Reklama

Watykan

Konferencja zorganizowa przez Ambasadę Polski przy Stolicy Apostolskiej

Refleksja nad wartościami europejskimi

Konferencja na na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża

Grzegorz Gałązka

Konferencja na na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) przygotowuje spotkanie biskupów i polityków na temat przyszłości integracji naszego kontynentu, które odbędzie się w Watykanie w dniach 27 – 29 października. Jego hasło: „Przemyśleć na nowo Europę” świadczy, że Stary Kontynent znalazł się w decydującym momencie swojej historii, gdyż „przeżywa dziś trudne i burzliwe chwile”, chociaż „nie są one trudniejsze niż przed 60 laty, kiedy powstawała Unia Europejska” – jak stwiedził sekretarz generalny COMECE o. Olivier Poquillon OP.

Dwa tygodnie przed watykańskim spotkaniem w Rzymie odbyła się międzynarodowa konferencja zatytułowana „Europejskie wartości dzisiaj”. Jej celem była refleksja nad przyszłością Europy w kontekście aksjologicznym, ponieważ odnowiona Unia Europejska powinna być wspólnotą cywilizacyjną o zdefiniowanych korzeniach tożsamościowych i fundamentach aksjologicznych. Konferencję zorganizował Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej, Janusz Kotański przy współpracy z innymi ambasadorami europejskimi. Odbyła się ona we czwartek, 12 października na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Konferencja w Rzymie

Gości powitali organizator Konferencji Janusz Kotański oraz rektor Uniwersytetu, ks. prof. Luis Navarro. Ambasador w swoim przemówieniu podkreślił, że celem spotkania prelegentów reprezentujących różne kraje i różne dyscypliny nauki jest „zastanowić się nad wymiarem aksjologicznym, jako ważnym komponentem kondycji Starego Kontynentu”, ponieważ jest to temat „szczególnie aktualny w momencie przełomu, w jakim znajduje się Europa”. Tematem refleksji – według Ambasadora – miała być też sprawa dotrzymania wierności ideałom tzw. Ojców Założycieli Wspólnoty Europejskiej: Konrada Adenauera, Alcide de Gasperiego, Jeana Monneta, Roberta Schumana, którzy „chcieli przede wszystkim Europy opartej na wartościach chrześcijańskich, a dzięki temu wolnej od wojen i przemocy”.

Reklama

Ambasdor Kotański wymienił konkretne pytania, na które uczestnicy Konferencji mieliby odpowiedzieć, a mianowicie:

- Czy wartości europejskie to pojęcie ostre, czy dowolnie definiowane ?

- Czy istnieje katalog wartości wspólnych dla mieszkańców Europy ?

- Czy są to wartości uniwersalne ?

- Czy wartości te są powszechnie obowiązujące i respektowane ?

- Jaką rolę odgrywają media w lansowaniu lub zwalczaniu określonych idei i wartości?

- Jak zjawisko migracji wpływa na respektowanie zasad, które legły u podstaw europejskiej wspólnoty i integracji?

- Czy zderzenie wartości europejskich z wartościami innych cywilizacji jest zagrożeniem dla naszej tożsamości, czy przeciwnie - wpływać może wzbogacająco na duchowe oblicze naszego kontynentu?

- Jaki depozyt w sferze idei i ducha przekażemy następnym pokoleniom

- Czy nasza cywilizacja judeochrześcijańska, oparta na greckiej filozofii i rzymskim prawie ma przed sobą przyszłość?

Po wystąpieniu ambasadora Kotańskiego, wykłady wprowadzające wygłosili szczególni goście: abp. Paul Richard Gallagher z watykańskiego Sekretariatu Stanu, sekretarz ds. relacji z państwami, kard. Peter Kodwo Appiah Turkson, prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka oraz minister Krzysztof Szczerski, szef Gabinetu Prezydenta Andrzeja Dudy. Następnie miały miejsce cztery panele, każdy na inny temat związany z wartościami europejskimi.

Na początku dyskutowano nad „Wartościami europejskimi w minionych wiekach i ich ewolucji”; moderatorem był ambasador Kotański, a głos zabrali ks. prof. Carlo Pioppi, historyk Kościoła i ks. Waldemar Cisło, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przewodniczący polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

Następnie o „Wartościach w systemie prawa, w filozofii i polityce” mówili ambasador Republiki Słowenii przy Stolicy Apostolskiej, Tomaž Kunstelj i ks. prof. Piotr Mazurkiewicz.

Reklama

Po objedzie miał miejsce trzeci panel o „Wartościach w świecie kultury i mediach”. Moderatorem był ambasador Republiki Słowackiej przy Stolicy Apostolskiej, Peter Sopko, a głos zabrało trzech Włochów: dawny ambasador Włoch przy Stolicy Apostolskiej, Daniele Mancini, oraz dwóch dziennikarzy: Marcello Veneziani i Andrea Tornielli

Ostatni panel poświęcony był „Perspektywom Europy”. Dyskuję koordynował ambasador Republiki Czeskiej przy Stolicy Apostolskiej, Pavel Vošalík, a wzięli w niej udział minister Jan Parys, szef gabinetu politycznego ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego oraz José Miguel Serrano Ruiz-Calderón, profesor filozofii prawa na Uniwersytecie w Madrycie.

Dyskusje podsumował ambasador UE przy Stolicy Apostolskiej, Jan Tombiński.

Konferencja nt. wartości europejskich zorganizowana przez Ambasadę Polski przy Stolicy Apostolskiej był jedną z ważnych międzynarodowych inicjatych mających na celu pogłębioną refleksję na stanem naszego kontynentu w czasach decydujących o jego przyszłości. Dokumentacja Konferencji będzie umieszczona w publikacji dostępnej w internecie.

Podziel się:

Oceń:

2017-10-20 20:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zakończyła się XXVI Krajowa Konferencja SKOK

Artur Ceyrowski

Komunikat Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej o zakończeniu XXVI Krajowej Konferencji SKOK

Więcej ...

Papież do młodych: to wy twórzcie przyszłość, razem z Bogiem

2024-04-19 16:20
Papież Franciszek

PAP/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek

To od was zależy przyszłość i wy macią ją tworzyć. Nie możecie być biernymi widzami - mówił papież na audiencji dla uczniów „szkół pokoju”. Przyznał, że istnieje pokusa, by nie myśleć o jutrze, lecz skupić się wyłącznie na teraźniejszości, a troskę o przyszłość delegować na instytucje lub polityków. Dziś jednak, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, potrzeba właśnie brania odpowiedzialności za przyszłość. Potrzebujemy odwagi i kreatywności zbiorowego marzenia - mówił Franciszek.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie najemnikiem!

2024-04-19 22:12

Archiwum bp Andrzeja Przybylskiego

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

Kościół

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Wiara

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous