Reklama

Niedziela Wrocławska

Żołnierze – już czczeni, nie Wyklęci!

Archiwum

W 2011 r. zostało uchwalone przez Sejm RP święto – 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. We Wrocławiu oficjalne uroczystości rozpoczną się jutro o godz. 10.30 na cmentarzu Osobowickim pod Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchodzony w tym roku po raz ósmy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Program obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” we Wrocławiu i w regionie:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wrocław:

1 marca

10.00 - Zbiórka pod bramą główną Cmentarza Osobowickiego, wymarsz do Kwater Żołnierzy Wyklętych

10.30 - rozpoczęcie oficjalnych uroczystości pod pomnikiem ofiar terroru komunistycznego

13.00 – otwarcie wystawy „Kwatera Ł Panteon Narodowy pod Cmentarnym Murem” na placu przy Kościele Garnizonowym we Wrocławiu

14.30 – uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych zasłużonym mieszkańcom Dolnego Śląska w Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu

17.00-18.00 - patriotyczna Msza Św. w kościele garnizonowym (bazylika mniejsza pw. św. Elżbiety)

18.30-20.00 - Marsz Pamięci pt. „Bohaterowie Niepodległej - Rodzina Lazarowiczów”. TRASA: Rynek - pl. Gołębi - Ruska - Kazimierza Wielkiego - Podwale - pl. Wolności. Zakończenie na pl. Wolności (występ artystyczny młodzieży i koncert patriotyczny rapera Pawła Przewoźnego)

UWAGA!

W związku z przemarszem ulicami miasta w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2018 r. w godzinach od 18.15 do 20.00 na trasie przemarszu mogą wystąpić utrudnienia w ruchu.

2 marca

18.00-21.00 - Wieczór pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wprowadzenie historyczne i wspólne śpiewanie pieśni partyzanckich II Konspiracji. Spotkanie poprowadzi Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk. Aula XVII Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osieckiej, ul. Tęczowa 60

Reklama

4 marca

10.00 - wrocławski bieg „Topem Wilczym” połączony z inscenizacjami i spotkaniami ze świadkami historii oraz środowiskami pozarządowymi. Kompleks Stadionu Olimpijskiego.

8 marca

18.00 - Spotkanie z Tadeuszem Płużańskim pt. „Żołnierze wyklęci w walce z komuną”, Civitas Christiana Wrocław, ul. Kuźnicza 11-13

Kąty Wrocławskie

4 marca

Szkoła Podstawowa nr 2 i GOKiS Kąty Wrocławskie zapraszają do udziału w II kąckiej edycji VI Biegu Pamięci Tropem Wilczym już 4 marca

Oława

17 marca

Organizatorami wydarzenia jest fundacja „Ku Korzeniom”, Urząd Miejski w Oławie oraz Fundacja Akademia Patriotów.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.00 Mszą świętą w Sanktuarium NMP Matki Pocieszenia w Oławie (plac Maksymiliana Marii Kolbe 1). Po nabożeństwie odbędzie się przemarsz ulicami miasta do Ronda Żołnierzy Wyklętych, gdzie nastąpi odsłonięcie tablicy Poświęconej Żołnierzom Polskiego Podziemia Niepodległościowego oraz złożenie Ziemi z Łączki.

W CTKiR Browar Probus wykłady wygłoszą prof. Krzysztof Szwagrzyk (Instytut Pamięci Narodowej) oraz Leszek Żebrowski - historyk i pasjonat tematyki związanej z Polskim Podziemiem Niepodległościowym.

Oleśnica

1 marca

O godz. 17.00 przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych odbędą się oficjalne uroczystości związane ze świętem.

2 marca

O godz. 10.00 w Sali konferencyjnej w Bibliotece przy ul. Reja 10 (parter) Marek Gadowicz z Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu wygłosi wykład „Rotmistrz Pilecki w drodze do Niepodległości”

4 marca

Widowisko historyczne prezentujące fragment walk o wyzwolenia Wilna w lipcu 1944 roku – Operację Ostra Brama oraz jej bezpośrednie konsekwencje dla żołnierzy Armii Krajowej biorących w niej udział. To również okazja do obejrzenia umundurowania i sprzętu bojowego z tamtych czasów.

Reklama

Widowisko rozpocznie się o godz. 13.30 na oleśnickim Podzamczu. Wstęp wolny.

Brzeg

4 marca

O godz. 16.00 nabożeństwo w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w intencji Żołnierzy Niezłomnych.

O godz. 17.00 wieczór poświęcony Żołnierzom Niezłomnym: wykład okolicznościowy pt. „Ostatni z rodu Norwidów” wygłosi Janusz Wójcik, pieśni żołnierskie z okresu działalności Żołnierzy Niezłomnych. Wykona je duet „Apasjonata”, który tworzą gitarzysta Jan Grajewski i wokalistka i gitarzystka Ewa Siemaszko i projekcja filmu pt. „Inka 1946” w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Podziel się:

Oceń:

2018-02-28 18:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Madonna z Lewacz w parafii Barkowo

xCC

Mieszkańcy parafii Barkowo w powiecie żmigrodzkim, którzy po II wojnie światowej przybyli tu z Wołynia na tereny Ziem Zachodnich, uczcili w dniu 3 maja Matkę Bożą z kresowego sanktuarium w Lewaczach, gdzie obraz Maryi otaczany był szczególnym kultem.

Więcej ...

Z dziękczynieniem za 30 lat istnienia Ośrodka w Rusinowicach

2024-07-04 20:37

BPJG

Od 30 lat regularnie, co trzy tygodnie przyjeżdżają na Jasną Górę, by Matce Bożej zawierzyć swoje cierpienia i troski. Dziś w 500-tnej pielgrzymce podopieczni, wolontariusze i dyrekcja Ośrodka Rehabilitacyjnego im. św. Rafała Archanioła w Rusinowicach dziękowali za jego istnienie. W Kaplicy Cudownego Obrazu z pielgrzymami modlił się bp Sławomir Oder z diecezji gliwickiej.

Więcej ...

Ruszają zapisy na 155. Pieszą Pielgrzymkę Piotrkowską na Jasną Górę!

2024-07-05 07:30

Ks. Paweł Kłys

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Wiara

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Niedziela Świdnicka

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...