Mszy św. w ogrodzie - przy domu zakonnym sióstr elżbietanek w Otyniu, na dzieci czekało ognisko i kiełbaski. Okazało się, że jedno ognisko na 600 kiełbasek to nieco za mało, gospodarze przygotowali więc drugie, by dać szansę wszystkim. Dzieci w oczekiwaniu na posiłek uczestniczyły w grach i zabawach animowanych przez wychowawców i opiekunów. Wśród konkurencji znalazł się nawet tor przeszkód pomiędzy butelkami z oranżadą. Specjalnie na to spotkanie dzieci w grupach świetlicowych przygotowały program artystyczny. Swoje dokonania młodzi artyści zaprezentowali podczas Festiwalu Piosenki Świetlicowej. Na scenie - łące, z mikrofonem, przy publiczności zabrzmiały słowa i melodie znanych piosenek (m.in. „Arki Noego” i popularnych piosenek oazowych), ale również takich, które powstały specjalnie na tę okazję i opowiadały o życiu konkretnej świetlicy. Repertuar był różnorodny, a jury udało się wyłonić pięć najciekawszych zespołów z: Klenicy, Nowego Kramska, Kożuchowa (wystąpiły aż 33 osoby!), Otynia i Koźli Kożuchowskiej.

U Matki

Świętowanie w Rokitnie, podobnie jak w Otyniu, rozpoczęło się Mszą św., którą w sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej odprawił ks. Andrzej Wręczycki. Do Rokitna przyjechało ok. 300 dzieci ze świetlic działających w Międzyrzeczu, Słubicach, Sieniawie, Jeninie, Gorzowie Wlkp. i Dobiegniewie. Laureatami rokitniańskiej edycji Festiwalu Piosenki Świetlicowej w kategorii solista zostali: Patryk Sitasz, Ola Jach i Karolina Szafran (wszyscy z Jenina), a w kategorii zespół - grupy ze świetlic w Sieniawie i Jeninie.
Główną myślą towarzyszącą przygotowywaniu spotkań dzieci i wychowawców w Otyniu i Rokitnie była integracja. Było to spotkanie się dzieci, które na co dzień uczestniczą w zajęciach w różnych placówkach. Wspólna modlitwa i zabawa stworzyły możliwość wzajemnego poznania się i przedstawienia swoich osiągnięć artystycznych.
Spotkanie z okazji Dnia Dziecka było również przedsmakiem nadchodzących wakacji. Część dzieci wypoczywać będzie podczas turnusów kolonijnych organizowanych przez Caritas w ramach Akcji Wakacyjnej 2004.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Parolin: w sprawie pokoju nie możemy się nią zmęczyć ani ulec pokusie rezygnacji

2024-07-03 11:06

Grzegorz Gałązka

"Czasami wydaje się, że praca dyplomatyczna przynosi niewielkie rezultaty, ale nie możemy się nią zmęczyć ani ulec pokusie rezygnacji. Pokój jest zadaniem każdego z nas, począwszy od naszego codziennego życia, w naszych miastach, w naszych krajach, na świecie” - powiedział kard. Pietro Parolin, 2 lipca, w Rzymie, w Ambasadzie Włoch przy Stolicy Apostolskiej. Watykański sekretarz stanu wziął udział w piątej edycji Nagrody Literackiej Ambasadorów przy Stolicy Apostolskiej. Otrzymał ją dziennikarz RAI Piero Damosso za książkę "Czy Kościół może powstrzymać wojnę? Dochodzenie sześćdziesiąt lat po Pacem in Terris" wydaną przez oficynę San Paolo.

Więcej ...

Co bł. Frassati mówi dziś młodym?

Bł. Pier Giorgio Frassati

Luciana Frassati/Wikipedia

Bł. Pier Giorgio Frassati

Frassati był człowiekiem bardzo aktywnym - działał nie tylko w Kościele, ale także w różnych studenckich organizacjach

Więcej ...

Ludzie ośmiu błogosławieństw

2024-07-03 15:33

Paweł Wysoki

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Kościół

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Św. Tomasz, apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Tomasz, apostoł

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...