Reklama

Pożegnanie ze wspólnotą

Niedziela włocławska 31/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycyjnie, jak co roku, w końcu czerwca wielu księży wikariuszy zmieniło miejsce posługiwania w diecezji włocławskiej, liczącej 256 parafii. Cały "ruch kadrowy" dotyczył około stu księży. Piętnastu nowo wyświęconych kapłanów rozesłano na pierwsze placówki duszpasterskie. Seniorzy przeszli na wysłużone latami emerytury. Inni wyruszyli na nowe drogi wytyczone przez Pana.

We włocławskiej parafii pw. św. Maksymiliana Kolbe - w naszej parafii - żegnaliśmy dwóch kapłanów: ks. Dariusza Maćczaka i ks. Władysława Kozubka. Przed paroma laty obaj rozpoczęli tu pracę, którą w trakcie pożegnalnej Mszy św. wysoko ocenił proboszcz parafii, ks. Leszek Politowski. Ks. Dariusz ma dziesięć lat kapłaństwa, cztery poświęcił Włocławkowi sprawując opiekę nad asystą kościelną, Ruchem Domowego Kościoła i kołem Żywego Różańca oraz dziećmi i młodzieżą wyjeżdżającą na zimowiska. Był także organizatorem wielu pielgrzymek do sanktuariów, m.in. do Wilna. Oprócz ludzi kochał kwiaty, pieczołowicie je sadząc wokół świątyni i projektując przyozdabianie Grobu Pańskiego.

Natomiast ks. Władysława będą mile wspominać ministranci oraz uczestnicy oazowych rekolekcji dla dzieci i młodzieży w Pcimiu i Tylmanowej, a także rodziny z Domowego Kościoła.

- Dobrze mi tu było i parafianie też "dobrze się spisywali" . Spotkałem wielu życzliwych, na których pomoc zawsze można było liczyć. Pięć lat minęło jak jedna chwila. Czuję się niemal włocławianinem, choć pochodzę z południa Polski. Z miastem tym jestem związany nie tylko sentymentem. Tu ukończyłem Liceum Ziemi Kujawskiej, dwa lata pracowałem w "Azotach", i tu zostałem kapłanem, którym jestem od ośmiu lat.

- Byli szczerzy i mówili to, co myśleli - tak oceniają swoich katechetów uczniowie Zespołu Szkół nr 4 i IV Liceum przy ul. Kaliskiej oraz Szkoły Zawodowej nr 2 we Włocławku, gdzie obaj księża uczyli religii.

Podczas pożegnalnego grilla, który urządzono w niedzielne popołudnie na dziedzińcu przy plebanii, kapela kujawska "Echo Kujaw" i licznie zgromadzeni parafianie odśpiewali nieodłączne przy takich rozstaniach "Sto lat" - by tyle trwała ofiarna służba Bogu i ludziom. Ponadto chwile pożegnania członkowie kapeli uprzyjemniali ludowymi przyśpiewkami i tańcami kujawskimi. Zaś żegnani księża zostali zaproszeni do odtańczenia obowiązkowego kujawiaka z dostojną nie tylko wiekowo członkinią zespołu. Nawet Ksiądz Proboszcz, ulegając atmosferze ogólnego rozbawienia, "zabłysnął" talentem perkusisty, akompaniując zespołowi wokalnemu w trakcie występu.

Księża zostali też udekorowani specjalnymi odznakami Zespołu Folklorystycznego "Echo Kujaw" przy Teatrze Impresaryjnym we Włocławku; tym samym zaliczono ich w poczet honorowych członków zespołu.

Obydwaj Księża mówią zgodnie, że aby istniała więź ze wspólnotą, kapłan musi być człowiekiem otwartym. Ludzie starsi i dzieci to najbardziej wdzięczni parafianie. Spytałam też, czy smutno się rozstawać? Odpowiedź brzmiała: w pewnym sensie - tak, chociaż ma się wpisane w życiorys te "przenosiny" co kilka lat. Trzeba wchodzić w nowe środowiska.

Ks. Dariusz obrawszy azymut na Turek, a ks. Władysław - na pobliskie Bobrowniki - pożegnali niebawem Włocławek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Boże Ciało w poezji ks. Wacława Buryły

2024-05-31 18:30
Ks. Wacław Buryła

Archiwum prywatne

Ks. Wacław Buryła

Kwietne dywany sypane dla Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie i przeżycia związane z Uroczystością Bożego Ciała stały się inspiracją do powstania zbioru pięknej poezji.

Więcej ...

Jezus uzdrowił człowieka z uschłą ręką w szabat, ponieważ go miłował

2024-05-31 09:40

pl.wikipedia.org

"Człowiek z uschłą ręką", mozaika w Palermo, XII w.

Jezus uzdrowił człowieka z uschłą ręką w szabat, ponieważ go miłował. Nic nie było ważniejszego, nawet świętość szabatu temu nie przeszkodziła, by uczynić coś wyjątkowo ważnego dla kogoś, kto był w wielkiej potrzebie.

Więcej ...

“Niech zstąpi duch Twój…” . 45. rocznica I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

2024-06-01 19:23

Adam Bujak/Archiwum Białego Kruka

Słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 r. były jak impuls elektryczny. Zapoczątkowały w Polsce rewolucję sumienia, która doprowadziła do obalenia komunizmu – powiedział PAP biograf Jana Pawła II George Weigel.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Agnieszka Chrostowska z zespołu Siewcy Lednicy: Mimo...

Kościół

Agnieszka Chrostowska z zespołu Siewcy Lednicy: Mimo...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...