Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Chrystus nie obiecuje nam władzy nad światem, ale proponuje służbę

Niedziela TV

„Chrystus nie obiecuje nam władzy nad światem, ale proponuje służbę” - mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który 26 listopada w Uroczystość Chrystusa Króla przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystościach wzięli udział m. in. kapłani, siostry zakonne oraz członkowie bractw i stowarzyszeń archidiecezji częstochowskiej: Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Zobacz zdjęcia: Uroczystość Chrystusa Króla w Częstochowie

W homilii abp Depo podkreślając, że Chrystus jest Królem Wszechświata i naszych serc przypomniał słowa sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, który powiedział: „Mówienie i wyznawanie Chrystusa Królem ma sens jeśli pierwszy tron zgotujemy Zbawicielowi w swoim pojedynczym sercu, drugi tron we wspólnotach rodzinnych, a trzeci tron w życiu publicznym. Bo to On jest ośrodkiem dziejów ludzkich i planem Boga”..

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita częstochowski wskazał na znaczenie nauczania ostatnich papieży: św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Abp Depo przypomniał, że św. Jan Paweł II już na progu swojego pontyfikatu 22 października 1978 r. wołał: „Nie bójcie się przygarnąć Chrystusa i przyjąć Jego władzę. Nie bójcie się! Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden to wie!”.

Reklama

- Natomiast Benedykt XVI odwołując się do powyższych słów dodał: „Kto wpuszcza Chrystusa nie traci nic, absolutnie nic z tego, co czyni życie wolnym, pięknym i wielkim” – mówił abp Depo i dodał za Benedyktem XVI: „Droga młodzieży: nie obawiajcie się Chrystusa! On niczego nie zabiera, a daje wszystko. Kto oddaje się Jemu, otrzymuje stokroć więcej. Tak! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, a znajdziecie prawdziwe życie

Nie obawiajcie się Chrystusa. On niczego nie zabiera, a daje wszystko”.

Metropolita częstochowski przypomniał również słowa, które papież Franciszek wypowiedział w Uroczystość Chrystusa Króla w 2016 r. – Ojciec Święty mówił wówczas o trzech grupach ludzi pod krzyżem. Jedna grupa to odległy tłum, który stał i patrzył. Jest też druga grupa, do której należą różne osoby: zwierzchnicy ludu, żołnierze i złoczyńca. Wszyscy oni wyśmiewają Jezusa.

W Ewangelii pojawia się inna osoba, bliższa Jezusowi, złoczyńca, który prosi Go słowami: „Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa” Ten człowiek, patrząc po prostu na Jezusa, uwierzył w Jego królestwo – kontynuował arcybiskup.

Odnosząc się do czytań mszalnych metropolita częstochowski podkreślił, że słowo Boże mówi o stałej obecności Boga wśród swojego ludu. - Bóg podejmuje wysiłek, aby szukać owcy zagubionej, ochrania tę, która jest ranna.

Psalmista pokazuje troskę i miłość Boga. Ewangelia wskazuje na myśl o przyszłym sądzie, który nie ma nic wspólnego z bezkarnością i pobłażliwością. Bóg miłości jest jednocześnie Bogiem sprawiedliwym – podkreślił metropolita częstochowski.

Reklama

Arcybiskup odniósł się również do bieżących wydarzeń w Polsce - Trudno nie nawiązać do ostatnich miesięcy i tygodni kłamstw i manipulacji, zarówno przeciwko Polsce, jak i w walce światopoglądowej. To są zmagania o prawdę, o nas samych, o Polsce. O prawo do życia od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci, o prawo do świętowania niedzieli zgodnie z prawem Bożym – mówił arcybiskup.

- Trudno nie zauważyć głosów prominentnych polityków tzw. opozycji, która dosłownie wypowiada się tak: „Chrześcijaństwo jest przecież religią miłości, a nie zamordyzmu. Dlatego opowiadamy się za wolnością do aborcji, do eutanazji, do wolnych związków, do oddzielenia religii od państwa, wykluczenia religii ze szkół i wyższości prawa stanowionego nad prawem wyznaniowym”. – kontynuował abp Depo, który równocześnie przypomniał, że „prawo do życia nie jest prawem wyznaniowym, to jest prawo człowieka”.

- I niech nie sieją zamętu w naszych głowach, a zwłaszcza ludzi młodych stojących na progu decyzji dojrzałych, założenia rodzin i związków sakramentalnych – wołał abp Depo.

Metropolita częstochowski przypomniał, że „Król na tronie chwały, to Chrystus ukrzyżowany wyrokiem kłamliwego sądu ludzkiego. Ale On jest zmartwychwstałym i zwycięskim. On zmartwychwstał nie tylko dla siebie, aby udowodnić swoją wyższość.”

- Pamiętajmy. Zmartwychwstaniemy wszyscy, ale nie wszyscy wejdą do radości zbawionych. Chrystus na tronie chwały sądząc nas weźmie pod uwagę wszystko, co składa się na nasze życie, na naszą codzienność. – kontynuował arcybiskup i dodał: „ Bezczynność jest winą. Dlatego Chrystus podkreśla solidarność z każdym bez wyjątku człowiekiem. Kryterium tego sądu będzie miłość codzienna lub jej brak”.

Reklama

- To człowiek utraca Boga, to człowiek Mu zaprzecza. Chrześcijaństwo jest więzią z Chrystusem na co dzień – wskazał arcybiskup i za Benedyktem XVI przypomniał, że „chrześcijaństwo nie jest podobne do domu towarowego, supermarketu, gdzie wszystko zdawałoby się być po najniższej cenie, aby nie utracić klientów”.

- Chrześcijaństwo to dar obecności Chrystusa teraz i tutaj, w konkrecie naszych spotkań i zaproszenie nas do świadczenia miłości codziennej. Chrystus nie obiecuje nam władzy nad światem, ale proponuje służbę. Dlatego dajmy swoją odpowiedź swoim życiem – zakończył metropolita częstochowski.

Po komunii św. arcybiskup odmówił Akt Przyjęcia Jezusa na Króla i Pana i udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Następnie swoje przyrzeczenia złożyła młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Podziel się:

Oceń:

2017-11-26 15:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Wacław Depo wdzięczny za dar kapłaństwa

Bożena Sztajner

Więcej ...

Całe życie chrześcijańskie powinno być przepojone wdzięcznością

2024-10-16 10:15

©Aaron Amat - stock.adobe.com

Rozważania do Ewangelii Łk 17, 11-19.

Więcej ...

Papież: troszczmy się o życie w każdej sytuacji, ale bez podejścia ideologicznego

2024-11-14 20:05

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

Do troski o ludzkie życie w każdej sytuacji wezwał papież Franciszek w przesłaniu do uczestników spotkania „Dobro wspólne: teoria i praktyka”, zorganizowanego w Watykanie przez Papieską Akademię Życia. Przestrzegł jednocześnie przed pokusą podejścia ideologicznego w dziedzinie obrony życia, gdy „bardziej bronione są abstrakcyjne zasady niż konkretne osoby”.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Śląska Samarytanka

Święci i błogosławieni

Śląska Samarytanka

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Wiadomości

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Bp Muskus zaprzecza informacjom o kompromisie z rządem ws....

Kościół

Bp Muskus zaprzecza informacjom o kompromisie z rządem ws....

Hakerzy zaatakowali stronę diecezji sosnowieckiej. To nie...

Wiadomości

Hakerzy zaatakowali stronę diecezji sosnowieckiej. To nie...

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Kościół

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Kościół

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Wiadomości

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii.

W wolnej chwili

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii. "Bałam...

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

W wolnej chwili

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...