Reklama

Z życia diecezji rzeszowskiej

Niedziela rzeszowska 38/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pożegnanie Podhalańczyków wyjeżdzających do Kosowa

Mszą św. w Kościele garnizonowym w Rzeszowie 31 sierpnia rozpoczęły się uroczystości pożegnania grupy Podhalańczyków wyjeżdżających do Kosowa - w ramach 11 zmiany polskiego kontyngentu sił pokojowych KFOR. Polsko - ukraińska zmiana będzie liczyć 300 żołnierzy.
Podczas Eucharystii słowo do żołnierzy i ich rodzin wygłosił ks. major Leon Szot, który podkreślił wagę przedsięwzięcia jakiego podjęli się polscy żołnierze. „Polscy i ukraińscy żołnierze już od 5 lat pełnią trudną misję utrzymania pokoju w Kosowie” - przypomniał w czasie uroczystości pożegnania dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich generał Mirosław Rozmus. Na uroczystości pożegnania przyjechał do Rzeszowa dowódca wojsk lądowych - generał broni Edward Pietrzyk, który w tym dniu otrzymał od podhalańczyków tytuł Honorowego Podhalańczyka.
Pierwsza grupa żołnierzy wyruszyła do Kosowa 1 września.

Otwarcie nowego budynku Zespołu Szkół w Kamieniu

Reklama

31 sierpnia w Kamieniu odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku Zespołu Szkół im. św. Stanisława Kostki. W uroczystości udział wzięli bp. E. Białogłowski i przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św., której przewodniczył bp Edward Białogłowski.
Po Mszy św. nastąpiło otwarcie i poświęcenie budynku szkolnego i poszczególnych sal.
„Szkoła jest bardzo ważnym miejscem dla każdego człowieka. Rodzinny dom jest niezastąpiony, ale koniecznie potrzebuje pomocy szkoły” - mówił bp Edward Białogłowski do młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

24. rocznica porozumień gdańskich

31 sierpnia w Rzeszowie obchodzono 24. rocznicę porozumień gdańskich.
W kościele farnym Mszy św. w intencji Ojczyzny i Solidarności przewodniczył ks. prał. Ireneusz Folcik, przy współkoncelebrze kanclerza Kurii ks. Jana Szczupaka, dyrektora Rzeszowskiej Caritas ks. Stanisława Słowika i proboszcza rzeszowskiej fary ks. Stanisława Bełzy.

65. rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września w kościele garnizonowym pw. Matki Bożej Królowej Polski w Rzeszowie odbyły się uroczystości upamiętniające 65. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Mszy św. przewodniczył proboszcz parafii ksiądz major Leon Szot, który w kazaniu przypomniał wszystkim trudną prawdę, że „To ludzie ludziom zgotowali ten los”.
Po Mszy św. władze miasta Rzeszowa, kombatanci i żołnierze złożyli wieńce pod tablicą upamiętniającą poległych żołnierzy.

Poświęcenie gimnazjum w Iwierzycach

2 września w Iwierzycach Ordynariusz diecezji rzeszowskiej bp Kazimierz Górny poświęcił nowy budynek gimnazjum. Przed uroczystością poświęcenia - przedstawiciele władz gminy, środowisko nauczycieli i młodzież uczestniczyli we Mszy św., której w kościele parafialnym w Nockowej przewodniczył bp Ordynariusz. „Życie nasze potrzebuje prawdy - powiedział w homilii bp Ordynariusz - Im więcej w nas prawdy, im więcej zdobywania prawdy, twórczej postawy, by żyć prawdą, tym człowiek bardziej rośnie”.

VI Wojewódzka Paraolimpiada

Mszą św. w Kościele Matki Bożej Królowej Polski w Rzeszowie, rozpoczęła się VI Wojewódzka Paraolimpiada. Słowo do niepełnosprawnych skierował bp Edward Biłaogłowski, który w homilii podkreślał znaczenia zawierzenia i zaufania Bogu. Po zakończonej Mszy św. zgromadzeni w uroczystym pochodzie, przemaszerowali na stadion „Podhalańczyka”, gdzie odbyły się zawody sportowe.
Jak podkreśla ks. Stanisław Słowik dyrektor Caritas diecezji rzeszowskiej „Paraolimpiada to wspólna zabawa i obopólna korzyść”. „Dla około 700 niepełnosprawnych zawodników jest to dzień radości, zwycięstwa, pokonania własnych słabości, niemożności i lęku” - mówi Teresa Gajdek pełnomocnik Caritas do spraw osób niepełnosprawnych.

Erygowanie Drogi Krzyżowej

5 września przy parafii Najświętszej Maryi Panny na Staroniwie w Rzeszowie uroczyście erygowano Drogę Krzyżową. Wcześniej odprawiona została Msza św., której przewodniczył bp Kazimierz Górny. W Homilii Ordynariusz Rzeszowski zaznaczył, że stacje drogi krzyżowej są prezentem, jaki parafianie podarowali Matce Bożej z okazji Święta Jej Narodzenia, które obchodzimy 8 września.
Kapliczki zostały wybudowane i poświęcone jako dróżki różańcowe 12 października 1985 r. przez bp. Stefana Moskwę z Przemyśla na zakończenie misji parafialnych. 5 września 2004 r. kapliczki drogi krzyżowej zostały poświęcone przez Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej bp. Kazimierza Górnego.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czemu służy ten cały szum?

2024-11-13 08:44
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Jeden obóz polityczny rozpoczął reset z Rosją, ten drugi był przeciwny, przez co oskarżany był o „rusofobię”. Tym jednym zdaniem można byłoby podsumować sytuację ostatniego ćwierćwiecza, ale jak widzimy – nie jest to wcale takie proste. Rzeczywistość, która dla ludzi uczciwie obserwujących co się działo przez te lata – odwracana jest do góry nogami, tak usilnie i z takim uporem, że trzeba sobie spróbować odpowiedzieć na kluczowe pytanie „dlaczego?”

Więcej ...

Uczniowie będą słuchać o tym, „co wpływa na libido". Edukacja seksualna według B. Nowackiej

2024-11-13 12:42

Adobe Stock

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało projekty rozporządzeń wprowadzających w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych nowy obowiązkowy przedmiot „edukacja zdrowotna”, obejmujący edukację seksualną - alarmuje Ordo Iuris.

Więcej ...

Bp Muskus zaprzecza informacjom o kompromisie z Rządem ws. lekcji religii

2024-11-13 19:13

Mazur/episkopat.pl

"Informacje płynące do opinii publicznej niewiele wspólnego mają z faktycznymi oczekiwaniami, jakie w kontekście zapowiadanych przez resort edukacji zmian wyraziła strona kościelna" - napisał bp Damian Muskus.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wspomnienie męczeństwa Pierwszych Męczenników Polskich

Święci i błogosławieni

Wspomnienie męczeństwa Pierwszych Męczenników Polskich

Bydgoszcz: przetłumaczono list dla potomnych z kapsuły...

Kościół

Bydgoszcz: przetłumaczono list dla potomnych z kapsuły...

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Kościół

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

W wolnej chwili

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Kościół

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Wiadomości

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii.

W wolnej chwili

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii. "Bałam...

Czy marnuję swoje życie, czas, talenty, dary?

Wiara

Czy marnuję swoje życie, czas, talenty, dary?

Wszedł na pomnik w Warszawie. Został obezwładniony przez...

Wiadomości

Wszedł na pomnik w Warszawie. Został obezwładniony przez...