Reklama

VI Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej do Częstochowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas kolejnej, szóstej już, Ogólnopolskiej Pielgrzymki do Częstochowy Akcję Katolicką Archidiecezji Gnieźnieńskiej reprezentowało ponad 100 jej członków z parafii inowrocławskich i bydgoskich. Towarzyszył nam ks. Krzysztof Redlak, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej.

Jednodniowa pielgrzymka rozpoczęła się pod Jasnogórskim Szczytem powitaniem uczestników przez Ojca Przeora Sanktuarium oraz przez krajowego asystenta Akcji Katolickiej, bp. Piotra Jareckiego i przez prezesa zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej, Halinę Szydełko.

Bp Piotr Jarecki przypomniał, że pielgrzymka jest dla Akcji Katolickiej jednym z trzech najważniejszych wydarzeń br., obok zorganizowanego w maju Tygodnia Społecznego oraz rozpoczynającego się w listopadzie I Ogólnopolskiego Kongresu Akcji Katolickiej. O przygotowaniach do Kongresu mówiła także Prezes KAIK, zachęcając do kontynuowania przez wszystkie oddziały parafialne Nowenny Miesięcy przed Kongresem.

Ok. 5 tys. pielgrzymów wysłuchało konferencji bp. Mariana Florczyka na temat społecznego nauczania prymasa Stefana Wyszyńskiego, głoszonego w latach 1956-80 właśnie na Jasnej Górze. Kazań tych słuchali nie tylko wierni, ale i prześladowcy Prymasa Tysiąclecia. Ksiądz Biskup w syntetycznym ujęciu przedstawił cztery najważniejsze wątki tego nauczania: godność człowieka, naród, władzę państwową, prawo do wolności religii.

W kazaniu wygłoszonym podczas Mszy św. bp Wiktor Skworc wzywał członków Akcji Katolickiej, aby również wsłuchali się w słowa sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, "wytrwałego apostoła katolicyzmu społecznego", że najważniejszy jest człowiek, dokonujący zmian, ewangelizujący. Ksiądz Biskup słowami adhortacji O pokucie i pojednaniu pouczał: " Każde zaniedbanie czy grzechy pociągają za sobą skutki nie tylko w życiu osobistym, ale i społecznym - więc praca nad sobą powinna wyprzedzać działania". Zauważył przy tym, że sama zmiana struktur społecznych bez przemiany człowieka jest nieskuteczna, a nawet może być szkodliwa.

Bp Wiktor Skworc wymienił trzy najważniejsze zadania i wymagania, jakie stoją przed członkami AK, które są także kryteriami eklezjalności: wezwanie do świętości, odpowiedzialność katolików świeckich w dawaniu świadectwa więzi z kapłanami, zaangażowaną obecność w ludzkiej społeczności. Ksiądz Biskup jako przykład wzywania do świętości podał aktywność Ojca Świętego, który licznymi kanonizacjami przybliżył nam różne świętości, a z ziemi starosądeckiej w 1999 r. wołał: "Nie lękajcie się być świętymi". "Katolik z Akcji Katolickiej to człowiek codziennej wiary, gdzie chodzi o zaangażowaną obecność w społeczeństwie lokalnym, bo to też jest ważne w dążeniu do świętości" - mówił bp Skworc. Zachęcał też do odważnego reagowania na wszelkie nieprawidłowości w mediach publicznych. Nawoływał także do "wielkiej promocji życia uczciwego, gdyż ma to wielki sens w oczach Boga".

Na zakończenie kazania usłyszeliśmy: "Akcja Katolicka to działanie. Jeśli staniecie się tym, kim powinniście być, to zapalicie Chrystusem cały świat. Ten ogień trzeba rozniecać przez pokorną pewność, że Chrystus działa w nas".

Po Mszy św. ponownie zwrócił się do nas krajowy asystent AK - bp Piotr Jarecki, zapraszając wszystkich do udziału w I Ogólnopolskim Kongresie Akcji Katolickiej w Poznaniu, a także w przyszłorocznej Pielgrzymce. Ksiądz Biskup przeczytał Przesłanie Akcji Katolickiej do Ojca Świętego, którego treść została przyjęta przez pielgrzymów oklaskami.

Uczestniczyliśmy także w Drodze Krzyżowej, gdzie poszczególne stacje prowadzili przedstawiciele innych diecezji.

W drodze powrotnej, prócz modlitwy różańcowej i śpiewu pieśni, mogliśmy wysłuchać relacji z dwudniowego posiedzenia Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej, w którym brali udział powracający z nami jego delegaci. Najwięcej zainteresowania budziły przygotowania do listopadowego Kongresu naszego Stowarzyszenia, na który z archidiecezji gnieźnieńskiej pragnie się udać wielu członków Akcji Katolickiej.

Hanna Marchlik

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Maryja – lustro Kościoła

2024-05-14 13:38

Niedziela Ogólnopolska 20/2024, str. 16-17

Adobe Stock

Matka to obecność. To ktoś, kto jest zawsze czynnie obecny. Ktoś, kto rodzi, wychowuje, uczy, każdego dnia oddaje życie, daje przykład, tworzy wypełnione miłością środowisko. Motywuje i ukazuje cel.

Więcej ...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał przed Bogiem i śpiewał o Bogu

2024-05-20 13:06

PAP/Łukasz Gągulski

Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś. „O bardzo trudnych rzeczach potraficie śpiewać w sposób prosty. To wielkość Skaldów, że o wielkich rzeczach w sposób bardzo prosty potraficie mówić” – mówił zwracając się do biorących udział we Mszy św. artystów. Zdaniem kardynała Skaldowie, odkąd istnieją, czyli blisko 60 lat, potrafią poprzez swoją twórczość rozmawiać z ludźmi, dlatego, że sami potrafią ich słuchać.

Więcej ...

Łódź: Rekrutacja do Studium Organistowskiego

2024-05-20 15:30

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie