Reklama

Niedziela w Warszawie

Kopia Jasnogórskiego Wizerunku przybyła do diecezji warszawsko-praskiej

2017-09-02 17:59

Łukasz Krzysztofka

Niech Polska stanie wielką Kaną Galilejską, gdzie smutek przemieni się w radość – powiedział abp Henryk Hoser w czasie uroczystości powitania kopii Jasnogórskiego Wizerunku w diecezji warszawsko-praskiej, przed kolegiatą Przemienienia Pańskiego w Radzyminie. W ciągu dziesięciu miesięcy nawiedzi on 185 parafii i domy wspólnot zakonnych. Uroczystej mszy św. z udziałem kilkudziesięciu biskupów i ok 2 tys. wiernych przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

– Twoja obecność Matki i Zwycięskiej Hetmanki uświetnia i zwieńcza jubileusz 25 lat istnienia naszej diecezji - powiedział w homilii abp Hoser. Przypomniał, że zwycięstwo w 1920 roku było owocem wsparcia Najświętszej Maryi Panny. – Twoja interwencja sprawiła, że czerwona zaraza nie zalała Polski, ani całej Europy w 1920 roku. Bez Twojego przywództwa nie nastąpił by wówczas Cud nas Wisłą – oświadczył bp warszawsko-praski.

Wyraził on nadzieję, że obecność Maryi zaradzi bolączkom współczesnej rzeczywistości w kraju. Wśród problemów dzisiejszych czasów wymienił brak wzajemnego szacunku, brutalizację relacji międzyludzkich, nienawiść i wrogość wzajemną tych którzy tworzą jedno społeczeństwo i jeden naród – Tobie Maryjo powierzony – mówił bp warszawsko-praski. Wspomniał o kłótliwości, nieufności, obelżywych słowach, sztukach bluźnierczych, które stawiane są za wzór i normę społecznego współżycia.

Zobacz zdjęcia: Inauguracja peregrynacji obrazu Matki Bożej

Ubolewał, że solidarność – kiedyś przewodnia idea działania, obecnie staje się tak często jedynie pustym sloganem. - Nie szanujemy również życia niszcząc je przez nałogi, narkotyki, uzależnienia, lekkomyślność, brak odpowiedzialności za innych powodując tym samym tysiące ofiar śmiertelnych i rannych w ruchu drogowym i pełne oddziały szpitalne. Stwierdził, że choroby cywilizacyjne – są skutkiem naszego chorego trybu życia i braku troski o otoczenie i środowisko wewnętrzne człowieka. - Skutkiem tego jest smutny orszak dzieci bez rodziców i o rodziców – kontynuował kaznodzieja.

Reklama

Podkreślił, że niszczenie ludzkiego życia jest bezpośrednią obrazą Maryi – „Obrazą Ciebie – Dawczyni Życia, które poczęłaś, urodziłaś i wychowałaś. Tymczasem dziś aborcja staje się prawem człowieka a łono matki staje się miejscem śmierci dziecka na jej życzenie” – powiedział abp Hoser. Prosił Maryję o błogosławieństwo dla rodzin borykających się z trudami codziennego życia w które często wpisane są choroba czy śmierć najbliższych. – Bez Ciebie nasze życie popada w ruinę – mówił ordynariusz warszawsko-praski – dodając – Naucz nas Twojej Mądrości o Panno Mądra – jesteś bowiem Stolicą i Wcieleniem Mądrości. – Niepokalanie Poczęta - módl się za nami - wołał abp Hoser.

Podkreślił, że Maryja jest pewną przewodniczką wiary. – Jesteś wcieleniem wiary heroicznej. Powołana do wielkich rzeczy szłaś drogą zwykłych śmiertelników z tą różnicą, że każdy grzech i każde zło które napotykałaś – raniły Cię dogłębnie boś Niepokalana – mówił duchowny.

Podkreślił, że peregrynacja obrazu ma wymiar ogólnopolski. - Wyrazem tego jest obecność tak licznie przybyłych biskupów i wiernych z wielu diecezji oraz łączących się poprzez media. – Nie Polska, jak życzył nam św. Jan Paweł II będzie stanie się wielką Kaną Galilejską gdzie smutek przemienia się w radość Na zakończenie liturgii Kazimierz Kardynał Nycz powiedział, że peregrynacja kopii Jasnogórskiego Wizerunku to szczególny moment w historii diecezji. – Wspomniał o jubileuszu 25-lecia istnienia diecezji, wyraził uznanie dla pierwszego ordynariusz bp seniora Kazimierza Romaniuka który w tym roku świętuje 90 lat życia, chorego bp seniora Stanisława Kędziory oraz abp Henryka Hosera. – Macie za co Bogu dziękować – oświadczył hierarcha.

Przywołując postać kard. Stefana Wyszyńskiego, metropolita warszawski zwrócił uwagę, że peregrynacja obrazu jest owocem modlitwy i troski Polskiego Prymasa który chciał przygotować naród na obchody milenijne. – Zastanawiał się jak obronić Polskę i naród w tamtych trudnych czasach, czasach które były trudna także dla istnienia Kościoła – powiedział kard. Nycz.

Zaapelował również o modlitwę w intencji beatyfikacji kard Wyszyńskiego. – Niech to będzie nasz dar za to co ofiarował nam poprzez swój pontyfikat jako Prymas Polski i abp warszawsko-gnieźnieński. Myślę, że bł. Kard Wyszyński ze swoja mądrością, troską o wszystkich, a nie tylko niektórych - bardzo by nam się przydał na nasze czasu – powiedział metropolita warszawski.

Następnie kopia Jasnogórskiego Obrazu została przeniesiona w procesji do świątyni gdzie przewidziany jest już program parafialny. Jednym z jego punktów będzie o północy msza św. w intencji dziękczynnej za dar Bożego powołania do życia kapłańskiego i konsekrowanego i z prośbą o nowe powołania w Diecezji Warszawsko-Praskiej, której będzie przewodniczył bp Marek Solarczyk. – Przez ręce Maryi będziemy dziękować Panu za dar życia tych dzięki którym mogliśmy zostać włączeni we wspólnotę Kościoła poprzez chrzest i być umacniani na drodze wiary kolejnymi sakramentami Eucharystii, spowiedzi czy bierzmowania. Wiele darów duchowych zawdzięczamy również tak licznym na terenie naszej diecezji osobom życia konsekrowanego - żyjącym w większości we wspólnotach zakonnych i zgromadzeniach. Poza modlitwą prowadzą one wiele dzieł wychodząc naprzeciw najbardziej potrzebującym.– powiedział bp Solarczyk. Zwrócił jednocześnie uwagę, że czas peregrynacji to także dla młodych szukających swojego powołania szansa odczytywania planów Pana. W związku z tym, jak podkreślił – Będziemy także ich obejmować naszą modlitwą wypraszając dla nich światło Ducha Świętego.

Do 16 czerwca 2018 roku obraz nawiedzi 185 parafii diecezji warszawsko-praskiej. Do tego wydarzenia wierni przygotowywali się nie tylko organizacyjnie ale również duchowo. W wielu miejscach odbyły się specjalne rekolekcje i misje parafialne. W innych zaplanowane są w ramach bezpośredniego przygotowania, tuż przed przyjęciem kopii Jasnogórskiego Wizerunku.

W ramach nowenny przed peregrynacją członkowie Akcji Katolickiej w pierwsze soboty miesiąca spotykali się na modlitwie różańcowej w różnych świątyniach diecezji.

Obraz nawiedzi kolejno dekanaty: Radzymiński, Jadowski, Tłuszczański, Stanisławowski, Mińsk Mazowiecki Narodzenia NMP, Mińsk Mazowiecki św. Antoniego z Padwy, Siennicki, Otwocki, Otwock -Kresy oraz Sulejówek . Od 8 grudnia do 16 lutego wizerunek będzie poddany renowacji. Na pielgrzymi szlak po diecezji warszawsko-praskiej powróci 17 lutego rozpoczynając w dekanacie Nowodworskim. Następnie przejedzie do parafii w dekanacie Legionowskim, Wołomińskim, Kobyłkowskim, Zielonkowskim, Tarchomińskim, Bródnowskim, Rembertowskim, Anińskim, Grochowskim, by skończyć na dekanacie Praskim.

Peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji warszawsko-praskiej zakończy się 16 czerwca 2018 roku. Uroczystości pożegnalne odbędą się w kościele Najczystszego Serca Maryi na placu Szembeka w Warszawie. Poprzedzi je procesja różańcowa z Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rok 2019 czasem modlitwy o beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego

2019-12-31 10:38

ARCHIWUM

Na Jasnej Górze w 2019 r. trwała nie tylko szczególna modlitwa o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, ale i spotkania w cyklu „Prymas Jasnogórski w drodze na ołtarze”.

Więcej ...

Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św. Jana Pawła II doktorem Kościoła

2020-01-25 09:25

Biały Kruk/Adam Bujak, Arturo Mari

Polscy księża przyłączają się do inicjatywy abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, który zwrócił się do papieża Franciszka o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. W specjalnym liście proszą również, aby najbliższe dwa lata zostały poświęcone przemyśleniu nauczania świętego papieża.

Więcej ...

"Poznańskie Słowiki" z koncertem w Wambierzycach

2020-01-25 22:09

źródło: Sanktuarium w Wambierzycach

Koncert chóru "Poznańskie Słowiki"

Najsłynniejszy chór w Polsce po raz kolejny zaśpiewał w Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin i Patronki Ziemi Kłodzkiej. Tym razem był to koncert świąteczny zatytułowany "Słowicze kolędowanie".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Rodzina

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Polska

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Watykan

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św....

Polska

Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św....

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...