Reklama

Bądźmy czujni...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zbliża się czas wakacji dla pełnych swobody i luzu dzieci i młodzieży - w większości nieletniej. Nie zawsze dobrze rozumiana wolność i korzystanie z niej przynosi pożytek młodym ludziom. Często kończy się trudnymi do odrobienia szkodami. Nieletni umykają spod opieki rodziców, a rodzice w imię „świętego spokoju” ulegają zachciankom i decyzjom swoich pociech. Co zatem powinno być szczególną troską dorosłych w odniesieniu do dzieci? Absolwenci podstawówek idą do gimnazjum, gimnazjaliści przechodzą do szkół średnich, a maturzyści wybierają się na studia i rozpoczynają dorosłe życie - często samodzielne.
Zauważa się, że ukończenie poszczególnych stopni edukacji rodzice wraz z uczniami fetują nie tylko na oficjalnych pożegnaniach w szkołach. Coraz modniejsze stają się pożegnalne bale w restauracjach lub w wynajętych lokalach z wyszynkiem. Nie wstydźmy się przyznać: najczęściej tym spotkaniom towarzyszy alkohol! Czy taki zwyczaj jest przykładem dobrego obyczaju i kultury dla nieletniej młodzieży, a nieraz i dzieci? Czy w obliczu zbliżających się wakacji nie stają się one zachętą do nieograniczonego korzystania z uciech życiowych tak często szkodliwych? Często prowadzą też do zachowań nieobyczajnych. Warto przemyśleć kwestię, jak nasze dziecko będzie spędzać wakacje? Pod czyją będzie opieką? Warto też zatroszczyć się o to, by pamiętały one o zagrożeniach i pokusach, jakie mogą dotknąć każdego z nich. Głównie chodzi o wszechobecny, jak Polska długa i szeroka, alkohol w różnej postaci.
Zaufanie do dziecka trzeba poddać pewnym wątpliwościom, a nawet weryfikacji. Ktoś pomyśli, że przesadzam, ale czy nie warto dmuchać na zimne? Poza używkami - w okresie wakacji - olbrzymie zagrożenie stanowią sekty, których członkowie mogą być wszędzie: w szkole, domach kultury, kościele, parku, na pielgrzymkach, wczasach, koloniach, obozach. Na początku członkowie sekt starają się zdobyć sympatię upatrzonej osoby. Zapraszają na bezpłatną degustację ciekawych potraw, oferują pomoc w nauce języków obcych, organizują darmowe kursy medycyny niekonwencjonalnej i inne. Często wspomagają materialnie, otaczają przyjaźnią i sympatią - stwarzają poczucie całkowitego bezpieczeństwa i zaufania, okazują rzekomo „bezgraniczną miłość”. To tylko obłuda i fałsz i na to należy dzieci i młodzież uczulić. One o tym zagrożeniu powinny wiedzieć. Sekty stanowią też realne niebezpieczeństwo dla dorosłych. Wskazane wyżej metody członków sekt są powszechne i niezwykle skuteczne.
„Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie” - mówi Jezus do nas wszystkich. Na pewno bardziej podatni na pokusy są młodzi, a szczególnie ci, którzy zapominają o wierze.
Pamiętajmy i bądźmy dumni, że jesteśmy katolikami - dziećmi Jezusa Chrystusa. Nasza wiara wymaga od nas dobrych uczynków i dobrych przykładów, często wyrzeczeń. To będzie naszą tarczą obronną przed wszelkimi zagrożeniami zła! Niech ta letnia, ponad dwumiesięczna, „laba” będzie czasem dobrze wykorzystanym, radosnym, pięknym i szczęśliwym, niech spełni oczekiwania wszystkich dzieci i młodzieży. Swoją pracą szkolną na pewno zasłużyły na wypoczynek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja się pogarsza, schudł 15 kg

2024-07-01 21:11
Manifestacja pod aresztem, w który osadzony jest ks. Michał Olszewski.

Fot. Telewizja Republika

Manifestacja pod aresztem, w który osadzony jest ks. Michał Olszewski.

"Ksiądz Michał Olszewski jest w takiej kondycji, że jest 15 kg mniej ks. Olszewskiego od czasu, kiedy został zastosowany wobec niego areszt. Proszę sobie samemu ocenić, to nigdy nie był jakiś otyły mężczyzna." - mówi Michał Skwarzyński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Cała rozmowa w oknie powyżej. Polecamy!

Więcej ...

Święty Tomasz Apostoł

pl.wikipedia.org

Więcej ...

Synteza odpowiedzi diecezji polskich przed październikową sesją Synodu Biskupów

2024-07-03 18:29
Wierni na modlitwie

Karol Porwich/Niedziela

Wierni na modlitwie

11 grudnia 2023 roku Sekretariat Synodu zwrócił się do przewodniczących Konferencji Episkopatów z prośbą o pogłębienie - w ramach poszczególnych Kościołów lokalnych - kluczowych tematów zawartych w „Sprawozdaniu Podsumowującym” Pierwszej Sesji Zgromadzenia Synodalnego „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Poszczególne Konferencje Episkopatów zostały zobligowane do przesłania do Sekretariatu Synodu 8-stronicowej syntezy odpowiedzi diecezjalnych zgodnie z pismem „Przygotowania do października 2024”. Poniżej publikujemy treść syntezy przesłanej przez Konferencję Episkopatu Polski.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Kościół

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Św. Tomasz, apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Tomasz, apostoł

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...